scenariusz z 10.10.doc

(34 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć przedszkolnych

 

 

Data: 10.10.2008

 

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman

 

Grupa: „Biedronki” (czterolatki)

 

Blok tematyczny: Jesień w sadzie i w ogrodzie

 

Temat zajęć: Warzywa i owoce

 

Cele ogólne:

v     Kształtowanie pojęć odnoszących się do liczebności zbiorów (więcej, mniej, tyle samo)

v     Utrwalanie znajomości owoców i warzyw rosnących w Polsce

v     Kształtowanie umiejętności liczenia do 5

v     Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania wiersza recytowanego przez nauczyciela

 

Cele szczegółowe:

v     Dziecko zna i potrafi wymienić owoce i warzywa krajowe

v     Dziecko potrafi prawidłowo posługiwać się określeniami: więcej, mniej, tyle samo

v     Dziecko uważnie słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela

v     Dziecko próbuje odpowiadać pełnymi zdaniami na pytania odnośnie wiersza

v     Dziecko rozumie i prawidłowo wykonuje polecenia nauczyciela

v     Dziecko potrafi liczyć do 5

v     Dziecko potrafi zgodnie współpracować z kolegami z grupy

 

Formy pracy:

v     Zbiorowa

v     Indywidualna

 

Metody pracy:

v     Podająca

v     Praktyczna

 

Środki dydaktyczne:

v     Papierowe sylwety warzyw i owoców dużych i małych,  papierowe emblematy koszy

v     Wiersz „Warzywa i owoce” Czesława Janczarskiego, wiersz „co można zrobić z ziemniaka” Hanny Łochockiej

v     Ziemniaki, patyki, piórka, druciki, jarzębina, kartonowe uszy

v     Warzywa i owoce: jabłko, gruszka, śliwka, kapusta, pomidor, cebula, marchew, cytryna, pomarańcza, natka pietruszki

v     Zabawkowy samochód z przyczepą

 


 

 

Przebieg zajęć:

 

 

 

 

  1. Przywitanie wierszem:

„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.

 

  1. Słuchanie wiersza „Warzywa i owoce” Cz. Janczarskiego, recytowanego przez nauczyciela. Krótka analiza treści wiersza. Dziecko stara się odpowiadać pełnymi zdaniami na pytania odnośnie wiersza.

 

  1. „Zaczarowane koszyki” – podział owoców i warzyw na zbiory. Przeliczanie elementów w zakresie 5. Dziecko prawidłowo używa określeń: więcej, mniej, tyle samo.

 

  1. „Dary jesieni” – zabawa dydaktyczna. Dziecko potrafi dobrać do pary drugi owoc lub warzywo wg poleceń nauczyciela.

 

  1. Nauczyciel recytując wiersz „Co można zrobić z ziemniaka?” H. Łochockiej wykonuje zwierzaka z ziemniaka. Praca przy stolikach. Każde dziecko wykonuje swojego zwierzaka.

 

  1. Pożegnanie wierszem:

„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin