Konspekt zajęć dla kl 3 - metoda ośrodków pracy.doc

(102 KB) Pobierz

                                                                               Domańska Małgorzata

                                                                                    I               

                                                                   Cepak Małgorzata

                                                                   Rewalidacja II Rok ,Gr 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               Konspekt zajęć dla klasy III .                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krąg tematyczny: Nasza rodzina                     

Cel główny: Uczeń pozna skład własnej rodziny i poszczególne zajęcia jej członków.

 

 

Temat pracy dnia I: Rozwijanie słownictwa związanego z rodziną.

Cel główny:Uczeń poznaje nazwy członków własnej rodziny.

 

Temat pracy dnia II: Zajęcia członków mojej rodziny

Cel główny: Uczeń poznaje różne zawody.

 

Temat pracy dnia III: Ja i moja rodzina

Cel główny: Uczeń poznaje różnice między poszczególnymi członkami rodziny.

 

Temat pracy dnia IV: Włącznie dziecka do angażowania się w pomoc domową.

Cel główny: Uczeń umie wykonywać proste czynności związane z pomocą w domu          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg  zajęć:           

 

I Zajęcia wstępne (15 minut).

 

1. Przywitanie – śpiewanie klasowej piosenki.

,, Witaj ..., witaj...

Jak się masz?, jak się masz?.

Wszyscy cię witamy.

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”

 

2. Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody:

a) Ćwiczenia kalendarzowe:

-   ustalenie dnia tygodnia

-   wymawianie całym zdaniem dnia tygodnia: ,,dzisiaj jest...”

-   przypięcie nazwy dnia  tygodnia do planszy

-   utrwalenie pojęć: wczoraj – wczoraj był...?, jutro – jutro będzie...?

-   ustalenie pory roku, przypomnienie pozostałych pór roku

-   ustalenie nazwy miesiąca

b)Omówienie stanu pogody:

-   uczniowie obserwują pogode przez okno. Obserwują niebo, słońce, chmury, wygląd drzew(czy pojawiają się pąki?, jak wygladają liście?), czy pada deszcz? ubiór ludzi.

-   uczniowie opowiadają co zaobserwowali

-   wybranie odpowiedniego obrazka i przypięcie go do ,,kalendarza pogody”

 

3. Ćwiczenia porządkowe:

a) sprawdzenie obecności:

-   uczniowie wybierają dyżurnego

-   dyżurny zaznacza obecnych na liście klasowej poprzez przypiecie obrazka  przy nazwisku osób obecnych

-   proste obliczenia matematyczne: przeliczenie ilu uczniów jest obecnych?, ilu brakuje?, ile dziewczynek ma długie włosy? Ilu chłopców ma czarne włosy?, porównanie za pomocą znaku ,,=”

 

 

4. Zabawa ruchowa i dźwiękonaśladowcz(drama).

Dzieci dzielą się na trzy grupy sześcioosobowe,tworzą one rodzinę (mama, tata, babcia, dziadek, brat, siostra). Umowna rodzina ma problem do rozwiązania. Ma go przedstawić gestem, ruchem, słowem.

Przykładowe problemy:

-   jeden bilet na atrakcyjny film( rodzina ustala kto dostanie bilet i dlaczego)

-   kto dziś będzie wychodził z psem na spacer?

-   Kto będzie jeździł w niedzielę na łyżworolkach?( jedne łyżworolki w domu)

 

II. Ukazanie celu pracy dnia (5 minut).

 

Rozwiązanie zagadek( rodzina, ciocia, babcia)-podanie tematu zajęć.

     - jak razem się nazywa: babcia i prababcia siwa, dziadek szpakowaty i dzieci- obok mamy i taty?

- to jest zagadka łatwa i prosta: kim jest dla Ciebie twej mamy siostra?

- łatwą tu zagadkę mamy: kim jest dla Was mama mamy?

 

III. Praca poznawcza (90 minut)

 

1) Obserwacja dowolna:

Uczniowie ogłądaja przyniesione przez siebie zdjęcia własnej rodziny i rodziny swoich kolegów/koleżanek.

 

2) Obserwacja ukierunkowana:

Uczniowie określają charakterystyczne cechy członków własnej rodziny: kolor włosów,wysoki,niski,ubiór,płeć

 

3) Porównanie, abstrachowanie i uogólnianie

-   uczniowie ustalają cechy wspólne wszystkich członków rodziny

-   wyodrębniają różnice między kobietami i mężczyznami

 

4) Wprowadzenie dwuznaku ,,ci” w wyrazie ,,ciocia” i dwuznaku,,dz” w wyrazie ,,dziadek”

-   nauczyciel zawiesza na tablicy oba wyrazy z zaznaczonym na kolorowo dwuznakiem,,ci” i dwuznakiem ,,dz”

-   uczniowie przeprowadzają analizę wzrokową wyrazów,,ciocia” i ,,dziadek”, dzielą je na sylaby, głoski

-   nauczyciel pyta jakie nowe dwuznaki  się pojawiły?

-   uczniowie odpowiadają, że dwuznaki,,ci”i ,,dz ”,liczą głoski i litery i stwierdzają, że obydwa wyrazy mają więcej liter niż głosek.

-   nauczyciel tłumaczy nawiązując do wcześniej poznanych dwuznaków dlaczego głoska,,ci” i,,dz” jest zapisana za pomocą dwóch liter (,,c”dało rączkę,,i” a,,d”trzyma za rączkę,,z”).

-   nauczyciel prezentuje sposób pisania dużej litery,,Ci”i,,Dz”

-   uczniowie w swoich zeszytach ćwiczą sposób pisania wyrazu ,,ciocia” i,,dziadek”oraz dużymi i małymi literami dwuznaków ,,Ci,ci”i,,Dz,dz”

-   nauczyciel rozdaje uczniom paski z wyrazami,,ciocia”i,,dziadek” i poleca pocięcie ich na sylaby, głoski

-   uczniowie wykonują polecone zadanie tnąc paski na sylaby, głoski i odpowiednio układając wyodrębnione kolorem dzwuznaki,,ci”i ,,dz”

-   nauczyciel sprawdza pracę i poleca dokonanie syntezy wyrazu i ułożenia kolejno głosek,sylab i całego wyrazu.Paski poleca wkleić do zeszytu

5) Wspólne czytanie wiersza D.Wawiłow,, nasza rodzina”- każdy uczeń otrzymuje tekst

    -  po przeczytaniu tekstu i omówieniu go,uczniowie odpowiadają na pytania zwiazane z wierszem:

a)               z ilu członków składa się rodzina? 

b)               kto jeszcze, oprócz ludzi, należy do tej rodziny?

c)               jak ma na imię kotek?

-   Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

a)                 z ilu osób składa się twoja rodzina?

b)                 jak wyglądają członkowie twojej rodziny(uczniowie oglądają zdjęcia przyniesione przez siebie)

c)                 ile mają lat(układamy zdjęcia od najmłodszego do najstarszego członka rodziny)

d)                 gdybyś miał/miała problem do kogo z rodziny mogła/mógł byś się zwrócić?

6) Zabawa ruchowa:

a)  Uczniowie bawią się w naśladowanie czynności charakterystycznych dla        danego członka rodziny:

-   mama zmywa naczynia

-   babcia robi na drutach

-   tata przegląda dokumenty

-   brat jeździ na rowerze

-   dziadek czyta gazetę

  b) Uczniowie bawią się w pokazywanie zawodów jakie wykonują ich rodzice:

-   fryzjerka

-   nauczycielka/nauczyciel

-   lekarka/lekarz

-   kucharka/kucharz itp.

  7) Sytuacja zadaniowa:

-   uczniowie uzupełniają kartę pracy

-   na podstawie zdjęć rodziny uczniowie wykonują konkretne działania w zeszytach.Nauczyciel pyta: ile jest wszystkich członków rodziny? ile jest mężczyzn? ile jest kobiet? ile jest dzieci a ile doroslych? Wybrany uczeń zapisuje działania na tablicy i tłumaczy dlaczego dokonał takiego zapisu.

- robienie owocowej sałatki,mycie naczyń po sałatce.

8) Nauczyciel czyta uczniom wiersz J.Gałkowskiego ,,Album rodzinny”wypowiedzi dowolne na temat treści wiersza, porównywanie z własną rodziną.

 

IV. Ekspresja:

 

-   uczniowie wykonują pracę plastyczną pt,,Moja rodzina”-rysunek kredkami świecowymi. Nauczyciel zwraca uwagę na  proporcje i wielkość narysowanych postaci oraz na dokładność wykonania.  Omówienie prac.

-   Uczniowie tworzą rodzinę wyrazów dopisując zdrobnienia do podanych wyrazów:

a) mama- mamusia, mateńka, matuchna, mamunia, mamcia(wzór)

b) tata-

c)córka-

d)babcia-

V. Zajęcia końcowe (5 minut)

-   podsumowanie wiadomości:czego nowego i ciekawego dowiedzieliśmy się na dzisiejszych zajęciach?

-   co nauczyliśmy się robić?

-   ocena i wystawka prac narysowanych przez uczniów.

-   Kto był najbardziej aktywny dzisiaj?nagrodzenie znaczkiem.

-   Posprzątanie po zajęciach,zamicenie podłogi,zmycie ławek.

-   Zadanie pracy domowej : wymyśl i zapisz inne niż podane dzisiaj wyrazy z dwuznakiem,,ci”i,,dz”,podziel je na głoski i sylaby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień pracy dnia I: Rozwijanie słownictwa związanego z rodziną.

Cel główny: Uczeń poznaje nazwy członków własnej rodziny.

 

 

Cele operacyjne:

-         Uczeń powinien wiedzieć jak nazywają się poszczególni członkowie jego rodziny

-         Uczeń umie utworzyć wyrazy zdrobniałe

-         Uczeń potrafi wypowiadać się na temat własnej rodziny.

-         Uczeń powinien umieć opisać charakterystyczne cechy wyglądu zewnętrznego poszczególnych członków rodziny

-         Uczeń potrafi dokonać podziału na głoski i sylaby wyrazu,,ciocia”, ,,dziadek”

-         Uczeń potrafi zapisać małymi i dużymi literami dwuznaki,,ci,Ci”, ,,dz,Dz”

-         Uczeń potrafi dokonać podziału na głoski i sylaby innych wyrazów z dwuznakiem ,,ci”i,,dz”

-  Uczeń potrafi słuchać czytanego tekstu,wypowiadać się na jego temat i odpowiadać na pytania nauczyciela

-         Uczeń potrafi wypełnić kartę pracy

-         Uczen potrafi odgadywać zagadki na temat rodziny i jej członków

Procedury osiągania celów:

Formy aktywności:

-praca indywidualna.

 

Metody pracy:

-         słowne: rozmowa kierowana na temat rodziny,słuchanie czytanego tekstu(załącznik1),zagadki

-         oglądowe: oglądanie zdjęć

-         ćwiczeń praktycznych:uczniowie dokonują rozkladu na głoski i sylaby wyrazów ciocia i dziadek.Dopisują zdrobnienia do wyrazów tata,córka,babcia.Uczeń wypełnia kartę pracy(zalącznik 2)Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

 

Środki i przybory dydaktyczne:

-         paski z wyrazami ,,ciocia”, ,,dziadek”

-    &#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin