Stoły i ławy.doc

(1193 KB) Pobierz
Stoły i ławy

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

Stoły i ławy

Kiedy bierzesz do ręki narzędzia i materiał do wykonania czegokolwiek, zastanawiasz się najpierw nad tym, co zamierzasz wykonać. Będziesz więc traktował świadomie, a być może nawet z miłością, materiały z których powstaną krzesła, stoły, świeczniki, kapliczki.... Czy zastanawiałeś się, że te kawałki drewna będą zawierały, za sprawą narzędzia którym pracujesz, część twojej duszy, która nadała im kształt, piękno a nawet nadzieję, innymi słowy, odrobinę ciebie samego? To właśnie pozwala o niektórych dziełach sztuki powiedzieć, że żyją, ponieważ za pośrednictwem ich formy żyje „dusza” artysty który je stworzył.
Jeśli masz szczęście mieć wokół siebie stare meble, albo przedmioty wykonane ręcznie, spójrz na nie innym okiem i postaraj się odnaleźć w nich zamysł człowieka, który je wykonał.

Stoły i ławy

1.Model jadalni opartej na trzech trypodiach, ewentualnie z belka poprzeczną, która może służyć do podtrzymania brezentu.
Ten model będzie łatwy do wykonania, jeśli znajdujesz się w lesie, w którym rosną sosny, które dostarczą ci długich i prostych gałęzi.

2.Inny model, znacznie wygodniejszy, możesz wykonać nawet do długości 3,5 metra, w zależności od wymiarów drewna jakim dysponujesz.
Rusztowanie można wykonać poprzez łączenie grubych belek poprzecznych albo za pomocą umieszczenia krzyży za oparciami.

Stoły

1.Stół na 8 osób. Pierwsze belki poprzeczne są oparte na czterech płaskich kamieniach, wysokich na 12 do 15cm, albo na pieńkach wyrównanych z dwóch stron.
Cała konstrukcja wykonana jest z okrąglaków o średnicy 16 -18cm, aby stworzyć taką płaszczyznę, którą da się połączyć kołkami.

2.Inny rodzaj stołu, który można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce.
Ten stół jest wykonany w oparciu o trypod, i jest bardzo stabilny, ale mieści się przy nim tylko trzech biesiadników, albo 6 drobnych zastępowiczów.

Uwaga: druga belka poprzeczna podtrzymująca blat z desek, musi wychodzić za podporę, w przeciwnym wypadku bowiem będzie bardzo przeszkadzać osobie siedzącej w tym miejscu.

Stoły przenośne

1.Wzór stołu, którego długość zależy od ilości korzystających z niego osób, od 4 do 12.
Trzeba też przewidzieć dodatkowo ławki albo siedzenia indywidualne.
Uwaga: trudność leży w odpowiednim ustawieniu podpórek pod blatem, jeśli dobrze się zastanowisz, to na pewno sobie poradzisz.

2.Inny wzór stołu, który zapewnia wygodę 6 osobom, ale może też pomieścić 7 albo 8 biesiadników.
Rysunek nie wymaga dodatkowego opisu. Trzeba przewidzieć dodatkowo ławki i dwa siedzenia do umieszczenia u szczytów stołu.
Uwaga: dopilnuj aby porządnie połączyć przecięte pieńki służące za blat i ławę przy pomocy sworzni albo kołków.

 

Wiszący szałas

Oto przepis na super przygodę: SZAŁAS.
Proponuję Wam szałas nadrzewny. Jest łatwy do zrobienia, efektowny i nikt Was nie podejdzie w nocy.

Bardzo ważne aby materiał z jakiego będziecie budować był starannie wybrany. Żerdki nie powinny być suche. Używajcie odpowiednio grubych żerdzi w zależności od liczby osób mających przebywać w szałasie. Liny - powinny być to statyczne liny alpinistyczne (atestowane). Węzły nimi zawiązane muszą być dociśnięte aby platforma pod obciążeniem nie przechyliła się na bok. Wasze bezpieczeństwo zależy od staranności wykonania. Dach możecie wykonać tak jak na rysunku lub też użyjcie plandeki. Pamiętajcie o detalach typu: "jak wkomponować tam proporzec?", "czy drabinka ma być na noc wciągana czy nie".

 

Wieże

Ambona myśliwska

Ambona myśliwska dostarczy ci niezapomnianych kontaktów z naturą.
Ambona służy do obserwacji, więc umieść swoją w takim miejscu, gdzie jest co obserwować. Z tego samego względu trzeba będzie starać się aby była bardzo dyskretnie schowana między drzewami, prawie tak by się od nich nie odróżniała: powinna być z takiego samego drewna, kory a nawet mieć tą sama linie co sąsiadujące drzewa.

Sowa siedząca wysoko na gałęzi, wyprostowana, nieruchoma, koloru pnia sosnowego o który się opiera, ze spokojem cię obserwuje od dłuższego czasu. I ty mógłbyś zakosztować bogactwa samotności i ciszy, która szybko się zaludnia dzikimi zwierzętami. Do tej pory ich nie zauważyłeś, bo płoszyłeś je swoimi ruchami.

Jeśli cicho i zręcznie wejdziesz na ambonę, zobaczysz, że tam na górze doświadczysz świętej chwili intymności z najbardziej dzikimi i fascynującymi zwierzętami lasu.

Wieża sygnalizacyjna

Wzniesiona w strategicznym punkcie, z dobrym widokiem na horyzont, wieża sygnalizacyjna w pewien sposób wynosi cię ponad ograniczenia ziemskie.
Strzeżesz przebiegu dokładnie wyznaczonej misji i nic nie rozproszy twojej uwagi. Inni obdarzyli cię zaufaniem, bo wiedzą że jesteś zawsze czujny, tak w dzień, jak i w nocy. Twoje miejsce przypomina bocianie gniazdo. Powinno pomagać ci wypełniać twoją rolę: powinno się na nie wchodzić bez wykonywania akrobacji, platforma powinna być solidna, jak też balustrady, koniecznie odpowiedniej wysokości.
Nic dookoła ciebie nie zakłóca ci obserwacji horyzontu, ani sygnałów, które nadajesz. Powinny one być widoczne z daleka.

Cylindryczna wieża z pięcioramienną gwiazdą w podstawie.

Do zbudowania tej wieży będziesz potrzebował:
· 7 żerdek o wymiarach 9,80 na co najmniej 20cm średnicy
· 21 żerdek o wymiarach 3,60 na co najmniej 12cm średnicy
· 7 żerdek o wymiarach 1,60 na co najmniej 15cm średnicy
· 7 okrąglaków ciętych wzdłuż o wymiarach 1,60 na co najmniej 20cm średnicy, które zostaną wykorzystane jako balustrady przybite gwoździami na wysokości słupów; balustrada będzie uzupełniona dwoma sznurami rozciągniętymi między słupkami, otaczając każdy pętlą.

Podpory zostaną zakopane na głębokość 80cm na średnicy 3,40, i dobrze umocowane w pionie przy pomocy siekiery.
Żerdki należy wymierzyć, przyciąć i wywiercić w nich otwory przed ustawieniem do pionu.
Wszystkie belki poprzeczne o długości 3,60 zostaną przedziurawione na długości 3,40 i posłużą zamiast schodów do wejścia na platformę, która składa się z desek grubych na 32mm.

Dzwonnica

Jeżeli drużyna ma szczęście, i ma wśród swoich członków perkusistę, to może na wieży zainstalować dzwon. Jeśli nie macie dzwonu, można użyć tulej po pociskach różnych kalibrów, albo, co jest łatwiejsze do zrealizowania, metalowych cylindrów ( takich jakie służą do zaopatrzenia w wodę), dobranych rozmiarem w taki sposób, aby uzyskać 6 rożnych tonów. Trzeba jeszcze będzie przygotować serce dzwonu z betonowego ciężarka 8-10mm, obciążonego dodatkowo ciężarkiem z żelaza o wymiarach 40-50mm, i zawiesić go na odpowiedniej wysokości. Kiedy już sznury zostaną wyregulowane do odpowiedniej długości i zaczepione o pedały, nie pozostanie nic innego jak przystąpić do inauguracji.

„Doskonałość nie zależy od tego ile rzeczy się wykona, ale jak się je wykona”.

 

Miejsce obrzędowe

„ Kiedy nadejdzie wieczór...”.

Niech sztandar, który dumnie powiewał w sercu obozu będzie szanowany także po zdjęciu z masztu; niech nie leży rzucony w kąt.

W każdej harcówce i na obozie jest miejsce specjalnie dla niego przeznaczone. Sztandar nie był wybrany przypadkowo: zbierali się przed nim rycerze z całej Europy aby oddawać mu cześć.

„Żadna inna oznaka nie jest porównywalna ze sztandarem, jeśli chodzi o wspomnienia jakie ze sobą niesie, oraz dzięki wartości symbolicznej, która zapewnia sztandarowi miejsce w sercu naszej wiary.” (Perig Geraud-Keraod)

Kiedy sztandar znajduje się w Kraalu, jest odpowiednio wyeksponowany i uhonorowany. Przed sztandarem odbywają się sądy honorowe i obradują rady. Nie umieszcza się go tam jednak ani dla dekoracji, ani dla dodania miejscu świętej i przytłaczającej powagi. Rolą sztandaru jest ciągłe przypominanie o prawie, przepisach i obietnicy każdemu, kogo kusiłoby tymczasowe zapomnienie o nich.



„Chrońmy zasady aby i one nas chroniły”.

Kraal, czyli inaczej miejsce spotkań rady wodzów, powinno być, zważywszy na swą funkcję, miejscem gościnnym, przyjaznym, w zgodzie ze wszystkimi i wygodnym, tak, aby chciało się tam przebywać.

Powiesz mi pewnie, że to są cechy ludzkie, które trudno przenieść na kawałki drewna. Ale spójrz, czy pomieszczenie zrobione na planie półkola albo litery U nie nosi cech gościnności? Czy ławka nie jest przyjazna, a oparcia nie są wygodą? Czy ogień nie zachęca do zgody?

Nie odpowiadaj, że ten opis bardziej pasuje do kapitularza, a przynajmniej samo ognisko. Zresztą to prawda, bo czyż Kraal nie jest rodzajem sali kapitulnej? Zauważmy, że ogień znajdujący się w miejscu centralnym zajmuje to samo miejsce co pulpit pod mszał, który służy do głoszenia słowa Pana, ale zachowajmy też rozsądne proporcje przy robieniu tego porównania, by nie przenosić go na cała symbolikę ognia.



 

„Przybyłem na ziemię aby dać wam ogień i chciałbym, aby ten ogień nigdy nie wygasł”.

 

Sposoby łączeń w pracach pionierskich

Estetyka wykonanych prac pionierskich jest harcerską sztuką. Ale nie tylko ona - frajdę dają wyzwania pionierskie, rzeczy, których wykonania nie podejmuje się byle kto ...

Proponuję Wam posmakować pionierki " bez gwoździ ".
Zapytacie : a czy to w ogóle możliwe? Możliwe, łączenia są czasochłonne i nie należą do najłatwiejszych, ale może warto być dumnym ze swych umiejętności.

Rysunki oddają całą istotę problemu więc pozostawiam je bez komentarza.




 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin