“Dwa wiatry” J. Tuwima – scenariusz zajęć z języka polskiego
By copywritingwroclaw on Październik 26, 2011
Autor konspektu: Ewa Jakubiak – Szydłowska
Temat: Jaki jest wiatr? Charakterystyka wiatru na podstawie wiersza Dwa wiatry Juliana Tuwima.
Czas: 45 minut
Cele edukacyjne:
§ rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem na poziomie semantycznym i krytyczno - twórczym
§ poznanie wzorcowego modelu czytania utworu poetyckiego
§ uzupełnianie schematu na podstawie wysłuchanego tekstu
§ porównywanie obrazów poetyckich
§ rozpoznawanie środków stylistycznych
Dział programu realizowanego: Dziwny ten świat (I rozdział podręcznika)
Metody i techniki pracy:
§ praca z tekstem
§ praca z nagraniem wiersza (CD)
§ pogadanka podająca
§
Pomoce niezbędne do przeprowadzenia lekcji:
§ magnetofon
§ płyta CD z nagraniem wiersza Dwa wiatry w wykonaniu Artura Barcisia (Łuczak A., Miedzy nami słuchaczami dla klasy piątej szkoły podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2005, nagranie nr 21)
§ podręcznik (Łuczak A., Murdzek A., Miedzy nami. Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2002)
§ karta praca (załącznik nr 1)
§ notatka na temat środków stylistycznych, które zostały zastosowane w wierszu (załącznik nr 2)
Przebieg lekcji
Czynności nauczycielaCzynności uczniaCele5 min.
1. Witam się z uczniami.
2. Sprawdzam obecność.
3. Zapisuję temat lekcji na tablicy.1. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.1. Wyciszenie uczniów.10 min.1. Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na stronie 45 i przeczytanie znajdującego się tam tekstu.
2. Wyjaśniam, że za chwilę usłyszymy wiersz w wykonaniu aktora- Artura Barcisia.
3. Rozmawiam z uczniami na temat budowy wiersza, pytam o to z ilu części się składa i co przedstawia każda z nich.1. Uczniowie czytają wiersz.
2. Uczniowie rozmawiają ze mną na temat budowy wiersza.1. Umiejętność czytania ze zrozumieniem.
2. Poznanie wzorcowego modelu czytania.
3. Umiejętność wyodrębniania części wiersza.10 min.1.Rozdaję uczniom karty pracy (załącznik nr 1).
2.Proszę o wykonanie polecenia 1a.
3.Wspólnie omawiamy zagadnienie.
4. Proszę o wykonanie zad.1b z kart pracy.
5. Sprawdzam poprawność wykonania zadania.
6. Proszę o wykonanie zad.2 z kart pracy.
7. Omawiamy zagadnienie.1. Uczniowie wykonują kolejno zadania z kart pracy.
1. Wyszukiwanie czasowników charakteryzujących wiatry.
2. Wyszukiwanie epitetów dotyczących wiatrów.
3. Charakteryzowanie dwóch wiatrów.5 min.1. Pytam uczniów co zmieniło się w zachowaniu bohaterów i dlaczego tak się stało.
2. Pytam uczniów o to, jak zmienił się poetycki obraz sadu i dlaczego.1. Uczniowie analizują zachowanie wiatrów.
2. Uczniowie odpowiadają na pytanie.1. Analiza postępowania bohaterów.
2. Porównywanie obrazów poetyckich.10 min.1. Pytam uczniów o to, jakie środki stylistyczne zastosowano w wierszu
(w razie potrzeby naprowadzam uczniów).
2. Rozdaję uczniom notatkę do wklejenia do zeszytu, której tematem są zastosowane w wierszu środki stylistyczne (załącznik nr 2).1. Uczniowie, przy pomocy nauczyciela, odnajdują środki stylistyczne (rymy, wyrazy dźwiękonaśladowcze, epitety, uosobienie).1. Rozpoznawanie środków stylistycznych.5 min.1. Pytam uczniów o to, czego nauczyli się na dzisiejszej lekcji, jakie środki stylistyczne rozpoznawali w wierszu.
2. Pytam o to, czy uczniowie znają jakieś przysłowie, które pasuje do poznanego dzisiaj wiersza.
3. Zadaję zadanie domowe: Nauczę się wiersza pt. Dwa wiatry na pamięć.1. Uczniowie odpowiadają na pytania.1. Podsumowanie lekcji.
JULIAN TUWIM
„Dwa wiatry”
Jeden wiatr – w polu wiał,
Drugi wiatr – w sadzie grał:
Cichuteńko, leciuteńko,
Liście pieścił i szeleścił,
Mdlał…
Jeden wiatr – pędziwiatr!
Fiknął kozła, plackiem spadł,
Skoczył, zawiał, zaszybował,
Świdrem w górę zakołował
I przewrócił się, i wpadł
Na szumiący senny sad,
Gdzie cichutko i leciutko
Liście pieścił i szeleścił
Drugi wiatr…
Sfrunął śniegiem z wiśni kwiat,
Parskął śmiechem cały sad,
Wziął wiatr brata za kamrata,
Teraz z nim po polu lata,
Gonią obaj chmury, ptaki,
Mkną, wplątują się w wiatraki,
Głupkowate mylą śmigi,
W prawo, w lewo, świst, podrygi,
Dmą płucami ile sił,
Łobuzują, pal je licho!…
A w sadzie cicho, cicho…
„Dwa wiatry” – Julian Tuwim
Zadanie 1
Na podstawie dwóch pierwszych zwrotek wiersza przedstaw jego tytułowych bohaterów.
a) Uzupełnij tabelę odpowiednimi czasownikami.
Co robił? Co się z nim działo?
wiatr w polu
wiatr w sadzie
b) Zapisz jak najwięcej wyrazów nazywających cechy obu bohaterów lirycznych.
Jaki jest?
Zadanie 2
Przedstaw bohaterów utworu, odwołując się do dwóch następnych zwrotek.
Co?
Co robią? Co się z nimi dzieje?
wiatr z pola i wiatr z sadu
W wierszu pt. Dwa wiatry Juliana Tuwima zastosowane zostały
następujące środki stylistyczne:
§ rymy*, np. wiał – grał, śmigi – podrygi
§ wyrazy dźwiękonaśladowcze**, np. szeleścił, cichuteńko
§ epitety***, np. szumiący senny sad
§ uosobienie****, np. parskął śmiechem cały sad
* rym – jednakowe lub podobne brzmienie zakończenie wyrazów
** wyraz dźwiękonaśladowczy – wyraz, który naśladuje brzmienie różnych zjawisk dźwiękowych
*** epitet – wyraz (najczęściej przymiotnik), będący określeniem rzeczownika
**** uosobienie – nadawanie zwierzętom, roślinom, zjawiskom, przyrody czy przedmiotom cech ludzkich
1
wiosnasp3