używanie świateł i sygnałów.doc

(1093 KB) Pobierz

321

Na obszarze zabudowanym (biała tablica) kierującemu pojazdem wolno użyć sygnału dźwiękowego lub świetlnego tylko wtedy, gdy jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem. W przedstawionej sytuacji pojazd 2 nie zasygnalizował zmiany pasa ruchu, gwałtownie zajeżdżając drogę pojazdowi 1, powodując bezpośrednie zagrożenie jego bezpieczeństwa.

 

322

Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego (także wielokrotnie) w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

 

323

Jadąc w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza kierujący pojazdem silnikowym ma obowiązek min. włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie, albo oba te światła jednocześnie; poza obszarem zabudowanym dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

324

Podczas słabej widoczności na drodze należy pamiętać o własnym i czyimś bezpieczeństwie. Jeśli chcemy wykonać manewr omijania w takich warunkach należy dawać krótkie sygnały dźwiękowe oraz mieć włączone tylne światła przeciwmgłowe jeżeli widoczność jest mniejsza jak 50m.

 

325

W razie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, kierujący pojazdem powinien mieć włączone światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba jednocześnie. Powinien zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

 

326

Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany używać świateł mijania: od zmierzchu do świtu, od 1 października do ostatniego dnia lutego, w tunelu.

 

327

W czasie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach poza terenem zabudowanym zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi kierujący pojazdem może używać świateł drogowych.

 

 

 

 

328

Kierujący pojazdem - na terenie zabudowanym i na oświetlonej drodze - jest obowiązany używać świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

 

329

Kierujący pojazdem może używać świateł drogowych w czasie od zmierzchu do świtu zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi. Podczas mgły kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania, (ale nie drogowe) lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

 

330

Kierujący jest obowiązany używać świateł mijanie od zmierzchu do świtu. Na drodze krętej ponadto kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

 

331

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący może używać świateł do jazdy dziennej.

 

332

Używając świateł drogowych kierujący jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się: -  do pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi musi zrobić to samo, - do pojazdu poprzedzającego, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo oślepienia kierowcy, - pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

 

333

Kierujący powinien zmienić światła drogowe na mijania z uwagi na możliwość oślepienia uczestnika ruchu w każdej sytuacji wymienionej w pytaniu.

 

334

Kierujący motocyklem, motorowerem lub pojazdem szynowym jest obowiązany używać podczas jazdy świateł mijania przez cały rok niezależnie od warunków.

 

 

 

 

 

 

 

335

Kierujący pojazdem wyprzedzającym może zmienić światła mijania na drogowe gdy znajdzie się na wysokości pojazdu wyprzedzanego, wówczas minie ryzyko jego oślepienia.

 

336

Gdy zatrzymanie pojazdu trwa ponad jedną minutę światła zewnętrzne pojazdu można wyłączyć, pod warunkiem, że na tym samym pasie ruchu  przed i za pojazdem stoją inne pojazdy.

 

337

W warunkach niedostatecznej widoczności podczas postoju kierujący jest obowiązany włączyć światła pozycyjne przednie i tylne lub postojowe. Światła postojowe, w które wyposażony jest każdy pojazd mogą być włączone tylko po jednej stronie, bliżej osi jezdni, ale pod warunkiem, że jest to pojazd bez przyczepy lub zespół pojazdów  o długości nie większej niż 6 m.

 

338

W warunkach niedostatecznej widoczności zatrzymanie lub postój pojazdu na poboczu musi być sygnalizowany za pomocą świateł pozycyjnych przednich lub tylnych lub świateł postojowych. Światła postojowe, w które wyposażony jest pojazd, mogą być włączone tylko po jednej stronie, bliżej osi jezdni, ale pod warunkiem, że jest to pojazd bez przyczepy lub zespół pojazdów o długości nie większej niż 6 m.

 

339

W warunkach niedostatecznej widoczności światła zewnętrzne pojazdu mogą być wyłączone podczas postoju w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu oraz poza jezdnią i poboczem.

 

340

Światła pojazdu mogą zostać wyłączone jeżeli pojazd znajduje się poza jezdnią lub poboczem oraz w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym jego widoczność.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin