Scenariusz zajecia otwartego dla rodzicow.doc

(39 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie sześciolatków z zakresu edukacji polonistycznej

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie sześciolatków z zakresu edukacji polonistycznej.

 

Celem tego zajęcia jest pokazanie rodzicom, na czym polega praca w grupach „zerowych”. Pokazanie kilku ćwiczeń słuchu fonematycznego, które mają na celu usprawnianie:

- koncentracji na bodźce słuchowe;

- umiejętności różnicowania dźwięków;

- analizy i syntezy słuchowej;

- pamięci słuchowej;

- koordynacji słuchowo-wzrokowej i słuchowo-ruchowej.

 

 

Temat: Zadania Hałabały.

 

Cele: - wyróżnianie wyrazu, sylaby, głoski, litery;

          - rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej;

          - rozwijanie koordynacji słuchowo-wzrokowej i ruchowej;

          - wprowadzenie litery „U,u” na wyrazie podstawowym „ul”

 

Metody pracy: ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Pomoce: pacynka krasnala Hałabały, koperta dla każdego dziecka z zestawem obrazków (ul, buda i jeden obrazek, który ma w swojej nazwie głoskę „u”), kolorowe kółeczka,

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Dzieci siedzą na dywanie w kręgu, otrzymują karteczki w kształcie płatka kwiatu. Na środku leży duże koło- środek kwiatu.

Następnie każde dziecko wypowiada swoje imię i głoskę, na jaką się zaczyna, dzieci układają karteczki wokół koła i tworzy się kwiat.

2. Nauczycielka pokazuje pacynkę krasnala Hałabały i mówi wiersz Czesława Janczarskiego:

Tak się nudziłem, gdy byłem sam

A teraz kilku kolegów mam.

Co dzień od rana czekam tej chwili.

Gdy będą ze mną koledzy mili.

Wspólna zabawa zawsze się uda-

Już teraz nie wiem, co to jest nuda.

Dobrze nam razem słońce czy deszcz!

Czy chcecie ze mną pobawić się?

 

3. Przygotowałem dla was kilka zadań.

Zadanie pierwsze to zagadka:

 

Pod jabłonką dom wesoły- kolorowy,

Mieszkają w nim pszczoły.

Pod jabłonką gwar i szum,

Bo to właśnie …..(ul)

 

Dzieci odpowiadają i odszukują w kopertach odpowiedniego obrazka.

Następnie N. pokazuje i odczytuje dzieciom zdanie:

UL TO DOM PSZCZÓŁ.

Zadaniem dzieci jest policzyć ile wyrazów ma to zdanie i położyć odpowiednią liczbę kółeczek. ( cztery kółeczka).

 

Zadanie drugie to też zagadka:

 

Ten domek podobny do ula,

Janek z desek go zbudował.

W domek słomę dał,

Aby piesek ciepło miał. (buda)

 

Dzieci odszukują odpowiednią ilustrację.

N. pokazuje zdanie: BUDA TO DOM DLA PSA

Dzieci liczą wyrazy i układają odpowiednia liczbę kółeczek.

4. Zabawa ruchowa: „Pieski i pszczółki

              Dzieci podzielone na dwie grupy: dziewczynki – pszczółki, chłopcy –pieski. Prowadząca gra na tamburinie a dzieci biegają. Na przerwę w muzyce i słowne polecenie „ul” dziewczynki biegają a chłopcy stoją nieruchomo. Następuje zmiana ról, na polecenie „buda” chłopcy naśladują pieski a dziewczynki stoją nieruchomo.

 

5. Dzieci ponownie siadają na dywan i otrzymują nakrywki. Z nakrywek układają modele wyrazów: „ul”, „buda”.

 

6. Wprowadzenie litery „U,u” na wyrazie podstawowym „ul”

- dzieci określają, że głoska „u” jest samogłoską;

- zmieniają w ułożonych modelach wyrazów odpowiednią nakrywkę (czerwoną);

- pokaz litery „U,u”;

- wyszukiwanie wyrazów z początkową głoską „u”;

- układanie modeli wyrazów: Ula, usta, ulica;

- pokaz prawidłowego zapisu litery „U,u’;

- wyszukiwanie różnić pomiędzy wielką a małą literą.

 

7. Zabawa ruchowa

              Dzieci dobierają się parami i układają na podłodze kształcie litery „U”, następnie stają naprzeciw siebie prowadząca głośno wymawia części ciała, jeżeli usłyszą wyraz z głoską „u” muszą pokazać tę część ciała, np. kolano, głowa, usta; palce, nos, ucho; udo, brzuch, oko itp.

 

8. Dzieci wyjmują z kopert pozostałe obrazki (został jeden), na tablicy przypięta jest plansza z oznaczonymi polami za pomocą kropek.

·          

·          

·          

·          

 

 

 

 

 

Zadaniem dzieci jest podzielenie wyrazu na sylaby i przypięcie obrazka pod odpowiednia liczba kropek np. ku-ra (dwie sylaby i przypina pod dwoma kropkami).

 

 

9. Zabawa ruchowaZbieramy kółeczka”

 

Po sali rozsypane są kółeczka w kolorze czerwonym i zielonym. Dzieci chodzą po sali, jak najciszej. Nauczycielka wymawia różne wyrazy, jeżeli w wyrazie będzie głoska „u” dzieci biorą po jednym kółeczku czerwonym, jeżeli nie będzie w wyrazie głoski „u” dzieci biorą po jednym kołeczku zielonym. Następnie, każde dziecko przelicza uzbierane kółeczka
i porównują, których mają więcej, których mniej.

 

10. Praca indywidualna.

             

              Dzieci kolorują obrazki z ulem i budą oraz rysują tyle nakrywek ile jest głosek
w wyrazach „ul”, „buda”- używając odpowiednich nakrywek: czerwonych dla samogłosek, niebieskich dla spółgłosek.

 

Zadanie dodatkowe w wolnej chwili dla chętnych dzieci: pisanie litery „u” na płatkach kwiatów z początku zajęcia.

 

Na płatkach kwiatów z początku zajęcia próbują napisać literę „u”.

 

 

Cele operacyjne. Przewidywane efekty pracy. Osiągnięcia dzieci.

 

- umie wyróżnić pierwszą głoskę swojego imienia;

- potrafi policzyć wyrazy w zdaniu;

- bawi się zgodnie z ustalonymi zasadami;

- potrafi układać modele wyrazów z wykorzystaniem nakrywek;

- wie, jakie są nakrywki dla samogłosek a jakie dla spółgłosek;

- rozpoznaje literę „U”;

- umie wskazać różnice pomiędzy wielką a małą literą „u”;

- sprawnie dzieli wyrazy na sylaby i głoski;

- potrafi samodzielnie pracować;

- próbuje prawidłowo napisać literę „U, u”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin