Dzień Ziemi scenariusz zajęć 22.04.doc

(47 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć w dniu 22.04.2009

w grupie VI 6 – latki

 

 

Ranek

  

 

„Słoneczna dyskusja”-  co pomaga a co szkodzi naszej planecie?. Dzieci określają co jest potrzebne a co szkodzi ziemi. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw i zajęć.

 

 

ZAJĘCIA GŁÓWNE:

 

BLOK TEMETYCZNY : Dbajmy o zdrowie i czyste środowisko” 

TEMAT DNIA : Dzień Ziemi” 

 

CELE GŁÓWNE :

·         Budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka;

·         Kształcenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań z zastosowaniem cyfr i znaków matematycznych;

·         Rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego podczas pokonywania trudności;

·         Kształtowanie postawy asertywności wobec palaczy.

 

CELE OPERACYJNE :                         

Dziecko –

 

·         zna i rozumie pojęcie: ekologia;

·         rozumie, jak szkodliwa może być działalność człowieka;

·         wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę;

·         potrafi przeczytać tekst;

·         oblicza proste działania matematyczne;

·         jest autorem zadań matematycznych;

·         uczy się być asertywnym wobec osób palących papierosy;

·         wie, że bierne palenie jest równie szkodliwe;

·         wykonuje znaczek sprzeciwu

·         chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach;

 

 

METODY PRACY :

 

§         aktywnego działania

§         praca z tekstem

§         problemowa

§         słowna.

 

FORMY PRACY:

 

§         grupowa

§         zbiorowa,

§         indywidualna,

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

Wiersz D. Klimkiewicz i W. Drabika Co to jest ekologia?, postać ekoludka, kodeks ekoludka do przypięcia na tablicy, kartki, kredki,

 

Przebieg :

 

1.      Przywitanie z dziećmi. Zwrócenie uwagi na hasło Dzień Ziemi.

2.      „Ziemia moim przyjacielem” – uwrażliwienie na potrzebę dbania o naszą planetę, zwrócenie uwagi na przypadający w tym dniu Dzień ziemi.

 

22 kwietnia obchodzimy DZIEŃ ZIEMI. Po raz pierwszy obchodzono go w USA w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić swój protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska..

Od tej chwili upłynęło 31 lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmiecili, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieja patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom.

 

3.      Przypomnienie znaczenia słowa ekologia na podstawie wiersza D. Klimkiewicz                            i W. Drabika Co to jest ekologia? Rozmowa na temat wiersza.      

 

Ekologia – mądre słowo

a co znaczy -  powiedz sowo?

Sowa chwilę pomyślała

I odpowiedź taką dała:

„To nauka o zwierzakach,

lasach, rzekach, ludziach, ptakach.

Mówiąc, krótko w paru zdaniach

wzajemnych powiązaniach.

Między nami, bo to wszystko

To jest nasze środowisko.

Masz je chronić i szanować”

        - powiedziała mądra sowa…

 

4.      Jak wygląda Ekoludek? – obliczanie prostych działań matematycznych.                                       Na tablicy przypięta jest zasłonięta wynikami działań postać Ekoludka.                           Dzieci obliczają działania podane przez nauczyciela i odsłaniają prawidłowy wynik.                        Na końcu ukazuje się w całości postać Ekoludka.

5.      Odczytanie wiersza ukrytego w kieszeni Ekoludka. Powtarzanie jego treści                             za głosem nauczyciela.

 

Dziś ekologia mądre słowo

Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.

Jej strażnikami się ogłaszamy.

Od dziś przyrodzie pomagamy.

Kodeks ten ustanawiamy:

·         Nie łamcie drzew i krzewów!

·         Nie śmiećcie i nie hałasujcie w lesie!

·         Nie depczcie trawników!

·         Zbierajcie makulaturę!

·         Segregujcie śmieci!

·         Przed wyrzuceniem zgniatajcie kartony, plastikowe butelki i puszki!

·         nie wycinajcie roślin!

·         Nie zabijajcie zwierząt!

·         Nie dotykajcie ptasich gniazd, jaj i piskląt!

·         Oszczędzajcie wodę!

·         Oszczędzajcie światło!

/po przeczytaniu wybrane dziecko przypina swój telegram na ścianie, pod hasłem głównym/

  1. „Jak unikać dymu papierosowego?” wdrażanie do radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Kształtowanie postawy asertywności wobec palaczy.

 

„Dym gryzie w oczy i drażni krtań

Po dziurki w nosie już tego mam,

Wszędzie osiada i nas zatruwa.

W dymie są związki chorobotwórcze

Silnie trujące i rakotwórcze.

Często ich nosem nie wyczuwamy

Ale w płucach i wątrobie dawno je mamy.”

 

  1. „Nie pal przy mnie” – wykonanie znaczka sprzeciwu
  2. Zabawa przy piosence „Zdrowe dzieciaki”
  3. Omówienie wykonanych „Znaczków sprzeciwu”
  4. Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin