ZAJECIA_NR_4.doc

(38 KB) Pobierz
ZAJĘCIA NR 4

ZAJĘCIA NR 4

Ćwiczenia doskonalące umiejętności

techniczno-taktyczne gry

 

Doskonalenie bloku bez piłki

 

1.Blok pojedynczy. Zawodnik wykonuje 7 skoków do bloku wg schematu.Lewe skrzydło, środek, lewe, środek, prawe skrzydło, środek, prawe.

2. Blok pojedynczy i podwójny wg schematu. Zawodnicy wykonują po 5 skoków. Pojedynczo w strefie III i IV, obaj w strefie III, pojedynczo w strefie III i IV, obaj w strefie IV, pojedynczo w strefie III i IV.

3. J.w tylko blok w strefie II i III. Zwrócić uwagę aby blokujący doskakująć nie wpadał na partnera.

4. Blok pojedynczy i podwójny. 3 zawodników, przy czym zawodnik ze strefy III przemieszcza się do strefy II i IV w celu wykonania bloku podwójnego. W momencie wykonania bloku podwójnego zawodnik nie biorący udziału w bloku odskakuje od siatki na odległość 3-4 m i imituje ruch obronny.

5. Blok pojedynczy i podwójny. W ćwiczeniu bierze udział 2 zawodników wykonując ćwiczenie wg schematu. Dwa skrzydła, obaj środek, środek prawe skrzydło, obaj prawe skrzydło, obaj środek, obaj lewe skrzydło, środek lewe skrzydło, obaj środek, dwa skrzydła.

 

Obrona blokiem przeciw atakowi

 

1.Trener dorzuca kolejne piłki do rozgrywającego, który wysokim łukiem wystawia je do najpierw do strefy IV a następnie do strefy II. Po drugiej stronie siatki blokujący  w pozycji wyjściowej w strefie III po wystawie przez rozgrywającego przemieszcza się w kierunku piłki i wykonuje skok do bloku.

2. J.w tylko rozgrywający sam wybiera miejsce wystawy w strefie II i IV.

3. Dwie grupy ćwiczących wykonuje to samo zadanie. Zawodnik z głębi pola dogrywa piłkę do rozgrywającego który wystawia ją przed siebie. Ustawiony na linii pola ataku zawodnik wykonuje zbicie tenisowe, które stara się zablokować zawodnik z przeciwnej strony siatki.

4. Dwóch blokujących w postawie przygotowawczej w strefie II i IV. Ćwiczący ustawiony prostopadle za blokującym dorzuca piłkę wysokim łukiem tuż za siatkę tak , aby ustawiony na linii pola ataku mógł wykonać zbicie. Początkowo dorzucający może słownie komunikować moment rozpoczęcie akcji, następnie czyni to w dowolnym momencie, aby wymusić na blokującym koncentrację uwagi i postawę przygotowawczą.

5. Trener ustawiony w głębi pola za zawodnikami blokującymi w strefie II i III dorzuca piłkę wysoką na drugą stronę tuż za siatkę do strefy IV. W tej strefie kolejni zawodnicy wykonują zbicie. Blokujący wykonują blok podwójny w strefie II po dojściu zawodnika ze strefy III.

UWAGA; blokujący w strefie II ustawia się w miejscu, w którym po wyskoku w górę uderzoną z naprzeciwka piłkę będzie miał na wprost swojej prawej ręki. Prawą dłoń skręca nieco w stronę środka boiska przeciwnika tworząc zamknięcie płaszczyzny bloku.

6. Po jednej stronie siatki trener, wystawiający i atakujący, po drugiej stronie blokujący. Dorzuconą piłkę przez trenera rozgrywający wystawia do strefy IV gdzie następuje zbicie i blok zawodnika strefy II po przeciwnej stronie. Zmiana miejsc między atakującym i blokującym. Ćwiczenie powtórzyć około 5-6 razy.

7. J.w Atak w strefie II blok w IV po przeciwnej stronie siatki.

8. Blokujący w strefie II, III i IV. Trener dorzuca piłkę do odbierającego , który dogrywa piłkę do rozgrywającego na pogranicze stref II i III. Rozgrywający wystawia piłki do atakujących w strefie II i IV. Po Przeciwnej stronie siatki trzech blokujący przeciwdziała wykonywanemu atakowi dwublokiem w strefie II i IV. W sytuacji dwubloku trzeci blokujący odskakuje od siatki do linii pola ataku przyjmując pozycję obronną.

9. Dwóch blokujących w strefie III. Zawodnik rozgrywający dograną piłkę wystawia wysokim łukiem do strefy II lub IV.

Dwóch blokujących przemieszcza się wzdłuż siatki za każdym razem starając się wykonać dwublok przeciw atakowi ze strefy II lub IV.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAKTYKA INDYWIDUALNA W BLOKU

 

Blokowanie jest elementem gry, w którym gracze znajdują się w sytuacji deficytu czasowego ( w skrajnym przypadku mają tylko 0,14 s na właściwą odpowiedź) więc zmuszeni są działać poniżej czasu reakcji prostej ( czyki 0,36 s ). Jasno z stąd wynika , że skuteczne blokowanie w dużym stopniu uzależnione jest od umiejętności właściwej oceny sytuacji na boisku, umiejętności przewidywania wydarzeń i podjęcia decyzji w ułamku sekundy.

Taktyka indywidualna okazuje się nieomal najważniejszym elementem skutecznego bloku.Blokujący powinien zdać sobie sprawę z sytuacji na boisku jeszcze przed wykonaniem zagrywki:

którzy gracze zespołu przeciwnego znajdują się w pierwszej linii;

  w której strefie ustawiony jest rozgrywający;

którzy atakujący w danej rotacji najczęściej atakują;

jakie kombinacje w danej rotacji najczęściej stosuje przeciwnik;

kto atakuje w przypadku niedokładnego odbioru zagrywki;

gdzie znajduje się twój atakujący.

Blokujący w toku rozwoju sytuacji, obserwuje przede wszystkim dogranie piłki do wystawiającego. Jakość dogrania piłki do wystawiającego może w dużym stopniu pomóc przewidzieć jego intencje. Aby być dobrym blokującym nie wystarczy być wysokim i wysoko skakać. Duże znaczenie ma doświadczenie zawodnika. Przy ogromnej ilości informacji ważne jest wyłapanie tych istotnych decydujących o skutecznej grze zawodnik blokującego.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin