lekarz1.doc

(32 KB) Pobierz
LEKARZ

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

LEKARZ

 

Lekarzem na kolonii może zostać osoba, która posiada pełne przygotowanie medyczne i praktyki lekarską.

Bardzo czysto rolę lekarza na kolonii pełnią absolwenci lub stu­denci wyższych lat Akademii Medycznej. Muszą oni jednak po­siadać odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie na lekarzu kolonijnych organizowane przez służbę zdrowia.

Najważniejszym zadaniem lekarza jest dbanie o zdrowie i życie uczestników kolonii. Wszelkimi możliwymi sposobami musi on zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom, a w przypadku ich za­istnienia udzielać natychmiastowej pomocy. Do jego zadań na­leży również kontrolowanie stanu sanitarno-higienicznego pla­cówki kolonijnej.

Lekarz podlega w pełni kierownikowi kolonii. Jest wiec zobowią­zany do informowania kierownika o wszelkich zaniedbaniach sanitarno-higienicznych oraz o stanic zdrowia dzieci i personelu placówki kolonijnej. Rola lekarza zaczyna się jeszcze przed wy­jazdem do ośrodka. Powinien on bowiem brać udział w zebra­niach z rodzicami, zapoznać się z kartami kwalifikacyjnymi dzieci wyjeżdżających na kolonię i przedstawić organizatorowi swoje spostrzeżenia.

Bardzo ważne jest również aby lekarz zapoznał się z dokumen­tacją lekarską personelu kolonijnego. Winien także skorygować skład leków jaki został przygotowany przez organizatora. Obowiązkiem lekarza jest sprawowanie opieki i kontrolowanie zachowań dzieci podczas podróży do placówki kolonijnej.

Po przybyciu do ośrodka kolonijnego lekarz zobowiązany jest. wraz z kierownikiem kolonii, dokonać dokładnego przeglądu całego obiektu pod względem bezpieczeństwa i norm sanitarno-­higienicznych.

 

OBOWIAZKI LEKARZA NA KOLONIACH 1 OBOZACH

Do obowiązków lekarza placówki wczasów dla dzieci i młodzieży zgodnie z Załącznikiem Nr 1 Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dn. 28 kwietnia 1972 r. należy w szczegól­ności:

1.      Zapoznanie się ze stanem zdrowia uczestników placówki wczasów na podstawie kart zdrowia.

2.      Sprawdzenie dokumentacji dotyczącej kwalifikacji zdrowotnej personelu. Skierowanie na badanie osób nie posiadających aktualnej książeczki zdrowia.

3.      Dokonanie wstępnego przeglądu personelu, dzieci i młodzieży w celu odizolowania przypadków chorobowych.

4.      Sprawdzanie stanu sanitarnego obiektu, otoczenia i wszyst­kich urządzeń higieniczno-sanitarnych, zaopatrzenia w wodę bloku żywieniowego, zaplecza gospodarczego i innych.

5.      Ustalenie planu pracy dla siebie i pielęgniarki (higienistki).

6.      Udzielanie pomocy lekarskiej uczestnikom i personelowi, ordynowanie leków, zabiegów, diety, decydowanie o potrzebie skierowania do szpitala lub umieszczenia chorego w izolatce.

7.      Spowodowanie zapewnienia chorym w izolatce właściwej opieki.

8.      Informowanie kierownika placówki o stanie zdrowia chorych w izolatce i szpitalu, aby ten mógł z kolei przekazać rzetelną informację rodzicom.

9.      Zatwierdzenie ramowego regulaminu dnia i porządku zajęć na koloniach i obozach, czuwanie nad higienicznym trybem życia uczestników.

10.  Nawiązanie ścisłej współpracy z kierownikiem i personelem wychowawczym i udział w naradach pedagogicznych.

11.  Kierowanie i nadzorowanie pracy pielęgniarki (higienistki).

12.  Współdziałanie z kierownikiem placówki w wykonaniu za­rządzeń poinspekcyjnych wydanych przez organy służby zdrowia, czy sanitarne.

13.  Nawiązanie kontaktów z wydziałem zdrowia i opieki spo­łecznej oraz miejscowymi zakładami służby zdrowia (apteka, szpital, przychodnia obwodowa. stacja sanitarno-epide­miologiczna).

14.  Uzyskanie w wydziale zdrowia i opieki społecznej adresów aptek, w których można zaopatrzyć się w surowice (np. su­rowica przeciw jadowi żmii, wściekliźnie).

15.  Prowadzenie dokumentacji opieki lekarsko-higienicznej nad uczestnikami placówki wczasów zgodnie z wymogami.

16.  Wpisanie do kart kwalifikacyjnych orzeczenia o stanie zdro­wia dzieci w czasie pobytu dziecka w placówce kolonijnej.

17.  O ile na placówce wczasów nie jest zatrudniona higienistka, do obowiązków lekarza należy ponadto:

-          nadzór nad higieną osobistą uczestników,

-          bieżący nadzór sanitarny obiektu,

-          bieżący nadzór nad żywieniem, układaniem jadłospisu.

 

 

_____________dnia ___________

              Przyjąłem / przyjęłam do

              wiadomości i stosowania

 

              podpis lekarza

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin