Konspekt zbiórki harcerskiej_42.doc

(187 KB) Pobierz
Konspekt zbiórki

 

Konspekt  zbiórki Światło z Betlejem Nową światu da Nadzieję!             

 

 

Czas trwania:              1,5-2h

Temat:              Światło z Betlejem Nową światu da Nadzieję!             

 

Cele zajęć:

·         Zapoznanie z historią, tradycjami i symboliką Betlejemskiego Światełka Pokoju. Przygotowanie harcerzy do odebrania światełka oraz przekazania go kolejnym instytucją i grupą naszego miasta.

·         Rozwój umiejętności aktorskich, rozbudzanie poczucia estetyki i wyobraźni, rozwijanie i wzmacnianie empatii ,oraz uwrażliwienie, nauka zespołowej współpracy.

·         Wzmacnianie samooceny, rozładowanie napięć, poprawa stanu zdrowia, wyciszenie organizmu i umysłu.

 

Środki dydaktyczne: lampion, zapałki, podgrzewacze, druki załączników, odtwarzacz mp3 i płyta lub gitara

Metody pracy:                       wpływu osobistego, gawęda, wpływu sytuacyjnego, dyskusja, współdziałanie  w grupie, problemowa, praca z tekstem, burza mózgów

Formy pracy:            grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana, zespołowa jednolita,   zespołowa zróżnicowana, indywidualna

 

Przebieg zbiórki

 

Lp.

Części zajęć

Metoda

Czas

Notatki

1.

·         Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki

·         Zabawa porządkująca ,,atomy”

Zabawa

 

10 min

Zamiast piosenki drużyny można puścić piosenkę mp3 dołączoną w załącznikach lub/i rozdać teksty aby obyć się z tekstem

2.

·         Gawęda:
*,,zagadkowe pudełko”
*ułożenie układanki
*dyskusja

Dyskusja, zabawa,

Burza mózgów

15 min

W świątecznym pudełku lub woreczku znajdują się zimowe zagadki(załacznik4). załącznik tle puszczona jest muzyka, harcerze podaja sobie pudełko, w momencie zatrzymania muzyki –osoba która w danym momencie ma pudełko-losuje karteczkę z zagadką, następnie czyta je głośno i odpowiada. Za każdą dobra odpowiedz harcerze otrzymują jeden element układanki (załącznik nr.1).

 

Dyskusja opiera się na podstawie ilustracji układanki, poprzez burzę mózgów harcerze starają się opowiedzieć jak najwięcej BŚP

3.

·         Zabawa ruchowa

·         Część główna:
*podział na grupy
*słuchanie tekstu czytanego przez drużynowego
*drużynowe losowanie zadań

·         Zabawa

·         Przedstawienie rezultatów pracy grupowej

Gry i zabawy

 

praca w grupach, wykładu

 

 

gry i zabawy

drama, artterapia,

5 min

 

 

10 min

 

 

5 min

 

Przeczytanie tekstu o Betlejemskim światełku Pokoju i jego trasie(załącznik nr.2), następnie przedstawienie tejże trasy za pomocą:

·         Dramy

·         Planszy (praca plastyczna)

·         Interpretacja poetycka/muzyczna

 

 

 

4.

·         Nauka piosenki

·         Nawiązanie drużynowego do sprawności BŚP

Metoda podająca

10-15min

 

5-10 min

Załącznik nr.4

Załącznik nr.5

5.

·         Quiz/kalambury

·         Odśpiewanie piosenki

Gry i zabawy

15 min

Załącznik nr.3

6.

·         Zakończenie:
*sprawy różne
*iskierka

pogadanka

10 min

Organizacja przekazania BŚP, odczytanie przesłania 2009 (załącznik nr.6)

Oprac. pwd Monika Maciaszek

 

 

Załączniki:

Załącznik 1.

 

Załącznik 2.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prymasem Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

 

Załącznik 3.

 

Symbol pokoju

 

 

Symbol wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów

 

 

Znak nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni

 

 

Znak miłości

 

 

Załacznik4

 

 

Załącznik 5

 

SPRAWNOŚCI

Strażnik Betlejemskiego Światła Pokoju*

1. Poznał przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wie, jakimi
drogami dociera ono do Polski,

2. Zna i przedstawi tradycje bożonarodzeniowe oraz weźmie udział
w wigilii harcerskiej.

3. Pomoże w zorganizowaniu w swoim domu Świąt Bożego Narodzenia.

4. Uczestniczył w swoim środowisku w uroczystości przekazania
Betlejemskiego Światła Pokoju (np. w hufcu, w szkole, w parafii).

Opiekun Betlejemskiego Światła Pokoju**

1. Zapoznał drużynę z przesłaniem Betlejemskiego Światła Pokoju.

2. Samodzielnie lub z zastępem odwiedzi samotnego człowieka mieszkającego w sąsiedztwie, przekazując płomień Betlejemskiego Światła Pokoju.

3. Przyniesie Betlejemskie Światło Pokoju do swego domu i zapozna rodzinę z jego ideą. Wyśle kartki z życzeniami Bożonarodzeniowymi najbliższym.

4. Zorganizuje wspólnie z zastępem wigilię dla zaprzyjaźnionego środowiska harcerskiego, przekazując płomień Betlejemskiego Światła Pokoju.

Zwiastun Betlejemskiego Światła Pokoju***

1.     Zorganizował udział drużyny w przekazaniu betlejemskiego Światła Pokoju okolicznym kościołom, urzędom miejskim i chętnym ludziom.

2.     Zapoznał zaprzyjaźnioną drużynę lub mieszkańców swojej miejscowości z przesłaniem
i tradycjom Betlejemskiego Światła Pokoju.

3.     Wspólnie z drużyną zorganizował wigilię dla osób samotnych, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju (można wykorzystać parafialne spotkania wigilijne tego typu0.

4.     W okresie Świat Bożego Narodzenia odwiedził samotną osobę z sąsiedztwa, przekazując jej Betlejemskie Światło Pokoju (jeżeli jest to możliwe, w porozumieniu z rodziną, można zaprosić tę osobę na wigilię).

 

Załącznik 6

Betlejemskie Światło Pokoju 2009 - Wszyscy rodzimy się do służby

Druhny i Druhowie!

Kolejny już raz w naszej harcerskiej służbie poniesiemy Betlejemskie Światło Pokoju rozpalone od ognia w grocie narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Niczym pasterze, którym Aniołowie obwieścili wielką radość z przyjścia na świat Bożego Syna, i my jesteśmy zaproszeni do udziału w tej Tajemnicy wiary. Niech z naszych serc w ten świąteczny czas płynie gromki śpiew: Bóg się rodzi moc truchleje, Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie blask ciemnieje, Ma granice Nieskończony(…) Cóż masz, niebo, nad ziemiany? Bóg porzucił szczęście twoje, wszedł między lud ukochany, dzieląc z nim trudy i znoje”.

Wszechmogący Bóg przyszedł na świat, aby każdy człowiek na nowo mógł odkryć i zachwycić się darem życia, jakie otrzymał. W tym wyraża się nasze człowieczeństwo, że początek i wartość ludzkiego życia potrafimy dostrzec w odwiecznym planie Stwórcy. Z tego również wynika nasza powinność, aby troszczyć się i zabiegać o to, by swojemu życiu nadać jak najgłębszy sens. Dlatego nie tylko pięknymi słowami i wzniosłymi deklaracjami, ale mozołem naszej wytrwałej harcerskiej służby odciskajmy w świecie trwałe znaki dobra i pokoju.

Autentyczna służba, która jest bezinteresownym darem, wyrasta z przekonania o własnej wolności i poczucia wrażliwości na drugiego człowieka. Potrzeba zatem, aby każdy z nas, szczerze służąc drugiemu człowiekowi, najpier...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin