1.docx

(12 KB) Pobierz

1. Proste zginanie: zginanie powodują siły zew. Działające prostopadle do osi pręta, których linie działania nie pokrywają się i które leżą w jednej i tej samej płaszczyźnie z osią pręta.

2. Proste rozciąganie: powodują dwie siły równe co do wart., lecz o przeciwnych zwrotach działające wzdłuż osi pręta.

3. Proste skręcanie: powodują dwie pary sił działające w dwu różnych płaszczyznach prostopadłych do osi pręta.

4. Siła(wew.) normalna(N): nazywa się sumę rzutów wszystkich sił działających po jednej stronie przekroju na kierunek normalny do tego przekroju.

5. Siła tnąca: nazywa się sumę rzutów wszystkich sił działających po jednej stronie przekroju na kierunek styczny do tego przekroju.

6. Moment gnący: nazywamy składową styczną wektora momentu wszystkich sił działających po jednej stronie tego przekroju, względem jego środa ciężkości.

7. Moment skręcający: nazywa się składową normalną wektora momentu wszystkich sił działających po jednej stronie przekroju, względem jego środka ciężkości.

8. Naprężenie(p): iloraz nieskończenie małej wypadkowej siły spójności ds. przez nieskończenie małe pole rozważanego przekroju da.     p= dS/da ; średnie σr=P/A

9. Zasada dSV: Jeżeli na pewien niewielki obszar ciała sprężystego pozostającego w równowadze działają kolejno rozmaicie rozmieszczone ale statycznie równowarte obciążenia to w odległości od obszaru przewyższającej znacznie jego rozmiary powstają praktycznie jednakowe stany naprężenia i odkształceń.

10. En. odkszt. spręż. w pręcie roz.: praca wyk. przez statycznie działającą siłę P na wydł. λ pręta rozc. osiowo tą siłą w zakresie liniowej sprężystości jest równa polu po wykresem P- λ.

11. Czyste ścinanie: ma miejsce wtedy, gdy na czterech ścianach prostopadłościennej kostki występują jedynie naprężenia styczne.

12. Czyste zginanie: zachodzi wtedy, gdy w danym przedziale długości belki moment gnący jest stały, tzn. T=0.

13. Wyboczenie: ma miejsce, gdy siła P osiągnie pewną graniczna wartość Pkr i oś pręta ulegnie wykrzywieniu.

14. Wzór Eolera: Pkr= π2Eminl2

15. Smukłość: λ=lr/i ; λgr=π2ERh

16. Tresci: Miarą wytężenia materiału jest największe naprężenie styczne „tał t”.

17. HMH: miara wytężenia jest właściwa en odkształcenia postaciowego.

18. Moment zastępczy: umożliwia sprowadzenie do prostego zginania momentów Mg i Ms działających jednocześnie w niebezpiecznym przekroju.

19. Współczynnik en. uwolnionej: G=πlσ2E

Zgłoś jeśli naruszono regulamin