Kolorowa choinka.doc

(31 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 17.12.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Nadchodzą święta

Temat dnia: Kolorowa choinka

 

Cele operacyjne: dziecko:

- słucha wiersza,

- przelicza oraz segreguje ozdoby choinkowe ze względu na kolor i kształt,

- wykonuje działania matematyczne w zakresie liczby 6,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- dzieli wyrazy na sylaby,

- wykonuje ozdobę choinkową – serduszko andersowskie.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, przeliczanie, klasyfikowanie, dzielenie na sylaby, aktywność ruchowa, praktyczne działanie (wycinanie
i składanie na zasadzie przeplatanki ozdoby na choinkę) 

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie wiersza, zadawanie pytań, pogadanka, nadzór, pokaz, instruktaż, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: wiersz G. Koby „Bombki”, powycinane bombki różnych kształtów
i kolorów, duża kostka do gry, piosenka „Świeci gwiazdka”, emblematy do zabawy „Choinkowe ozdoby” (aniołek, bombka, gwiazda, łańcuchy, światełka), kolorowy papier, nożyczki, płyta z nagraniem kolęd.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie

Witam wszystkich, którzy:

- nie mogą doczekać się świąt Bożego Narodzenia,

- chcieliby, aby święta były białe,

- potrafią pięknie śpiewać kolędy,

- lubią dostawać gwiazdkowe prezenty.

Osoby, które czują się powitane machają do nauczycielki rączką.

 

2. Zabawa w „Miłe powitanie”

Każdy kolejno wchodzi do koła i mówi „Witam Was”, wykonując przy tym wybrany przez siebie gest, np. podaje dzieciom rękę, wykonuje piękny ukłon, itp.

 

3. Słuchanie wiersza G. Koby „Bombki” oraz rozmowa nt. jego treści.

 

4. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe bombki”

- oglądanie przygotowanych przez nauczyciela bombek – określanie ich kształtów i kolorów;

- tworzenie zbiorów ze względu na kształt lub kolor, przeliczanie ich;

- układanie bombek tego samego kształtu według wielkości.

 

5. Zabawa dydaktyczna „Policz do 6”

Liczmanami w zabawie będą szablony kolorowych bombek. Dzieci rzucają kostką. Liczba wyrzuconych oczek wraz z bombkami ma dać 6.

 

6. Zabawa ruchowa „Świeci gwiazdka”

Dzieci ustawione na obwodzie koła. Nauczyciel śpiewa piosenkę, inscenizując do niej ruch,
a następnie włącza do zabawy dzieci.

 

1. Świeci gwiazdka, jedna, druga                            - ręce uniesione do góry, trzepot

Główką kręci, oczkiem mruga              - przechylają głowę na boki, „mruganie”-    

                                                                                 zasłaniają rękami oczy

Wszystkie gwiazdki zaświeciły               - zataczają rękami koła, przebierają drobno palcami

Wszystkie razem zatańczyły              - ręce na biodrach, półobrót w prawo i lewo

 

2. Chodź, gwiazdeczko, chodź, gwiazdeczko              - przywołują gestem

zabawimy się w kółeczko              - obracają się z rękami na biodrach

Chodź, gwiazdeczko, chodź, gwiazdeczko              - j.w.

zabawimy się w kółeczko                                          - j.w.

 

3. Krążą w kółko gwiazdki obie                            - dobierają się w pary i kręcą w kółko

Czasem nóżką tupną sobie                                          - przystają i tupią nogą

Czasem główką pokiwają                                          - j.w.

I mrugają, wciąż mrugają                                          - j.w.

 

7. Rozmowa na temat „Czym możemy przyozdobić choinkę?”

 

8. Dzielenie nazw ozdób na sylaby: łańcuch, bombki, gwiazdki, lampki, aniołek.

9. Zabawa ruchowa „Choinkowe ozdoby”

Zabawa przebiega na wzór „Sałatki owocowej”. Rozdajemy dzieciom emblematy wymienionych ozdób choinkowych i mówimy np. miejscami zamieniają się dzieci, które są bombkami, itd. Gdy padnie hasło: „przystrojona choinka” – wszystkie osoby zmieniają swoje miejsce.

 

10. Wykonywanie ozdób choinkowych przy melodii kolęd

Dzieci wykonują serduszka andersowskie. Wybierają dwa zaokrąglone z jednej strony paski kolorowego papieru, każdy musi być innego koloru. Nacinają je w czterech miejscach,
a następnie na zasadzie przeplatanki z powstałych pasków tworzą serduszko-szachownicę.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin