styl.doc

(31 KB) Pobierz

STYL ŻYCIA

 

Styl życia dotyczy indywidualnego, swoistego dla danego człowieka sposobu bycia: ogółu motywów, cech, zainteresowań, wartości, zachowania, sposobu postrzegania świata i reagowania na niego. Zależy od norm społecznych, środowiska, w którym człowiek się identyfikuje, są to również osobiste przekonania oraz wartości. Zależy od ogólnej ekonomicznej i politycznej struktury społeczeństw.

 

Styl życia jest w bezpośredni sposób związany z kulturą i przez nią kształtowany. Codzienne zachowania jednostki są determinowane wyznawanymi przez nie wartościami i obowiązującymi w danej kulturze wzorami zachowań.

 

Styl życia wiąże się z przynależnością do określonych grup społecznych, różnicuje się on w zależności od: poziomu i typu wykształcenia, zamożności, rodzaju wykonywanych prac.

 

WYRÓŻNIKI STYLU ŻYCIA POLAKÓW

 

1)      Praca

- do niedawna wzorem byli najbogatsi, czyli grupa ok. 30 tys. Osób, których według powszechnej opinii stać było na wszystko.

- w ostatnich latach wzorujemy się na gwiazdach popkultury (mniej liczy się cena produktu, a bardziej jego oryginalność)

- w latach 1992 – 2008 znacznie przybyło osób, które wyjechały za granice za pracą

- Aż 64 proc. Polaków pracuje po godzinach przynajmniej raz w tygodniu

- Stosunki między pracownikami uległ zmianie. Każdy teraz dąży do jak najlepszych wyników w pracy (zarobki)

- „wyścig szczurów”

 

2)      Rodzina

- coraz więcej badanych bywa z rodziną w restauracji. W 2008 roku prawie połowa respondentów(46%) spędziła w ten sposób czas w rodzinnym gronie, w tym większość z nich co najmniej kilka razy była w restauracji.

- Stopniowo przybywa też w ostatnich latach osób wyjeżdżających z rodziną na wypoczynek3. W minionym roku niemal dwie piąte badanych(38%) odpoczywało poza domem wraz z rodziną, w tym dla ponad jednej piątej był to wyjazd jednorazowy; zaledwie jedna szósta wyjeżdżała co najmniej kilkakrotnie.

3)      Czas wolny

- większość ludzi chciałaby wyjechać za miasto, wypoczywać i dbać o siebie

- jednak najwięcej osób ogląda telewizję (29%), spotyka się z bliskimi (21%), czyta książki lub gazety (20%) i pracuje na działce (19%)

- „leniuchowanie” lub wysypianie się (14 %)

- robienie zakupów (69 %)

- wyjście do kawiarni lub restauracji

- korzystanie z Internetu, gra w totolotka

- imprezy sportowe

4)      Uczestnictwo w kulturze

- W minionym roku ponad połowa badanych (55%) przeczytała dla własnej przyjemności jakąś książkę, w tym co piąty utrzymuje, że przeczytał ich wiele, a co czwarty – kilka.

- Jednak prawie co drugi respondent ani razu w ciągu roku nie sięgnął dobrowolnie po lekturę.

- Mniej popularne są formy partycypacji w życiu kulturalnym wymagające „wyjścia z domu”. Zaledwie dwie piąte badanych (39%) wybrało się w minionym roku do kina

- Jeszcze mniej osób (18%) było w teatrze.

5)      Zdrowy styl życia

- Prawie dwie trzecie polskich konsumentów woli kupować produkty polskie niż zagraniczne, blisko połowa Polaków preferuje zdrowy styl życia, zwraca uwagę na właściwe odżywianie i starannie dobiera produkty żywnościowe i potrawy

- Polacy od dawna największą wagę przywiązują do cen kupowanych towarów i jest ona podstawowym czynnikiem determinującym wybory przy półce sklepowej.

- Przywiązanie do tych samych, sprawdzonych marek wyraziło dwie trzecie ankietowanych. Tylko co dziesiąty Polak nie czuje się od nich uzależniony. Osoby deklarujące przywiązanie do konkretnych marek to najczęściej osoby starsze, w wieku powyżej 50 lat. Młodsi są bardziej skłonni do zmian preferencji i ulegania tymczasowym modom.

- Niemal dwie trzecie ankietowanych (61 proc.) zwraca uwagę na elementy zawarte w spożywanych potrawach i stara się unikać w pożywieniu konserwantów oraz sztucznych składników. Ten typ zachowań konsumenckich wiąże się z coraz większą świadomością i znajomością problematyki zdrowego stylu życia i poprawnego odżywiania, a także coraz lepszym dostępem do informacji na ten temat.

- wciąż jemy za mało warzyw i owoców, unikamy jedzenia zup, choć są one doskonałym źródłem płynów, błonnika i substancji odżywczych

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin