Kropelkowe rachunki(1).doc

(38 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 13.11.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Pada deszcz.

Temat dnia: Kropelkowe rachunki.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- potrafi odtworzyć podany rytm,

- prawidłowo reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe,

- rozwija swoją orientację w przestrzeni,

- potrafi poruszać się w rzędzie,

- kształtuje koordynację ruchowo-słuchową,

- naśladuje odgłosy padającego deszczu i szumiącego wiatru,

- powtarza z pamięci tekst wiersza, wykorzystując go w zabawach,

- liczy w zakresie 6,

- wykonuje relaksacyjno-odprężający masaż na twarzy innego dziecka.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: obserwacja uczestnicząca, dialog, swobodna wypowiedź, recytowanie wiersza, doświadczania, praktycznego działania (śpiew, ruch, tworzenie rytmów, przeliczanie, masaż).

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, objaśnianie, rozmowa, opis, instrukcja, recytacja wiersza, śpiew, tłumaczenie, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

 

Środki dydaktyczne: fragm. wiersza D. Gellner „Pada deszcz”, podkład muzyczny do zabawy „Odgłosy deszczu”, folia budowlana, piosenka „Jesienna szaruga”, arkusze szarego papieru, obręcze, małe sylwety kropelek, trójkąt, bibułki w jesiennych kolorach, kasztany.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie pląsem „Dobry humor”.

Dobry humor dzisiaj mamy,

do zabawy zapraszamy.

I choć z nieba pada deszcz,

u nas zawsze fajnie jest.

Prawa ręka, lewa ręka,

prawa noga, lewa noga,

cały tułów oraz głowa

do zabawy jest gotowa.

 

2. Rytmizowanie wypowiadanego tekstu (D. Gellner) z wystukiwaniem kasztanami.

Pa-da deszcz, pa-da deszcz,

Pa-da deszcz na dwo-rze.

Ta-ki mo-kry, że już bar-dziej

mo-kry być nie mo-że.

 

Próby ułożenia struktury rytmicznej wiersza. Nauczyciel podaje także inne propozycje rytmów (stukając kasztanem o dywan), a dzieci układają je z kasztanów.

 

3. Ćwiczenie twórcze „Analogia”.

Dzieci kolejno, siedząc w kole, kończą zdanie Deszcz jest jak ….

 

4. Zabawa „Odgłosy deszczu”. (wg „Papierowe czary”)

Dzieci siedzą na foli budowlanej, która będzie pełniła rolę mokrej ulicy. W zależności od akompaniamentu dzieci wykonują następujące ruchy:

- dźwięki ciche zagrane w rejestrze wiolinowym – delikatnie palcami stopy naśladują chodzenie po mokrej ulicy;

- dźwięki akcentowane – rytmicznie uderzają stopami o folię naśladując skoki przez kałużę;

- dźwięki zagrane szybko – dzieci wstają i tupią w miejscu naśladując ucieczkę przed padającym deszczem.

 

5. Zabawa ruchowa „Jesienna szaruga”. (wg „Klasyka raz jeszcze”, cz. VI)

Dzieci dobierają się w pary, każda otrzymuje arkusz szarego papieru (trzymają go oburącz za narożniki).

Na hasło:

- chmury – poruszają arkuszem w górę i dół naśladując targaną wiatrem chmurę;

- deszcz – jedno dziecko wchodzi po arkusz i od spodu stuka równomiernie w kartkę naśladując krople deszczu;

- chmury – j.w.

- obrót – wykonują obrót trzymając oburącz kartkę;

- chmury – j.w.

- parasol unoszą papier nad głową tworząc parasol i wspólnie idą po sali;

- kałuże – kładą kartkę na podłodze imitując w ten sposób kałuże, pomiędzy którymi chodzą;

- powrót – powracają do swoich arkuszy i siadają obok nich.

 

 

 

6. Zabawa ruchowa „Spacerek do parku po deszczu”.

Na podłodze rozkładamy obręcze, które symbolizują kałuże po ulewnym deszczu. Dzieci ustawiają się w rzędzie za nauczycielem i wyruszają na spacer. Idąc omijają lub przeskakują kałuże naśladując ruchy i gesty nauczyciela.

 

7. Zabawa ruchowo-artykulacyjna „Chronimy się przed deszczem”.

Dzieci w parku znów dopada ulewa. Dobierają się w pary i ustalają między sobą, kto pełni rolę „drzewa”, a kto dziecka (potem nastąpi zamiana).

Drzewa – stają w dowolnym miejscu sali w rozkroku. Szumią wypowiadając głoskę „sz” oraz wymachują rękoma (symbolizującymi gałęzie), w których trzymają paski pociętej bibuły
w kolorach jesieni.

Dzieci – spacerują po parku między drzewami. Gdy usłyszą odgłos padającego deszczu („kap, kap”) wypowiadane przez nauczyciela biegną do swoich drzew schronić się przed deszczem. Opierają się plecami o plecy partnera-drzewa i naśladują głosem padający deszcz („kap, kap”). Drzewa przestają szumieć i wsłuchują się w odgłos padającego deszczu. Na klaśnięcie przez nauczyciela w ręce następuje zamiana ról.

 

8. Zabawa „Zbieramy kropelki deszczu”.

Ø      Nauczyciel recytuje fragment wiersza „Pada deszcz”, a dzieci powtarzają za nim:

Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz na dworze,

taki mokry, że już bardziej mokry być nie może.

Mała mysz, mała mysz chodzi na paluszkach

i deszczowe koraliki zbiera do fartuszka.

Ø      Następnie nauczyciel rozkłada na podłodze niebieskie, papierowe sylwety kropli. Dzieci chodzą pomiędzy nimi i recytują wiersz. Gdy skończą recytować, nauczyciel uderza w trójkąt, liczba jego uderzeń odpowiada ilości kropel, które dzieci muszą zebrać. Zabawę przeprowadzamy tak długo, aż wszyscy będą mieli po 6 kropli.

 

9. Zabawa matematyczna „Kropelkowe rachunki”.

Ø      Liczenie kropli i ich dowolne rozdzielenie przez dziecko na dwie grupy – po prawej
i lewej stronie. Ustalenie liczby kropel po obu stronach.

Ø      Zabawa „Kropelkowa gra” – nauczyciel zbiera krople deszczu od dzieci w następujący sposób:

N. - Masz kropelki?

Dz. – Mam.

N. – Dasz kropelki?

Dz. – Z lewej strony dam (z prawej strony dam …) i daje odpowiednie kropelki, podając ich liczbę.

Zabawa trwa tak długo, aż nauczyciel zbierze wszystkie krople deszczu.

Ø      Rysowanie w każdej pętli o jeden listek więcej niż jest ich w pętli po lewej stronie. Rysowanie w każdej pętli po prawej stronie o jedną kroplę mniej niż jest ich w pętli po lewej stronie – Karta pracy B nr 17.

 

10. Ćwiczenie relaksacyjne „Szumi wiatr – pada deszcz” (wg „Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych)  

Dzieci dobierają się w pary, siadają naprzeciw siebie. Jedna osoba zamyka oczy, a druga wykonuje polecenia nauczyciela: „szumi wiatr” – wachlują rękami przed twarzą współćwiczącego, tak aby ten poczuł ruch powietrza; „pada deszcz” – opuszkami palców delikatnie opukujemy twarz; „ulewa-deszcz strumieniami spływa po twarzy” – gładzi twarz kolegi. Następnie dzieci zamieniają się rolami.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin