Page 1.doc

(57 KB) Pobierz
Page 1

Page 1

Scenariusz zajęć:

WIOSENNE SPOTKANIA

Jolanta Bajan


Page 2

Scenariusz zajęć: WIOSENNE SPOTKANIA

Uczestnicy: uczniowie klasy zerowej i klasy pierwszej

Czas trwania: 5 godzin

Treści programowe: Życie roślin i zwierząt w wybranych środowiskach przyrodniczych:

łąka jako ekosystem. Budowa zwierząt i ich przystosowanie do

warunków życia na łące.

Temat dnia: Przyjaciele z wiosennej łąki.

Cele ogólne: * wzbogacenie wiadomości o zwierzętach żyjących na łące: rozpoznawanie

mieszkańców łąki, rozumienie roli owadów w przyrodzie oraz pożyteczności

niektórych zwierząt, odżywianie i przystosowanie się zwierząt do życia na łące

* kształtowanie postawy badawczej wobec otaczającego świata przyrody

* uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez prowadzenie ukierunkowanej

obserwacji

* ćwiczenia ortofoniczne – rozwiązywanie zagadek

* rozwijanie wrażliwości słuchowej

* kształtowanie postawy poszanowania środowiska naturalnego

* kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie

Cele operacyjne – uczeń:

* rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta żyjące na łące oraz występujące na niej

rośliny

* wypowiada się na temat roli owadów w przyrodzie i pożyteczności niektórych

zwierząt

* aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych

* prowadzi obserwacje posługując się lupą i lornetką

* dostrzega piękno przyrody i odnosi się z szacunkiem do niej

* przezwycięża uprzedzenia do niektórych zwierząt

* rozpoznaje i naśladuje głosy znanych zwierząt żyjących na łące

* identyfikuje dźwięki pochodzące z łąki

* wyciąga wnioski z obserwacji i wskazuje potrzebę ochrony przyrody

* zgodnie współdziała z kolegami, przestrzega ustalonych reguł

Pomoce i środki dydaktyczne:

* maskotka biedronka; makieta łąki (wycięte z kawałków tekstylii i bibuły

trawy oraz kwiaty i rozsypane na podłodze )

* ilustracje zwierząt żyjących na łące (kret, żaba, szpak, ropucha, bocian, czajka,

skowronek, mysz, myszołów, nornica, pszczoła, osa, komar, mucha,

pasikonik, chrabąszcz, mrówka, ważka, biedronka, motyl, gąsienica motyla,

trzmiel, bąk, dżdżownica, ślimak)

* karty pracy dla uczniów (kontury zwierząt)

* transparenty (tektura A–4 umocowana na drewnianym drążku)

* kredki, markery, mazaki, farby plakatowe, pędzle, kleje, nożyczki, plastelina

* rulony brystolu w kolorze zielonym; taśmy samoprzylepne

* lupy, lornetki

* kaseta magnetofonowa z nagraniami odgłosów zwierząt żyjących na łące

* instrumenty perkusyjne, kłębek wełny

* albumy roślin i zwierząt łąkowych, zielniki


Page 3

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Spotkanie w klasie.

Zaproszenie na makietę „wiosennej łąki”. Spotkanie z postacią biedronki – gościem

dzisiejszych zajęć.

2. Grupowa zabawa integracyjna „Przedstawiamy się”.

Wszyscy siadają w kręgu na „wiosennej łące”, nauczyciel bierze maskotkę i przedstawia

się w następujący sposób: „Witam Cię biedronko, jestem Jola”. Następnie podaje maskotkę

najbliżej siedzącemu uczniowi. Uczeń przedstawia się w podobny sposób i podaje

maskotkę kolejnej osobie.

3. „Spacer w wyobraźni”.

Uczniowie dalej siedzą w kręgu wokół biedronki. Nauczyciel prosi, aby każdy uczeń

dokończył zdanie: „Kiedy myślę o łące, widzę ..., słyszę...” (np. zieloną trawę, latające

pszczoły, bociany polujące na żaby, głosy pszczół, itp.)

4. Prezentacja przyjaciół z łąki.

Biedronka jako mieszkaniec łąki przedstawia uczniom swoich przyjaciół. „Oto oni...”

(pokaz ilustracji i nazywanie ich): kret, żaba, ropucha, bocian, czajka, skowronek, szpak,

mysz, nornica, myszołów, pszczoła, osa, komar, mucha, pasikonik, chrabąszcz, mrówka,

ważka, biedronka, motyl, gąsienica motyla, trzmiel, bąk, dżdżownica, ślimak.

Rozmowa na temat: ich wyglądu, roli owadów, odżywiania i przystosowania się zwierząt

łąkowych, zależności między światem roślin i zwierząt. Odwoływanie się do wiedzy i

doświadczeń uczniów, uzupełnianie tej wiedzy informacjami przygotowanymi przez

nauczyciela.

5. Wiosenne czarowanie.

Biedronka, przez dotknięcie ucznia kwiatem łąkowym, zaczarowuje go w jednego z

mieszkańców łąki (uczniowie losują po dwie karty pracy z konturami tego samego

mieszkańca łąki).

6. Kolorowanie zwierząt łąkowych.

Wypełnianie konturów zwierząt według wzorów. Przybory plastyczne do wyboru (spośród

przygotowanych). Kolorowanie przy muzyce z kasety lub płyty CD (piosenki o wiośnie).

7. Transparenty.

Tworzenie transparentów dla każdego ucznia: naklejanie jednej pracy rysunkowej na

tekturce przymocowanej do drewnianego drążka. Drugi kontur zwierzątka uczeń wycina

i przypina taśmą z drugiej strony transparentu. (Uczniowie, którzy wcześniej skończyli

prace mogą oglądać zielniki oraz albumy roślin i zwierząt łąkowych).

8. Korowód przyjaźni.

Wszyscy uczniowie z gotowymi transparentami maszerują po sali przy śpiewie piosenki

„Maszeruje wiosna” (muzyka i słowa: Krystyna Bożek – Gowik).

9. Co słychać na łące?

Rozpoznawanie głosów zwierząt, które można spotkać na łące, nagranych na kasetę

magnetofonową.


Page 4

10. Zaproszenie na łąkę.

Biedronka zaprasza zaczarowanych mieszkańców łąki do swojego domu na prawdziwą

łąkę (w pobliżu szkoły).

11. Przygotowanie do wycieczki.

Uczniowie obrysowują na kartonie swoją prawą stopę i wycinają jej kontur. Zachowują

obydwie części wycinanki (wycięty ślad stopy i pozostałą część kartki), które wykorzystają

podczas pobytu na łące.

12. Wycieczka na łąkę.

Uczniowie niosą transparenty z rysunkami zwierząt łąkowych, śpiewają piosenki o

wiośnie. Umieszczanie transparentów na skraju łąki (wbijanie ostro zakończonego drążka

do ziemi).

13. Nasze stopy – zabawa badawcza .

Każdy uczeń kładzie na trawie kartkę, z której wycięty został ślad jego stopy i obserwuje

przez lupę, na co nadepnąłby, gdyby postawił stopę w tym miejscu. Liczy i nazywa rośliny,

przygląda się przebywającym w tym miejscu zwierzętom. Uczniowie na wyciętych śladach

stóp rysują wybrane rośliny i zwierzęta, które udało im się zaobserwować.

Rozmowa na temat poczynionych obserwacji. Nie wszystkie zwierzęta można spotkać na

naszej łące. Naklejenie wszystkich kolorowych śladów stóp na duże arkusze (praca w

dwóch grupach). Zwrócenie uwagi na ostrożne chodzenie po łące ze względu na jej żywych

mieszkańców. Nie wypalać łąk!

14. Zwierzęta na łące – zabawa ruchowa ukazująca zależności pokarmowe

na łące.

Rozmieszczenie transparentów i biedronki na wyznaczonym fragmencie łąki. Podział

uczniów na trzy grupy: ptaki, owady, zwierzęta. Wszyscy ukryci za swoimi transparentami.

na hasło: „Owady” – uczniowie „owady” naśladują sposób poruszania się po łące i głosy

wybranych przez siebie owadów. Na hasło „Ptaki” – uczniowie „ptaki” wykonują te same

czynności lecz „owady” szybko kucają, aby nie złapały ich ptaki. Inne odmiany tej zabawy:

owady i zwierzęta, zwierzęta i ptaki, itd. Następnie uczniowie zamieniają się rolami

i zabawa trwa dalej.

15. Chór łąkowy – zabawa ortofoniczna

Wszyscy dzielą się na grupy i siadają wokół transparentów z ilustracjami (po kilkoro

uczniów), będą naśladować głosy i poruszanie się zwierząt

I – bociany

II – żaby

III – pasikoniki

IV – pszczoły

V – skowronki

Biedronka dotykając „czarodziejską pałeczką” włącza kolejno do śpiewu różnych

mieszkańców łąki. Chór powiększa się za każdym dotknięciem pałeczką kolejnego ucznia.

16. Na łące – zabawa ortofoniczno – pantomimiczna

Podział na pięć grup (jak wyżej).

Na sygnał: I kastanietów – bociany klekoczą

II drewienek – żabki skaczą kumkając

III marakasów – pasikoniki cykają


IV trójkąta – pszczoły bzyczą

V tamburyna – skowronki śpiewają

(Nauczyciel może łączyć dźwięki dwóch lub więcej instrumentów).

17. Dowolne obserwacje uczniów.

* Zabawy badawcze z lupą i lornetką

* Zbieranie najciekawszych okazów roślinnych do zielnika klasowego

* Wsłuchiwanie się w dźwięki dochodzące z łąki i próba ich identyfikowania

18. Kłębek przyjaźni – redagowanie twórczych wypowiedzi.

Uczniowie siadają obok swoich transparentów. Nauczyciel chwyta koniec nitki wełny i

podaje kłębek dalej rozwijając go z pozdrowieniem: „Ja biedronka pozdrawiam Was

przyjaciele. Jestem tutaj szczęśliwa”. Kłębek wełny wędruje do każdego ucznia i każdy

uczeń – „zaczarowany mieszkaniec łąki” przesyła podobne pozdrowienie . Gdy kłębek

wrócił do nauczyciela dokonuje się „odczarowania” uczniów – zwijamy wełnę podając

imię osoby, której podajemy kłębek, Pozdrawiam Cię Karolino...,itd.

19. Powrót korowodem do szkoły.

Pożegnanie z mieszkańcami łąki. Wracamy z transparentami i plakatami, na których

zostały naklejone papierowe ślady stóp. Przed szkołą naklejamy obok swoich stóp –

wyciętą postać mieszkańca łąki (wcześniej przyklejona na transparencie). Naklejenie

napisów na powstałych plakatach:

„DZIĘKUJEMY LUDZIOM, ŻE NIE WYPALAJĄ ŁĄK”

MIESZKAŃCY ŁĄKI

Rozwieszenie plakatów dla rodziców i innych mieszkańców naszej miejscowości w

pobliżu szkoły.

20. Zakończenie spotkania z mieszkańcami łąki.

Uzupełnienie zielnika zebranymi okazami roślinnymi oraz odszukanie ich nazw w

albumach roślinnych. Umieszczenie transparentów na makiecie „łąki wiosennej” w klasie.

21. Pożegnalny impuls.

Uczniowie stoją w kręgu na „ wiosennej łące” i trzymają się za ręce. Nauczyciel wysyła

„impuls”, czyli mocniejszy uścisk dłoni do najbliższego ucznia, który przekazuje go dalej.

„Impuls „ powinien wrócić do nauczyciela.

Opracowała: Jolanta Baj

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin