ściąga z kosmetologii wszystko.docx

(19 KB) Pobierz

GREEN-PEEL mieszanka ziołowa bez dodatków chem., wywołuje mocne przekrwienie skóry i płatowe złuszczanie wierzchnich warstw naskórka. Po zabiegu wyczuwalne jest pieczenie przyp- ominające lekkie oparzenie słone- czne. Skóra ulega zaczerwienieniu. 3-4 dni widoczne jest łuszczenie się skóry. W 4 lub5 dniu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu uzup.-ełaniającego w czasie, którego podczas masażu zastają usunięte resztki naskórka, a skórze dostarczone subst. Odżywcze W dniu najsilniejszego łuszczenia się konieczne jest kilkukrotne nałożenie na skórę grubej warstwy specjalnego kremu i pozostawie- nie na 20min. Po całkowitym wygojeniu konieczne jest stosowanie preparatów zawierają- Ce filtr przeciwsłoneczny ok. 4tyg.

WSKAZANIA: zanieczyszczona skóra, zaskórniki, rozszerzone pory, skóra zwiotczała, blizny, cellulit.

PRZECIWWSKAZANIA: alergie skórne, rozszerzone naczynia, trądzik różowaty, choroby skóry.

PEELING AZJATYCKI wnika do 4 warstwy naskórka, podczas złuszczania pacjent powinien uży- Wać 5% preparatu wyciągu z arabatu w celu złuszczania oraz krem zmniejszający swędzenia. Nie wolno moczyć skóry gdyż woda hamuje proces złuszczania.

ZŁUSZCZANIE LASEREM światło emitowane przez wodę znajdujące  się w wodzie i skórze ma 100oC co prowadzi do zniszczenia kom. Usunięcia naskórka. WSKAZANIA: likwidacja zmarszczek, przebarwień

Blizn potrądzikowych, PRZECIWWSKAZANIA: osoby o ciemnej karnacji, osoby ze sklon- nością do bliznowców, osoby przyjmujące reagutan przez 12 mc, infekcje skóry, skóra może być obrzeknięta, zaczerwieniana skóra.

DERMATOSKOP przyrząd zawierający dwa cylindry kontakto- we, jeden o średnicy 8mm do Bad- Ania miejsc nierównych tj. przestrzenie międzyżebrowe, paznokcie, kąt oka, okolica krocza, za uszami. Drugi cylinder jest o śr. 2,5cm służy do oglądania zmian większych płaskich powierzchni. Przed przystąpieniem do badania na krapla się cieńką warstwą olejku inercyjnego. Badanie pozwala rozróżnić czerniaka złośliwego, znamię błękitne, brodawkę łojotokową, naczyniaka.

EBUMETR aparat do mierzenia zawartości tł. W skórze i na włosach. Badanie polega na przyciśnięciu do skóry z papierem pergaminowym. Stopień natłuszczenia papieru wskazuje na stopień natłuszczenia skóry.

EWAPOLIMETR aparat służacy do pomiaru transepidermalnej utraty wody. Na podst.pomiaru parowania skóry móżna ustalić szczelność bariery rogowej. 2 gło- wice, które mierzą objętość wydzi- elonej przez skórę pary wodnej.

KOMEOMETR służy do pomiaru wilgotności skóry. Za pomocą korneometru możemy zbadać zawartość wody w warstwie rogowej, Moz preparatu kosme., a także działanie wysuszające różnych środków powierzchowno- czynnych.

KUTOMETR aparat służący do pomiaru elastyczności skóry, poprzez specjalny otwór znajdujący się na powierzchni aparatu pod ciśnieniem jest zasysana skóra, sonda za zaśnie  więcej skóry wiotkiej a mniej jędrnej.

MEKSAMETR aparat służący do pomiaru poziomu melaniny oraz podrażnień skóry.

PEKANETR aparat służący do pomiaru Ph naskórka, preparowane okolice badań jest czoło lini środkowej oraz policzki poniżej kości jarzmowej. Ostatnia aplikacja kosmetyku 12 godz. Wcześniej, temp. 23o, wilgotność 65%.

WOLNE RODNIKI inaczej reaktywne formy tlenu. Są cząst. Organicznych zw. Najczęściej tlenu pozbawionymi jednego elektronu lub posiadający o jeden elektron za dużo nie mogące stanowić jednej pełnej cząst. Dążą więc aby uzupełnić brakujący elektron z cząst. Znajdujących się w tk.

CZYNNIKI PROWADZĄCE DO POWSTANIA WOLNYCH RODNIK

Promieniowanie UV, stres, spaliny, dym nikotynowy, stany zapalne, zanieczyszczona woda i przetworzona żywność, trujące metale.

ROLA ANTYOKSYDANTÓW zabezpieczenie przed pksydanatmi likwidacja wolnych rodników i likwidacja szkód przez olne rodniki.

ROŚLINY PRZECIW RODNIKOM

Soja, rozmaryn, kalina, pszenica, kukurydza, ryż, glony, owoce cytrusowe, ruta, czarna porzeczka, fiołek lekarski, pietruszka, kasztanowiec, cebula, marchew.

EFEKTY DZIAŁANIA RODNIKÓW

Uszkodzenie DNA oraz błon kom. Może stanowić różnych chorób tj. nowotwory, atretyzm, miażdżyca naczyń, udar, zawał serca, wpływa na starzenie się skóry.

WPŁYW NIKOTYNY NA SKÓRĘ

Nikotyna w org. Niszczy Wit. C, która działa odtruwająco, jest niezbędna do budowy kolagenu, do zachowania elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Skóra nabiera żółto-szarego koloru na skutek niedotlenienia a produkty smołowcowe zawarte nikotynie np. bizopiren działa rakotwórczo.

DEPILACJA CHEMICZNA działa na zasadzie rozp. Keratyny włosa pod wpływem czynników redukujących lub hydrolitycznych. Do niszczenia włosów stosuje się siarczki organiczne i nie organiczne.

DEPILATOR MECHANICZNY

Wosk ciepły przeciwwskazania:

Cukrzyca, zapalenie żył, żylaki, stany zapalne i ropne skóry, choroby skóry np. łuszczyca, zmiany skórne, obrzęki, blizny, ciąża, ubytki i rany skóry, gorączka, zbyt krótkie włosy, uczulenie na wosk.

WOSK ZIMNY działa pod wpływem temp. Ciała rozp. W wodzie. Technika wykonania: tubkę z woskiem należy włożyć do wody na 5min aby uzyskać konsystencję płynna. Rozsmarowanie wosku szpatułką wraz z włosem. Nałożenie specjalnego plastra na rozsmarowany wosk i zerwanie w kierunku przeciwnym niż włos.

ELEKTROLIZA jest najstarszą metodą igłową, wykonuje się ją za pomocą prądu galwanicznego. Igłą epilacyjną jest katoda. W wyniku elektorlizy środowisko wokół igły staję się zasadowe co powoduje zniszczenie kom. Zarodkowych brodawki włosa. Elektrodą bierną z wilgotnym podkładem umieszcza się na ramieniu i włącza się do anody. Elekrtodą czynną jest cieńka igła, platynowa załączona do katody. Igłę wprowadza się równolegle z włosem do kanału włosowego 2-5 mm. Włącza się prąd wciskając włącznik od 3-10 sek.

TERMOLIZA do tej metody wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości który wytwarza ciepło. Igły do termo lizy izoluje się tworzywem sztucznym. Ciepło powstające w wyniku działania prądu o wysokiej częstotliwości prowadzi w brodawce włosa powoduje się ścięcie białka, niszczenie kom. Tkankowych i wzrostowych.

METODA BLEND połączenie elektorlizy i termo lizy. Polega na jednoczesnym wprowadzeniu prądu stałego i wysokiej częst. W wyniku tej metody dochodzi do termicznego i chemicznego uszkodzenia mieszka włosa. PRZECIWWSKAZANIA: ciąża, rozrusznik serca, grzybica, uczulenie na prąd galwaniczny, stany zapalne mieszków włosowych, drożdżyca.

METODA SEKWENCYJNA prąd elektryczny dopływa do brodawki włosa do pojedynczych zróżnicowanych sekwencjach. Sądę lub igłę wprowadza się do mieszka aż do brodawki lub do dna mieszka włosowego. Proces ten nazywa się insercją. Zasadowe środowisko w brodawce wł. Prowadzi do zniszczenia kom. Zarodkowych a wysoka temp. Prowadzi do ścinania białka. Po zabiegu sondę należy delikatnie wyjąć a następnie pensetą wyjmujemy włos. Epilacja jest skuteczna tylko wtedy kiedy włos jest w fazie wzrostu(anangenowej).

ULTRADŻWIĘKI do trwałego usunięcia włosa potrzebna jest energia z ultradżwięków i substancji aktywne biologiczne czynne.  Ultradźwięki powodują przeprowadzenie w odpowiedni czas specjalne subst biologicznie czynnych dobro dawek powodujących biologiczne nieszczenie włosa. Zmywamy ciepłą wodą. Porządne wyniki uzyskuje się w serii 6-20 zabiegów.

PRZECIWWSKAZANIA: nowotwory, gruźlica, ostre stany zapalne, ciąża, choroba naczyń wieńcowych, implanty, rozrusznik serca, stany gorączkowe.

MIŁORZĄB JAPOŃSKI

Jest skład. Kremów, hydrożeli, opóźnia procesy starzenia się skóry, nawilża, uelastycznia, chroni przed słońcem, reguluje metabolizm kom. Skóry, apobiega pękaniu naczynek krowionośnych.

MYDLICA LEKARSKA

W kosme. Wykorzystuje się korzeń tej skóry, zwłaszcza do pielęgnacji przetłuszczających i słabych włosów. Ze względu na działanie ściągające jest skła. Do emulsji dla cery tł., mieszanej, z wypryskami i rozszerzonymi naczyniami. Ma działanie gojące, przeciwbólowe, bakteriostatyczne, wspomaga system immunologiczny i hamuje krwotoki.

NAGIETEK zawiera saponiny, flawonoidy, olejki eteryczne, żywice, i kw. Przyśpiesza gojenie ran i zapalenie. Szczególnie stosowany przy skórze suchj, szorstkiej i wrażliwej. Jest skl. Do olejków, masek, kremów i preparatów przeciwsłonecznych.

OCZAR WIRGILIJSKI zawiera garbniki, flawonoidy, saponiny, oraz olejki eteryczne. Dodawany jest min. Do olejków do twarzy, kremów, ampułek i masek. Do cery naczyniowej, przetłuszczające się o dużych porach, skłonna do stanów zapalnych. Stosowany do preparatów stóp i nóg, pomaga usunąć żylaki, zastoje żylne, obrzęki.

ORZECH WŁOSKI zawiera: flawonoidy, chlorofil, kw. Mrówkowy, kw. Pantotenowy, Wit. B2, C, A, sole mineralne, garbniki, tł, węglowodany oraz białko. Właściwości: moczopędne, krwiotwórcze, wzmacniające, oczyszczające, oddziałuje dobrze na przemianę materii. Preparaty do włosów szczególnie z łupieżem i łojotokiem.

ROZMARYN jego olejek stymuluje ukł. Nerwowy. Rozgrzewa, poprawia krążenie krwi, dezynfekuje. Stosowany w wodach po goleniu, tonikach dla cery tł i trądzikowej, środkach do kąpieli, olejki do masażu, kremy do stóp, wodach do skóry głowy.

RÓŻA pobudza zmysły, łagodzi objawy depresji, dezynfekuje, ściągająco, tonizuje, przeciwzapalnie. Stosowany: olejki, toniki, kompresy, aromaterapii.

RUMIANEK zawiera olejek eteryczny o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Używany jest w logionach po opalaniu, kosm. Do pielęgnacji niemowląt, kremy na dzień i na noc, kremy do rąk, maski, ampułki. Do skóry podrażnionej, szorstkiej, zaczerwienionej, zmienionej zapalnie.

SKRZYP POLNY częsty skład do kosm. Dla cery tł, mieszanej,zmęczonej. Wł: rewitalizujące, antyłojotokowe, dotleniającej, ujędrniającej. Wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wydaniem i przetł. Chroni przed łupieżem, zamyka i oczyszcza ujścia miszków włosowych, wzmacnia paznokcie.

HIPOWITAMINOZA SA to niedobory Wit. Spowodowane niewłaściwym odżywianiem, zakłoceniami wchłaniania lub używanie używek np. kofeina, nikotyna. Objawiają się osłabieniem odporności, bolesnością stawów i mięśni, kruchościa naczyń, apatia, drażliwość, zmianami skórnymi.

HIPERWITAMINOZY nadmiar Wit. Dotyczy zwłaszcza Wit. Rozp. W tł które kumulują się w org. Nie dotyczy Wit rozp w wodzie które są na bierząco usuwanie z org. Wraz z moczem jednak nienależny przekraczać dawek np. zbyt duża ilośc Wit C móze uszkadzać wątrobę.

WITAMINA są to zw. Wchodzące w skład enzymów jako koenzym biorą udział we wszystkich czynności org. Umożliwiających mu życie i prawidłowe funkcjonowanie. Org. Czerpie Wit z żywności ponieważ sam nie jest w stanie ich wytwarzać. Wit rozp w tł A,D,E,K.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin