sc2.doc

(28 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW 4 – LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW 4 – LATKÓW

 

Temat: „ Na wiosennej łące”- zabawy przyrodniczo- matematyczne z

               z elementami nauki czytania.

 

Cel główny: aktywizowanie dzieci do logicznego myślenia i twórczego

                     działania.

Cele operacyjne: - dziecko śpiewa i inscenizuje piosenkę pt. „ Zielona trawa”

-         wypowiada się na zadany temat;

-         przelicza w zakresie dostępnym sobie z użyciem liczebników głównych i porządkowych;

-         odzwierciedla liczebność zbiorów na palcach;

-         rozumie ustalone symbole, określenia położenia na, nad, pod;

-         odczytuje globalnie wyrazy: osa, motyl, żaba, bocian, kret,

biedronka;

-         rozumie potrzebę ochrony przyrody.

Pomoce dydaktyczne: makieta łąki, sylwety kwiatów, owadów, ptaków

                                    zwierząt, obręcze, klocki, napisy do czytania globalnego,

Przebieg:

 

1.     Wejście z piosenką „ Zielona trawa”.

2.     Pogadanka przy ilustracji łąki na gazetce, dzieci opowiadają o łące, o charakterystycznych roślinach i mieszkańcach.

3.     Zabawy matematyczne na dywanie: - na mojej łące rosną kwiaty  (układam je na dywanie) ile ich tu mamy?- zapraszam jedno dziecko aby je przeliczyło - (6).

Wszystkie dzieci pokazują daną liczbę na palcach teraz i  w każdym kolejnym ćwiczeniu.

-         na łąkę przyleciały motyle i zmęczone usiadły na kwiatach, każdy usiadł na kwiatku takiego koloru jak on sam, wybrane dz. przyporządkowuje motyle do kwiatów wg kolorów, określa także ilość motyli.

-         zapach kwiatów zwabił do nich pszczoły i osy, dzieci wykonują kolejno polecenia,- nad pierwszym kwiatuszkiem

latały 2 osy, nad drugim- 1, nad czwartym- 3, nad szóstym-2 , do którego pszczoły nie przyleciały w ogóle?- (3i 5)

-         pod kwiatami schowały się biedronki, pod pierwszym- 1,

pod trzecim- 2, a pod piątym- 4. Pod którymi kwiatami nie było biedronek?

-         na mojej  łące kumkały wesoło żabki, ile ich było?(3)

-         przyleciał także bocian (1)

W trzech ostatnich zadaniach dzieci wyklaskują ilości.

Piękna ta moja łąka, lubię chodzić na moją łąkę, wiem że lepiej nie zrywać kwiatów, niech rosną, niech pachną, nie wolno zbierać biedronek, ślimaków, łapać motyli

i żab bo będą bardzo nieszczęśliwe. Najlepiej patrzeć, obserwować,  wdychać jej zapach,

posłuchać co w trawie piszczy, cieszyć się jej pięknem.

 

4.     A teraz wstańmy, wyprostujmy plecy, pooddychajmy głęboko.

5.     Pokażę wam napisy, spróbujcie je odczytać: osa, motyl, żaba, bocian,

kret.

6.     Będę wam pokazywać napisy a wy pokażcie jak się poruszają te

zwierzątka, zabawa ruchowa przy dźwiękach tamburyna.

7.     Każde z dzieci otrzyma swoją obręcz i wykona własną łąkę z kolorowych

klocków, umówimy się że klocek- żółty to osa,

-         czerwony to biedronka,

-         niebieski to motyl,

-         zielony to żaba,

-         biały to bocian,

-         czarny to kret.

8.     Wiosenny wietrzyk rozrzucił napisy, podpiszcie swoje żyjątka

odpowiednimi napisami.

9.     A teraz zaproście swoich rodziców i opowiedzcie im o swojej łące,

policzcie ile czego tam mieszka? Przeczytajcie jeszcze raz rodzicom napisy. A na koniec posprzątajcie swoją łąkę.

10. Wspólny taniec radości: „ Deszczyk”, „ Ptaszki”.

11. Podziękowanie rodzicom za przyjście i wspólną zabawę.

12. Spotkanie z logopedą z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

Pogadanka nt. „ Wady wymowy u 4- latków”.

Rozmowy indywidualne, umówienie się na badanie logopedyczne.

 

 

 

                            Scenariusz opracowała Sławomira Barszczewska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin