manewry na drodze.doc

(3435 KB) Pobierz

 

241

Zatrzymując pojazd na jezdni kierujący jest zobowiązany ustawić go jak najbliżej krawędzi jezdni i równolegle do niej.

 

242

Pojazd 1 zaparkowany jest zgodnie z przepisami. Zabrania się zatrzymania pojazdu na pasie między jezdniami - motocykl zaparkowany nieprawidłowo. Zabrania się zatrzymywania pojazdu w całości lub częściowo na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni - pojazd 3 zaparkowany nieprawidłowo.

 

243

Tylko pojazd 2 jest zaparkowany prawidłowo. Zatrzymanie lub postój na chodniku całego samochodu osobowego jest dozwolony tylko przy krawędzi jezdni, o ile szerokość pozostawionego chodnika nie utrudnia ruchu pieszym i wynosi co najmniej 1,5 m. Odległość od słupka oznaczającego przystanek musi być nie mniejsza niż 15 m.

 

 

244

Zabrania się postoju przed i za przejazdem kolejowym po obu stronach drogi na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską.

 

245

Zabrania się zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania oraz od przejścia dla pieszych. Zatem tylko pojazd 3 jest zaparkowany prawidłowo.

 

248

Chcąc skręcić w prawo kierujący pojazdem jest zobowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, w naszym przypadku zjechać na pas 3. Może z pasa 1,2 lub 3 jechać na wprost,nie może z pasa 2 zawrócić.

 

249

Znak "droga jednokierunkowa" oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo, do lewej krawędzi, gdy zamierza skręcić w lewo z drogi jednokierunkowej. z pasa 2 można jechać tylko prosto.

 

250

Znaki "strzałka kierunkowa na wprost" oraz "strzałka kierunkowa do skręcania" oznaczają, że jazda z pasa ruchu, na którym są umieszczone, jest dozwolona tylko w kierunku wskazanym strzałką. Połączone symbole  zezwalają na ruch w kierunkach wskazanych strzałkami. Strzałka  w lewo, na skrajnym lewym pasie ruchu, to także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem "zakaz zawracania" lub ruch jest kierowany sygnalizatorem     S-3.

 

251

Znak "nakaz jazdy w lewo za znakiem" zobowiązuje kierowcę do ruchu w kierunku zgodnym ze strzałką. Nakaz jazdy obowiązuje w jednym kierunku, dlatego kierujący może zająć dowolny pas przed wykonaniem skrętu w prawo. Zamiar zmiany kierunku jazdy należy zawczasu i wyraźnie sygnalizować.

 

252

Znak "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Na tego rodzaju skrzyżowaniach obowiązują podobne zasady jak na innych drogach. Skręt w prawo wykonujemy z pasa najbliższego prawej krawędzi jezdni. Skręt w lewo z pasa najbliższego środka jezdni lub lewej jej krawędzi (jezdnia jednokierunkowa). Ruch na wprost wykonujemy z dowolnego pasa.

 

253

Kierujący pojazdem po skręceniu w lewo może zająć dowolny pas ruchu.

 

254

Po skręceniu w lewo kierujący pojazdem wjedzie na drogę jednokierunkową o trzech pasach  ruchu, może więc zająć dowolny pas.

 

 

255

Po skręceniu w prawo kierujący pojazdem może zająć dowolny pas ruchu dla określonego kierunku jazdy.

 

256

Kierujący pojazdem przy zmianie pasa ruchu ustępuje pierwszeństwa pojazdowi który porusza się po tym pasie. Zmianę pasa ruchu należy wyraźnie i zawczasu sygnalizować. Kierujący zmieniając pas ruchu powinien zachować szczególną ostrożność.

 

258

Kierujący pojazdem zmieniając zajmowany pas ruchu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy.

 

 

 

259

Na zwężonym odcinku drogi, gdzie manewr wymijania może stanowić problem, kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby: zjechać na prawo, zwolnić a gdy pojawiają się wątpliwości czy można bezpiecznie wykonać manewr, to nawet się zatrzymać.

 

 

271

Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na terenie zabudowanym. Znak na zdjęciu informuje o początku lub kontynuacji drogi jednokierunkowej. Na takiej drodze pojazd szynowy może być wyprzedzony zarówno z prawej jak i z lewej strony.

 

272

Znak "stromy podjazd" ostrzega o wzniesieniu. Dopuszcza się wyprzedzanie z lewej strony przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia oraz na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi na jezdniach jednokierunkowych oraz na dwukierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym. Niedozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Zamian zmiany pasa ruchu należy wyraźnie i zawczasu sygnalizować.

273

Zabrania się wyprzedzania na skrzyżowaniach z wyjątkiem tych o ruchu okrężnym i tych, na których ruch jest kierowany (wolno wyprzedzać na rondach, skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz gdy ruchem kieruje policjant)

 

274

Przy wykonywaniu manewru wyprzedzania należy zawsze zachować szczególną ostrożność. Dopuszcza się wyprzedzanie pojazdu który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo pod warunkiem, że odbywa się ono z jego prawej strony. Pojazd 2 powinien wyraźnie i zawczasu sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy. nawet jeśli na jezdni znajdują się znaki nakazujące jazdę w określonym kierunku.

 

275

Dopuszcza się wyprzedzanie (z lewej strony) na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi na jezdniach jednokierunkowych oraz na dwukierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym. Zmianę pasa  ruchu należy wyraźnie i zawczasu sygnalizować.

 

276

Kierujący pojazdem 2 nie zamierza zmieniać pasa ruchu ani kierunku jazdy - nie powinien używać zatem kierunkowskazu. Kierujący pojazdem wyprzedzanym nie może zwiększać prędkości w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim. Pojazd 1 może wyprzedzać pojazd 2 z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej.

 

277

Wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony. W czasie wyprzedzania należy zawsze zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu. Zmianę kierunku jazdy zawsze odpowiednio wcześnie i wyraźnie zasygnalizować włączając kierunkowskaz.

 

278

Przy wyprzedzaniu kierujący pojazdem jest obowiązany przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na drodze z wyznaczonymi pasami ruchu (na obszarze zabudowanym  2, poza  co najmniej 3 pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku). Znak "linia ciągła" rozdziela pasy ruchu o przeciwnych kierunkach i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

 

279

Dopuszcza się wyprzedzanie pojazdu poza obszarem zabudowanym na jezdni dwukierunkowej posiadającej co najmniej 3 pasy ruch przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu należy wyraźnie i zawczasu sygnalizować.

 

280

Znak „ zakaz wyprzedzania” zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Motocykl jest pojazdem jednośladowym zatem nie podlega zakazowi wyprzedzania. Pojazd zaprzęgowy i kolumna pieszych nie są pojazdami silnikowymi dlatego również w tej sytuacji możemy je wyprzedzić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

246

Kierujący pojazdem włączając się do ruchu jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu (pieszemu).

 

247

Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym (biała tablica) jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

 

257

Kierujący pojazdem przy zmianie pasa ruchu ustępuje pierwszeństwa pojazdowi, który porusza się po tym pasie. Zmianę pasa ruchu należy wyraźnie i zawczasu sygnalizować. Ruch pojazdów osobowych po poboczu jest niedozwolony.

 

260

W sytuacji przedstawionej na zdjęciu kierowca powinien uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, oraz zatrzymać się dla większego bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

261

W czasie wykonywania manewru cofania istnieje pewne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i dlatego kierujący jest obowiązany zawsze zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. W razie trudności w osobistym upewnieniu się, że manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

 

262

Nie wolno cofać pojazdem: w tunelu, na moście, na wiadukcie, na autostradzie oraz na drodze ekspresowej.

 

263

Kierującemu pojazdem zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe tramwajowym oraz wjeżdżania na tory, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

 

264

Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

265

Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Ponieważ zabrania się zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, kierujący musi bezwzględnie zatrzymać się przed nim.

 

266

Przed rozpoczęciem wyprzedzania kierujący pojazdem powinien upewnić się czy ma odpowiednią widoczność, ma dostateczne miejsce do wyprzedzania, nie utrudni ruchu innym pojazdom.

 

267

Kierującemu nie wolno rozpocząć manewru wyprzedzania, gdy ma miejsce którekolwiek z tych zdarzeń.

 

268

W czasie wyprzedzania kierujący powinien zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

 

269

Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.

 

270

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia (bo nie widać drogi za wzniesieniem - grozi czołowe zderzenie z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka) a także na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniach (z wyjątkiem skrzyżowań o ruchu okrężnym i na którym ruch jest kierowany).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin