borowina.doc

(1403 KB) Pobierz
BOROWINY

BOROWINY

 

Peloidy, ogólna nazwa dennych osadów wód (borowin i mułów) zawierających w dużych stężeniach sole mineralne oraz znaczną ilość resztek organicznych (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), czasem też związków hormonalnych o charakterze estrogenów.

 


 


Peloidy znajdują zastosowanie do częściowych kąpieli i okładów (z uwagi na znaczną pojemność cieplną), m.in.: w chorobach narządu ruchu (np.: w przewlekłym gośćcu stawowym i mięśniowym), w chorobach kobiecych, stanach powysiękowych i pozapalnych, a także w niektórych chorobach układu nerwowego.

 

 

Określenie „peloidy” wywodzi się od greckiego słowa pelos – błoto, natomiast „borowina” od staropolskiego określenia torfów, które były wydobywane w borach. W Polsce najwyższej jakości borowiny pozyskiwane są w rejonie Czarnego Dunacja.

 

Peloidy dzieli się na poszczególne grupy w zależności od warunków ich powstawania oraz składu mineralnego na:

1.      Peloidy torfowe – borowiny:

-          torfy wysokie, torfy przejściowe, torfy niskie, muły borowinowe,

2.      osady wód słabo zmineralizowanych ( muły jeziorne):

-          sapropele,  gytie,

3.      Osady wód zmineralizowanych:

-          osady morskie, osady słonych jezior,

4.      Osady źródlane:

-          osady źródeł wód słabo zmineralizowanych,

-          osady źródeł wód zmineralizowanych,

-          osady źródeł termalnych siarkowych,

5.      Inne peloidy nieorganiczne:

-          iły, gliny, lessy, fango

Do składników organicznych borowin należą:

-          bituminy – należą do nich woski, żywice, asfalty i tłuszce,

-          pektyny – należą do nich garbniki oraz produkty rozkładu błonnika i białka roślinnego,

-          celuloza i hemiceluloza,

-          kwasy huminowe, do których zalicza się fulwokwasy, , kwasy humusowe, aminokwasy, które stanowią produkt humifikacji roslin w specyficznych warunkach wodnych. Kwasy huminowe działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo, stymulują procesy przemiany materii i powodują wzrost oddychania tkankowego,

-          ligniny i huminy,

-          substancje czynne biologicznie typu hormonalnego, enzymy, antybiotyki,

-          bakterie tlenowe i beztlenowe.

Składniki nieorganiczne to:

-          zróżnicowane rodzaje minerałów, najczęściej siarczany magnezu i potasu, związki glinu, żelaza i wapnia.

Borowina naturalna składa się z tzw. ziaren, z których większość ma średnicę ok. 4 mm. Do zabiegów zaleca się borowinę rozdrobnioną do średnicy ok. 2 mm. Podgrzewanie borowiny powyżej 50 stop. niszczy wartości katalityczne, a pow. 80 stop. biologicznie i narusza istotne właściwości fizyczne i chemiczne. Dopuszcza się maksymalne podgrzanie borowiny do 65 st

Borowina jest biologicznie czynnym rodzajem torfu o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Ten nieodwodniony torf leczniczy odznacza się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej i jest stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych, a także do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków.

 

Zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Na bazie tej borowiny oferujemy gotowe maseczki borowinowe oraz odpowiednio przygotowaną borowinę do zabiegów.

 



BOROWINA DO ZABIEGÓW – 

 posiada właściwości przeciwbólowe i terapeutyczne w takich schorzeniach jak: reumatoidalne zapalenie stawów i zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle mięśniowe, nerwobóle, stwardnienie rozsiane, półpasiec, łuszczyca, trądzik pospolity, czyraczność skóry, rozstępy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SÓL BOROWINOWA DO KĄPIELI I OKŁADÓW .



Borowina jest bogata w kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy.
Poprawia krążenie krwi, działa rozgrzewająco, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Łagodzi bóle towarzyszące urazom i schorzeniom stawów, kości i mięśni.
Borowina nie tylko leczy, ale również wspaniale pielęgnuje skórę.
Wyciąg z borowiny przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry i zapewnia zachowanie pięknego wyglądu na długie lata.

 

 

 



KĄPIEL BOROWINOWA

  Preparat zawiera wyciąg borowinowy o zwielokrotnionej ilości kwasów humusowych i soli mineralnych. W cieple kąpieli składniki wyciągu borowinowego są łatwo przyswajane przez organizm, a skórze nadają wyjątkową gładkość, oczyszczają z toksyn oraz przywracają jej prawidłowe funkcje i zdrowy wygląd. Borowinową Kąpiel poleca się w schorzeniach narządów ruchu. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne borowiny wykorzystywane jest wspomagająco w chorobie zwyrodnieniowej, chorobie reumatycznej, po urazach lub przy przeciążeniu narządów ruchu. Kąpiele poleca się w zmianach dotyczących kilku stawów lub całego organizmu

 

 

 

Borowina ze względu na wielokierunkowe działanie znajduje zastosowanie zarówno
w lecznictwie uzdrowiskowym, jak i w kosmetykach pielęgnacyjnych. W procesach leczniczych udział biorą takie składniki borowin, jak: kwasy huminowe, bituminy, aminokwasy, enzymy, garbniki oraz liczne biopierwiastki. Kwasy huminowe mają działanie bakteriobójcze, ściągające i przeciwzapalne, ponadto stymulują procesy immunologiczne. Bituminy dostarczają związków o budowie zbliżonej do estrogenów i o podobnym do nich działaniu. Aminokwasy wspomagają naturalny czynnik nawilżający NMF, który odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Borowina jest naturalnym antyoksydantem: neutralizuje działanie wolnych rodników i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Podczas zabiegów z zastosowaniem maseczek borowinowych zachodzi najpierw proces głębokiego oczyszczania skóry, a następnie rozpulchnienie naskórka i penetracja substancji aktywnych.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin