Wyznaczanie_rozplywu_powietrza_w_kopalni(1).doc

(330 KB) Pobierz
Wyznaczanie rozpływu powietrza w kopalni

Wyznaczanie rozpływu powietrza w kopalni

 

              Podziemne wyrobiska górnicze, zgodnie z przepisami górniczymi, należy przewietrzać przepływającymi przez nie prądami powietrza. Dlatego też do każdej kopalni doprowadza się określoną ilość powietrza niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w jej podziemiach.

              W aerologii górniczej rozróżnia się naturalną i mechaniczną wentylację kopalni.

              Wentylacja naturalna w kopalni występuje wówczas, gdy przepływ powietrza w wyrobiskach odbywa się pod wpływem działania czynników naturalnych, takich jak temperatura powietrza, zmiana składu chemicznego powietrza kopalnianego itp.

              Jeśli do przewietrzania kopalni stosuje się wentylatory, to mówi się o przewietrzaniu mechanicznym lub sztucznym.

              Przez swobodny rozpływ powietrza w kopalni rozumie się rozpływ, jaki występuje w sieci wentylacyjnej przy czynnych lub unieruchomionych wentylatorach głównych bez stosowania specjalnych urządzeń wentylacyjnych ułatwiających (wentylatory pomocnicze) bądź utrudniających (tamy dławiące) przepływ powietrza w wyrobiskach górniczych.

              Jeśli dla uzyskania a priori określonej intensywności przewietrzania wyrobisk górniczych stosuje się wymienione urządzenia wentylacyjne, to rozpływ powietrza w kopalni nazywa się rozpływem wymuszonym.

 

              Podstawowymi problemami teorii kopalnianej sieci wentylacyjnej są zagadnienia wyznaczania swobodnego i wymuszonego rozpływu powietrza w kopalni.

              Wyznaczenie swobodnego rozpływu powietrza w kopalnianej sieci wentylacyj­nej polega na określeniu kierunków i strumieni objętości powietrza w bocznicach sieci oraz parametrów punktów pracy wentylatorów, jeśli a priori znane są schematy przewietrzania kopalni, opory bocznic sieci i charakterystyki wentylatorów, przy czym dla aktywnych sieci wentylacyjnych dodatkowo konieczna jest znajomość pola temperatury powietrza kopalnianego.

              Wyznaczenie rozpływu wymuszonego powietrza w kopalnianej sieci wentyla­cyj­nej sprowadza się do określenia całkowitych spiętrzeń wentylatorów głównych i pomocniczych, dyssypacji energii w tamach dławiących i oporów tych tam, jeśli znane są schematy przewietrzania kopalni, rozpływ powietrza kopalnianego, tj. kierunki i strumienie objętości powietrza w bocznicach sieci, opory tych bocznic oraz w przypadku aktywnej sieci wentylacyjnej dodatkowo rozkład (pole) temperatury powietrza kopalnianego.

              Znajomość swobodnego rozpływu powietrza jest szczególnie ważna w awaryjnych stanach sieci wentylacyjnych spowodowanych pożarami podziemnymi, zawałami wyrobisk górniczych, wyrzutami gazów i skał, zatrzymaniem wentylatorów głównych lub pomocniczych itp.

              Wyznaczanie swobodnego rozpływu powietrza w normalnych złożonych bądź prostych przekątnych sieciach wentylacyjnych w zasadzie nie nastręcza trudności, przy czym możliwe jest uzyskanie rozwiązań ścisłych.

              W przypadku złożonych przekątnych sieci wentylacyjnych, swobodny rozpływ powietrza znajdywany jest wyłącznie metodami przybliżonymi.

              Obecnie istnieje wiele przybliżonych sposobów (metod) wyznaczania swobodnego rozpływu powietrza w kopalnianych sieciach wentylacyjnych (np. metoda Crossa, metoda Newtona).

              Dla zapewnienia skutecznego zwalczania zagrożenia metanowego lub klimatycznego oraz wymaganej przepisami bhp intensywności przewietrzania wyrobisk górniczych na ogół konieczne jest stosowanie wymuszonych rozpływów powietrza w kopalnianych sieciach wentylacyjnych. Rozpływ ten jest związany z utrzymywaniem na dole kopalni urządzeń wentylacyjnych, takich jak tamy oddzielające i dławiące, mosty wentylacyjne, wentylatory pomocnicze itp. Głównym celem tych urządzeń jest kierowanie odpowiednio ilości powietrza do miejsc pracy załogi dołowej.

 

Metody wyznaczania rozpływu powietrza

 

              Sposób wyznaczania (obliczania) rozpływu powietrza w sieciach wentylacyj­nych jest ściśle związany ze stopniem złożoności sieci wentylacyjnej. Dla sieci pasywnych normalnych prostych lub złożonych, w których jedynym źródłem energii wywołującym przepływ powietrza jest np. wentylator główny, rozpływ powietrza w sieci można wyznaczyć w sposób ścisły.

 

Stosuje się w tym celu najczęściej prawa dla szeregowego i równoległego łączenia bocznic i w efekcie uzyskuje opór wypadkowy sieci wentylacyjnej. Znając opór wypadkowy sieci wentylacyjnej i równanie charakterystyki wentylatora można wyznaczyć analitycznie lub graficznie ilość powietrza przepływającego przez sieć, a następnie postępując odwrotnie niż przy wyznaczaniu oporu wypadkowego sieci znajduje się rozpływ powietrza w całej sieci wentylacyjnej.

              W sposób ścisły rozpływ powietrza można ponadto wyznaczyć w prostych pasywnych sieciach przekątnych pokazanych na rysunku.

 

              We wszystkich innych przypadkach rozpływ powietrza wyznacza się w sposób przybliżony. Wynika to z faktu, że zagadnienie obliczania rozpływu powietrza w sieci wentylacyjnej sprowadza się do rozwiązania układu równań liniowych (węzłowych) i nieliniowych (oczkowych), przy czym ilość równań w tym układzie jest równa ilości bocznic w sieci wentylacyjnej.

              Dla sieci wentylacyjnej przedstawionej na rysunku tok postępowania przy konstrukcji układu równań może być następujący:

1) Określa się liczbę równań oczkowych

 

W tym celu dla sieci wentylacyjnej określa się liczbę oczek niezależnych (równań oczkowych) z zależności:

-                        dla sieci zamkniętych

 

Nz = B – W +1                                                                                    (6.6a)

 

-          dla sieci otwartych

 

No = B – W + ilwl + ilwyl                                                                      (6.6b)             

gdzie:

                            B - liczba bocznic,

                            W – liczba węzłów,

                            ilwl – liczba wlotów do sieci otwartej,

                            ilwyl – liczba wylotów z sieci otwartej.

Ponieważ przedstawiona sieć jest otwarta, to z zależności 6.6b wyznaczono:

                                                                      = 8-7+1+2 = 4

Wobec tego równań oczkowych powinno być 4.

 

2) Należy wyznaczyć bocznice antydrzewa i w oparciu o nie ułożyć równania oczkowe

 

Bocznic antrydrzewa powinno być 4.

Wyznaczono, że bocznicami antydrzewa są bocznice 2, 4, 5 i 6.

Otrzymano dla nich oczka zewnętrzne:

                            1, 2, 8

II                            1, 3, 6, 8

III                            1, 3, 5, 7

IV                            1, 4, 7

 

Utworzono, zgodnie z prawem dla oczek sieci wentylacyjnej,  następujące równania oczkowe

 

Równania oczkowe

- dla oczka I                           

- dla oczka II                            

- dla oczka III              

- dla oczka IV              

 

3) Zgodnie z prawem dla węzłów sieci wentylacyjnej ułożono równania węzłowe

 

Równania węzłowe

- dla węzła 2                   

- dla węzła 3                           

- dla węzła 4                           

- dla węzła 5                           

 

4)     Otrzymano układ złożony z 8 równań (4 liniowe i 4 nieliniowe).

Niewiadomymi są strumienie powietrza w bocznicach.

Bocznic w sieci jest 8.

Uzyskaliśmy więc układ 8 równań z 8 niewiadomymi.

Zapis macierzowy tego układu równań ma postać:

 

Macierz

Bocznice ®

Węzły  ¯

Oczka  ¯

1

2

3

4

5

6

7

8

A

2

1

-1

-1

-1

0

0

0

0

3

0

0

1

0

-1

-1

0

0

4

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin