Z normą i małymi trudnościami.doc

(32 KB) Pobierz
Nr 70

                                                                                                                                                         

.......................................................................

(pieczęć przedszkola / szkoły)

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka              z normą i małymi trudnościami

Rok szkolny              2010/11

Forma wychowania przedszkolnego              Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I. Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1. Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej:

 

1) mocne strony dziecka- wierzy w siebie, łatwo nawiązuje kontakty z dorosłymi i dziećmi, pogodna, bardzo spokojna, opanowana, stosuje się do norm społecznych, szybko adoptuje się do nowych sytuacji. potrafi inicjować zabawy, chętnie bierze udział w grupowych zajęciach i zabawach, jest lubiane przez inne dzieci; dobre relacje ma z dorosłymi, zwraca się o pomoc, gdy nie potrafi sobie poradzić; zaciekawione zajęciami, interesuje się czynnościami szkolnymi; jest otwarte  w stosunku do innych; stosuje się do poleceń dorosłego panuje nad ekspresją emocji; próbuje pokonywać trudności, nie zniechęca się szybko.

2) zauważone trudności

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka

4) wskazówki dla rodziców

 

2. Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki czytania i pisania:

 

1) mocne strony dziecka- dobrze rozwinięta mowa i myślenie, duże chęci poznawcze, przelicza i podaje prawidłową liczbę elementów, dodaje i odejmuje, zna liczebniki porządkowe, figury geometryczne, klasyfikuje elementy; zna dobrze stosunki przestrzenne, dzieli zdanie na wyrazy, wyrazy na sylaby i głoski, lubi słuchać opowiadań czytania książek, rozumie i opowiada treść, wyciąga wnioski, czyta wyrazy i zdania.

2) zauważone trudności- myli litery podobne kształtem do siebie, litery i cyfry pisze w odbiciu lustrzanym.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka- prowadzono zabawy z określeniem stosunków przestrzennych i ćwiczenia spostrzegania wzrokowego.

4) wskazówki dla rodziców-  kontynuowanie w domu ćwiczeń spostrzegania wzrokowego, zabaw z rozpoznawaniem i rozróżnianiem liter, cyfr np. domino.

 

 

 

3. Sprawności motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej:

 

1) mocne strony dziecka- sprawna, dobrze utrzymuje równowagę; lubi zabawy ruchowe, prawidłowo posługuje się ołówkiem, przyjmuje prawidłową postawę przy rysowaniu, lubi rysować i kolorować; rysowane szlaczki utrzymuje w liniaturze; prawidłowo odwzorowuje figury geometryczne, dobrze wycina nożyczkami, lubi zabawy z plasteliną, chętna do gier i zabaw, koordynacja na dobrym poziomie, wykonuje różnorodne prace plastyczne.

2) zauważone trudności- ma nieprawidłowy chwyt ołówka i kredek.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka- pracowano nad prawidłowym chwytem ołówka i kredek.

4) wskazówki dla rodziców- pilnować prawidłowego chwytu ołówka i chwalić za dobre trzymanie. 

 

4. Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

 

1) mocne strony dziecka- w pełni samodzielna przy czynnościach higienicznych, ubieraniu i rozbieraniu, pamięta  o potrzebie mycia rąk i zębów; poprawia odzież, aby wyglądać schludnie; chętna do pomocy innym, samodzielna przy wykonywaniu poleceń nauczyciela i wykonywaniu prac plastycznych, utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta kredki, zabawki; jest zdecydowane w wyborze zabaw i zabawek, samodzielnie planuje treść wykonywanych rysunków i innych prac plastycznych; pamięta i nie trzeba mu przypominać o zasadach zachowania się, samo zgłasza złe samopoczucie nauczycielowi.

2) zauważone trudności

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka

4) wskazówki dla rodziców

 

II. Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia

i zainteresowania:

 

1) opis- wszechstronna, chętnie i łatwo się uczy, ma dobrą pamięć, lubi opowiadać, ma duży zasób słów i wiedzy ogólnej, chętnie i łatwo rozwiązuje zagadki i rebusy.

2) podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu

3) wskazówki dla rodziców

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku: otwarta, zaangażowana w życie otoczenia, przestrzega zasady, zgodnie współdziała z innymi dla osiągnięcia celu, nie zraża się niepowodzeniami, zaciekawiona poznawaniem nowych rzeczy, dobrze skupia uwagę, chętnie wypowiada się, potrafi wyciągnąć morał z usłyszanego tekstu, potrafi wnioskować; dziecko jest bardzo aktywne na zajęciach – często zgłasza się do odpowiedzi.

 

 

 

 

............................................................                                          .....................................................               (data i podpis nauczyciela)                                                                       (pieczęć i podpis dyrektora)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin