Konspekt zbiórki harcerskiej_40.doc

(36 KB) Pobierz
Temat zbiórki:

Temat zbiórki:

ZMYSŁY

 

Cele:

- ćwiczenie zmysłów J

Formy pracy:

-          gry

-          ćwiczenia

-          miniturniej

-          zabawy

-          zwyczaje i obrzędy

-          piosenka

Przebieg:

1. Obrzędowe rozpoczęcie

2. Apel

3. Gawęda – po co nam zmysły? Wytłumaczenie zasad gry (przez całą zbiórkę zastępy wezmą udział w 5 konkurencjach; do każdej z nich przyporządkowana będzie określona liczba ćwiczeń, gier dotyczących danego zmysłu; za każde zadanie zastępy mogą dostać pewną liczbę punktów – za zadania dotyczące wzroku punkty symbolizować będą oczy wycięte z gazet, za zadanie dotyczące słuchu – uszy, itd. Harcerze otrzymane części ciała przyklejać będą do otrzymanego kartonu, stanowiącego swoistą „kartę patrolową”.)

4. Konkurencja „Słuch”

·         Co słyszysz? – harcerze zamykają oczy i starają się przez 2 minuty usłyszeń jak najwięcej dźwięków, które następnie będą zastępami wypisywać na kartce. Podczas wspomnianych 3 minut prowadzący powinien generować pewne dźwięki, np. uderzenie monety o podłogę, przesuwanie krzesła, szarpnięcie struny, itp.

·         Zdaj się na słuch – zastęp wybiera jedną osobę, której zadaniem będzie dotarcie z jednego końca harcówki na drugi wzdłuż wyznaczonego slalomu oraz przyczepienie ogonka Kłapouchemu wiszącemu na tablicy. Wszystko to wspomniana osoba musi zrobić z zamkniętymi oczami zdając się jedynie na słowne wskazówki pozostałych członków zastępu. Liczy się czas wykonania zadania, liczba dotknięć pachołków w slalomie oraz precyzja przyczepienia ogonka.

·         Skradanie – jedna osoba z każdego zastępu siada na środku. Zadaniem pozostałych harcerzy jest przejście na druga stronę harcówki, tak by osoby siedzące na środku tego nie usłyszały. Jeżeli osoba siedząca na środku coś usłyszy, wskazuje palcem kierunek. Jeżeli trafi w osobę, która akurat się skrada, osoba ta cofa się do początku. Oczywiście osoby siedzące po środku mają zamknięte oczy i zdają się tylko na słuch

·         Piosenka – nauka piosenki, przyznajemy punkty za jak najlepsze śpiewanie (bez fałszowania...)

5. Konkurencja „Dotyk”

·         rozpoznawanie przedmiotów po dotyku

·         Wieża z kloców lego – każdy zastęp otrzymuje określoną liczbą klocków lego. Ich zadaniem jest zbudowanie z klocków jak najwyższej wieży, przy czym harcerze mają zamknięte oczy i nie mogą się ze sobą porozumiewając. Opierają się jedynie na dotyku

·         Uścisk dłoni – harcerze stoją w dwóch rzędach, trzymając się za ręce. Na znak prowadzącego pierwsza osoba puszcza „iskierkę” poprzez naciśnięcie dłoni sąsiada. Ten ściska kolejną dłoń i tak aż do ostatniej osoby. Kiedy ta poczuje uścisk, zaczyna szybko biec do lezącego w niewielkiej odległości gwizdka (piłki, itp.) Oczywiście w tym czasie drugi zespół robi dokładnie to samo. Wygrywa zespół, który pierwszy zdobędzie piłkę (albo – jeśli będziemy powtarzać grę – zdobędzie ją większą ilość razy)

6. Konkurencja „węch”

·         rozpoznawanie przypraw po dotyku

·         rozpoznawanie nosów sławnych ludzi wyciętych i przyklejonych na kartony

7. Konkurencja „smak”

·         rozpoznawanie potraw po smaku

·         rozpoznawanie ust znanych ludzi (patrz: rozpoznawanie nosów)

·         Malowanie ustami – zastęp otrzymuje jeden duży karton. Ich zadaniem jest narysowanie portretu wybranej osoby z drużyny, przy czym mogą malować jedynie kredkami czy mazaki trzymanymi w ustach

8. Konkurencja „wzrok”

·         szczegóły – zastępy mają 5 minut by wyjść na teren boiska szkolnego i zobaczyć oraz zapamiętać jak najwięcej szczegółów, kiedy wrócą do harcówki przystępują do mini-turnieju, w którym prowadzący zadaje pytania dotyczące obiektów znajdujących się na boisku. Za każda prawidłową odpowiedź, zastęp otrzymuje punkt.

·         Szczegóły 2 -  każdy zastęp wymyśla 3 pytania dotyczące wyglądu jednego harcerza z zastępu. Harcerze ten podczas konkurencji przechodzi do drugiego pomieszczenia, a zastępy zadają sobie nawzajem wymyślone pytania. Pytania dotyczyć powinny cech, możliwych do zaobserwowania podczas zbiórki (np. ubrania, koloru oczu, włosów, uczesania, itp.)

9. podsumowanie zbiórki!

10. Obrzędowe zakończenie zbiórki

 

Czas trwania: ok. 2 h

 

Materiały:

-          słuch:

·         słowa piosenki

·         „hałasujące” przedmioty

·         ogonek i kłapouchy J

-          dotyk:

·         przedmioty do rozpoznawania po dotyku

·         klocki lego

·         piłka (gwizdek)

-          węch:

·         przyprawy

·         zdjęcia nosów znanych ludzi

-          smak

·         potrawy

·         kredki, mazaki, kartony

·         zdjęcia ust znanych osób

-          wzrok:

pytania dotyczące boiska szkolnego    

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin