pokrzywka.rtf

(1 KB) Pobierz

Pokrzywka

Jest stanem chorobowym bardzo powszechnym, ponieważ okazuje się, że może ona dotyczyć nawet co piątego człowieka na świecie. Występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Powodem dla którego się ujawnia może być alergia np. na pożywienie.

 

 

 

 

Czynniki wywołującymi pokrzywkę mogą mieć również podłoże toksyczne albo fizykalne. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia m.in. gdy organizm człowieka źle reaguje na czynniki środowiskowe jaki zimno czy ostre światło słoneczne (pokrzywka świetlna). Z kolei np. pokrzywka cholinergiczna może powstać w wyniku zbyt dużego wysiłku fizycznego.

 

Pokrzywka objawia się wysiewem na skórze bąbli o różnym kształcie i rozmiarze. Zmiany chorobowe przypominają reakcje na kontakt z rośliną pokrzywy i również wywołują swędzenie. Pokrzywka może mieć przebieg ostry albo przewlekły, czas trwania tej pierwszej waha się od kilu godzin do 6 tygodni.

 

Przyczyna wystąpienia pokrzywki, związana ze spożyciem pokarmów np. truskawek albo jadalnych morskich skorupiaków, bywa łatwa do ustalenia, jednak znacznie częściej pozostaje nieznana. W powstawaniu bąbli pokrzywkowych biorą udział czynniki immunologiczne, jak i nieimmunologiczne. Większość chorych wymaga leczenia lekami przeciwhistaminowymi, które powodują szybkie ustąpienie zmian skórnych. W niektórych pokrzywka ma charakter przewlekły i nawraca przez wiele miesięcy. albo lat.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin