Scenariusz zajęć
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa
KLASA : III
CZAS TRWANIA : 90 min
KRĄG TEMATYCZNY :
TEMAT DNIA W BLOKU : Jak uniknąć wypadków?
TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:
Proponowanie przez dzieci różnych rozwiązań do sytuacji prezentowanych na ilustracjach. Podawanie przykładów z własnych obserwacji i doświadczeń. Wyklejanie znaku „przejście dla pieszych” wycinankami. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej i zapisywanie ich
w zeszycie. Nauka przechodzenia przez jezdnię.
CELE OPERACYJNE:
· Uczeń wie jak należy się bawić, aby uniknąć wypadków drogowych.
· Uczeń słucha ze zrozumieniem treści opowiadania czytanego przez nauczyciela.
· Uczeń układa i pisze zdania ostrzegające przed wypadkami.
· Uczeń wie do czego służą znaczki odblaskowe.
· Uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje w sposób plastyczny.
WYCHOWAWCZE
· Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej
METODY AKTYWNOŚCI: (wg R. Więckowskiego)
INFORMACYJNE:
· wyjaśnienie werbalne
· wyjaśnienie ilustrowane
· opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
· opis z wykorzystaniem okazów naturalnych
HEURYSTYCZNE:
· problemowa
· elementy dyskusji
· elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI: (wg R. Więckowskiego)
· aktywność indywidualna jednolita
· aktywność indywidualna zróżnicowana
· aktywność grupowa jednolita
· aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: (wg R. Więckowskiego)
KONWENCJONALNE:
· ilustracje przedstawiające sytuacje na drodze
· odblaski
· kamizelka
· makieta przejścia dla pieszych
· rekwizyty: znak „przejście dla pieszych”, sygnalizacja świetlna
· kartki z imionami uczniów
· karty pracy
· karteczki do losowania
TECHNICZNE:
· magnetofon
· płyta CD z nagraniem odgłosów ruchu drogowego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjno – porządkowe, rozdanie uczniom kartek z ich imionami.
II. Część główna
1. Wprowadzenie do tematu zajęć: rozdanie dzieciom plątaninki wyrazowej, rozwiązanie jej, zapisanie hasła: „Bądź bezpieczny na drogach” i wklejenie karty pracy do zeszytu (KARTA PRACY 1)
2. Przeczytanie przez nauczyciela opowiadania o Agatce, która źle przechodziła przez jezdnię . (ZAŁĄCZNIK 1). Zadawanie dzieciom pytań :
· O kim jest to opowiadanie ?
· Co zrobiła Agatka ?
· Dlaczego Agatka źle się zachowała ?
· Co mogło się stać Agatce ?
· Jak powinna się zachować Agatka?
3. Umieszczenie na tablicy ilustracji dotyczących złego oraz poprawnego zachowania w pobliżu jezdni. Uszeregowanie ich przez dzieci w odpowiedni sposób (po lewej zachowanie poprawne, po prawej- niepoprawne). (ZAŁĄCZNIK 1) Rozdanie uczniom kart pracy z ilustracjami błędnych zachowań, wspólne ich podpisanie.
4. Zaprezentowanie dzieciom znaku „przejście dla pieszych”, przykładowych odblasków oraz kamizelek. (ZAŁĄCZNIK 2) Zadawanie dzieciom pytań:
· Czy widzieliście taki znak?
· Gdzie go widzieliście?
· W jaki inny sposób oznaczone są „zebry”, czyli przejścia dla pieszych?
· Na jaki świetle przechodzimy przez jezdnię?
· Czy wiecie do czego służą odblaski?
· Czy macie odblaski przy swoich plecakach?
5. Nauczyciel czyta wiersz „Gdy zamierzasz przejść ulicę” Wandy Chotomskiej:
Gdy zamierzasz przejść ulicę
...
coolsister