Makatka - szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach.doc

(2588 KB) Pobierz
Wskazówki do robótek za pomocą 5 drutów (druty pończosznicze)

Wskazówki do robótek za pomocą 5 drutów (druty pończosznicze)

 

    Podstawowa różnica w stosunku do drutów tradycyjnych: Robótkę wykonujemy za pomocą 5 drutów (po obu stronach zakończonych ostro) a nie tak jak tradycyjnie za pomocą 2.
    Drutów tych używa się zazwyczaj do robienia skarpet, podkolanówek, rękawiczek, pacynek. Robótka wykonywana jest naokrągło a nie rzędami jak w przypadku tradycyjnych drutów. Dzięki temu udaje się ominąć występowania szwów w robionych rzeczach.
Przy początkach pracy z tym typem drutów, może się okazać, że nam przeszkadzają, ale po kilku rzędach powinniśmy przyzwyczaić się do obecności dodatkowych drutów i wyrobić sobie własną technikę.

Trzymanie drutów:
Druty układamy tak, aby tworzyły czworobok w trakcie przerabiania. Piątym drutem - wolnym przerabiamy kolejne oczka. Potem wolnym drutem staje się ten, na którym przerabialiśmy oczka i używamy go do przerabiania kolejnych oczek na kolejnym drucie.
Nabieranie oczek:
Wykonuje się podobnie jak dla pracy z dwoma drutami. Oczka nabieramy na dwa druty ułożone równolegle, po czym wyciągamy jeden drut a oczka rozkładamy równo na wszystkie cztery druty.

Przerabianie oczek:
W lewym ręku trzymamy tylko jeden drut, na którym przerabiamy znajdujące się oczka, pozostałe druty "wiszą" w powietrzu. Przy pierwszym rządku, może to być trochę niewygodne, bo będą "wisieć" dość luźno, w miarę przybywania robótki nie powinno być już takiego kłopotu. Ponieważ całą robótka wykonywana jest naokoło, więc ostatnie oczko z ostatniego drutu przerabiamy z pierwszym oczkiem na drucie pierwszym.

 

Szybki kurs obrazkowy  wykonania wełnianej skarpetki

                                                wełniana skarpetka    
 

Skarpetki

 

Co trzeba umieć: oczka prawe, oczka lewe

 

Ponieważ nasze nogi/stopy różnią się grubością/wielkością, dlatego należy dopasować wielkość skarpetki (ilość oczek) do indywidualnych potrzeb. W tym celu najlepiej zrobić próbkę skarpety np 10 oczek na 10 rzędów i na podstawaie próbki wyliczyć ilość oczek potrzebną do naszej nogi/stopy.

Omawiana skarpetka została wykonana z 34 oczek na rozmiar stopy 40.

Uwaga, ważne aby ściągacz w skarpecie był robiony dość ścisło, w przeciwnym razie szybko sie rozciągnie. Warto zrobić na początek troche za ciasny
Oczka nakładamy mniej więcej po równo na 4 druty, w naszym przypadku po 8 i po 9 na każdy drut. Przerabiamy dookoła  ściągacz dowolnym sciegiem, u nas jest to 2x2 czyli 2 oczka prawe i 2 oczka lewe przez wymaganą długość ściągacza.

 

To jest początek naszej skarpetki:) 

 

 

 W naszym przypadku wynosi ona 25 rządków. 

Dalej przerabiamy oczkami prawymi wymaganą ilość rządków (wysokość skarpetki) w przykładzie 9,  i rozpoczynamy robienie pięty.W tym celu należy podzielić wszystkie oczka na dwie części. Będzie to góra i dół skarpetki.

 

Widok przerabianej pięty 

 

Aby pięta szybko się nie przecierała pogrubimy ją. W tym celu kolejne rządki przerabiamy oczkami lewymi. I tak uzyskaliśmy pogrubienie pięty.

 

pięta z profilu:) 

 Kiedy dojdziemy do odpowiedniej wysokości pięty- u nas 10 rządków, oczka piętowe dzielimy na 3 druty po 7 na boczne i 6 na środkowy. To pozwoli nam na uzyskanie ładnego kształtu pięty. W co drugim rzędzie zamykamy po dwa oczka od strony druta wewnętrznego, czyli w pierwszym obiegu  zamykamy 7 z 8 i potem 13 z 14. Zamykanie oczek robimy tak długo, aż zostanie nam  na drucie środkowym wyjściowa liczba oczek (6), na pięcie powinny zrobić się dwa kliny (skośne linie).

Teraz łączymy piętę z resztą skarpetki. W tym celu z boku pięty nabieramy na dodatkowe druty  oczka (na oba tyle samo). Najwygodniej nabierać co drugi rządek oczko (najlepiej wbijać drut w wystające części lewych oczek). W celu połączenia oczekz drutów będiemy podobnie jak na pięcie robić klin. W miejscu łączenia skarpetki z piętą w nieparzystych rzędach przerabiamy po dwa oczka razem. Możemy podeszwę dalej przerabiać lewymi oczkami a górę normalnym ściegiem, lub całość normalnie.

 

 

Torba/worek

 

 

 

 

Co musisz umieć: półsłupki, oczka ścisłe, łańcuszek

 

Wykonanie:

 

Robimy 50 oczek łańcuszka, które posłużą jako podstawa torby. Teraz w zależności od szerokości torby przerabiamy odpowiednią ilość rzędów półsłupkami, w celu wykonania dna torby. W naszym przypadku 14 rzędów półsłupków. Kolejne rzędy wykonujemy dookoła  powstałego prostokąta. W ten sposób zaczynają powstawać  boki torby. Wykonujemy w sumie 60 rządków co daje wysokość torby: około 33 cm. Dorabiamy uszy - 5 oczek łańcuszka i półsłupkami przerabiamy na żądana długośc uszu. u nas 62 rządki. Doczepiamy uszy do torby za pomocą oczek ścisłych

 

 

 Wskazówki:                                          

Najlepiej dno torby wykonywać ciemna włóczką, żeby szybko nam sie nie pobrudziło.  Dodatkowo aby torba była sztywna i nie rozciągała się prędko, warto wykonywać ją z podwójnej włóczki.

 

Ściegi fantazyjne

 

 

Ścieg murzyński 

 



1 rz. i nieparzyste - oczka prawe

2 rz. i parzyste-  * 1oczko prawe, 2 oczka przełożyć na prawy drut, nitke przełożyć za drutem* ostatnie oczko brzeowe  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ścieg pionowy

 

 



1 rz. i nieparzyste - * 4 ocz. prawe, 2 ostatnie przerobione oczka przełożyć na lewy drut i przełożyc za nimi nitkę *.

2 rz. i parzyste - oczka lewe 

 

 

 

 

 

 

 

Ściegi ażurowe

 

 

Ścieg mereżkowy przesuwany 

 



 

Nabrać na druty liczbę oczek podzielnych przez 3 

1 rz. i rzdy nieparzyste 1 ocz. brzegowe, *1 narzut, 3 ocz. prawe (drutem w lewej ręce łapiemy pierwsze z tych trzech oczek i przeciągamy pozostałe dwa przez to oczko)

2 rz. i rzędy parzyste oczka lewe przerabiamy jako lewe, narzuty jako oczka prawe

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ścieg pionowy - mereżkowy

 

1 rz. i rzędy nieparzyste * 5 ocz. prawych, 1 narzut, 2 oczka razem na prawo* 

2 rz.i rzędy parzyste  lewe oczka przerabiać jako lewe, narzuty jako oczka prawe

 

 

 

 

 

 

 

 

Ścieg koronkowy 

 



Nabieramy na druty nieparzystą liczbę oczek
1 rz. 1 ocz. brzegowe , *1 narzut, 2 oczka razem na prawo*
2 rz. Tak jak pierwszy
rz. 3, 4 itd.. jak poprzednie 

 

 

 

 

 

 

 

ściegi tzw ryżowe, dość proste do wykonania

 

Ryż pojedynczy - perłowy

| oczko prawe
-- oczko lewe

 dzierganie_ścieg_1

rzad1. * 1 o. lewe, 1 o. prawe, 1 o. lewe, 1 o. prawe *
rzad2. *1 o. prawe , 1 o. lewe, 1 o. prawe, 1 o. lewe *
    Powtarzać stale te 2 rzędy uważając, żeby oczkami prawymi poprzedniego rzędu, znajdują się oczka lewe, nad lewymi - prawe.



Ryż fantazyjny - ziarno jęczmienia
 dzierganie_ściegi_2

rzad1. * 1 o. p. , 1 o. l.*
rzad2. wszystkie o. p
rzad3.* 1 o. l., 1 o. p.*
rzad4. wszystkie o. p.


Ryż perłowo - żebrowy
dzierganie_ścieg_3 


rzad1. wszystkie o. p.
rzad2. * 2 o. p., 2 o. l. *
Powtarzać 2 rzędy, zwracając uwagę, że prawą stronę ronótki stanowią wszystkie oczka prawe, po lewej zaś każdy rząd zaczynać od przerobienia 2 oczek prawych.

 

Kurs robienia na szydełku

Kurs ten został stworzony z myślą o początkujacych szydełkowiczach, więc jeśli czegoś nie rozumiesz, czegos nie widać napisz... postaramy się poprawić - czekamy na sugestie.

Na początek kilka pojęć (na Waszą prośbę):

Pętelka - niezaciągniety do końca supełek;

Podstawa- mamy na myśli tutaj oczka powstałe w poprzednim rzędzie, w naszym przypadku to oczka łańcuszka, zwykle są to np słupek, półsłupek, wtedy wbicie szydełka w podstawę oznacza wbicie szydełka w oczko powstałe w wyniku zrobienia słupka itp.. 

Sposób nawijania/nakładania włóczki na szydełko jest opisany w punkcie o robieniu łańcuszka. 

Torebka

 

Co musisz umieć: słupki lub półsłupki

Tutaj pokażemy Wam jak zrobić prostą torebkę i kilka wariantów jednej torebki.


Torbę możemy wykonywać półsłupkami bądź słupkami. Jeśli zrobimy torbę słupkami, które są większe, szybciej zobaczymy efekty:)

   Najpierw musimy wiedzieć jak dużą i jak szeroką torebkę chcemy zrobić. Nasza torebka ma 4 słupki szerokośći i 40 oczek długości.     Zaczynamy od zrobienia prostokąta, który będzie stanowił dno naszej torebki. Długość prostokąta to długość torebki, szerokość prostokąta to szerokość naszej torebki.

 

słupki

 

    Jak już mamy taki prostokąt, zaczynamy go obrębiać słupkami. Tzn. robimy normalnie kolejny rządek słupków, ale potem robimy słupki również po boku prostokąta i tak dookoła.
Pprzerobieniu pierwszego rządka w ten sposób otrzymamy kształt owalu. Po paru rządkach zobaczymy, że ta dorabiana dookoła część podnosi nam sie ku górze tworząć boki torebki.

 


Tutaj mamy widok z boku na torebke w czasie dodawania kolorowego paska:)

 

Teraz przerabiamy w taki sposób tyle rządków słupków, jaką chcemy mieć wysokość torebki.
    Jak mamy już odpowiednią wysokość torebki, nadszedł czas na dorobienie uszu:). W zależności od fasonu torebki, możemy zrobić uszy krótkie, takie, żeby torebkę można było trzymać w łapce, lub uszy długie, do powieszenia torby na ramieniu, albo zwykły pasek tak aby torbe można było zawiesić w poprzek przez ramię.
     Wykonanie obu rodzajów uszu jest takie same i różnie się tylko ilością przerobionych rządków (długość uszu), na uszy robimy 5 lub więcej w zależności od grubości uszu oczek łańcuszka i potem przerabiam do żądanej długości uszu. Robimy takie prostokąciki sztuk 2:)
     Na koniec pozostaje nam przytwierdzenie uszek do torby. Czyli najpierw ustalamy rozstaw uszek. Żeby było nam prościej, możemy przytwierdzić uszka szpilkami. Od wewnętrznej strony przytwierdzamy uszka do torby za pomocą oczek ścisłych.

 

torebka widok I

 

torebka widok II

 

 

 

Oczywiście torebkę możemy ozdobić np kwiatkami, wrabiać innne kolory włóczki tworząc paski, lub wykonać ją ze sznurka a nie z włóczki:)

 

A tutaj jest ta sama torebka, tylko inna włóczka i ramie torby jest jedno, tak aby nosić ją na skos.

              

       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin