NARKOTYKI.docx

(19 KB) Pobierz

ALKOHOL

Szczególnie wrażliwy na działanie etanolu jest układ nerwowy. Uszkodzenia tego układu na tle nadużywania alkoholu stwierdza się najczęściej u osób z 10 – 25 letnim stażem systematycznego picia. U podłoża objawów neurologicznych leży najczęściej organiczne uszkodzenie mózgu i obwodowego systemu nerwowego. Zaburzenia w chodzeniu i koordynacji ruchów (ataksja) zaliczają się do najczęściej spotykanych objawów zatrucia alkoholami. Początkowo ataksja występuje nawet po małej dawce, jednak w miarę wzrostu tolerancji na alkohol takie objawy występują dopiero po dużych ilościach. Nie znikają, gdy stan upojenia mija – mogą utrzymywać się przez kilka godzin, czasem nawet całą dobę. W tej fazie choroby spożycie niewielkiej dawki alkoholu „poprawia” chód, sposób poruszania się znowu zaczyna być normalny. Dlatego picie staje się sposobem odzyskiwania sprawności, ale w miarę, gdy tolerancja organizmu na alkohol spada, nierówny chód i nieskoordynowane ruchy pozostają na stałe i nasilają się nawet po małych ilościach alkoholu.

Polineuropatia jest innym skutkiem choroby alkoholowej. Przy polineuropatii cierpi cały obwodowy układ nerwowy. U chorego występują zaburzenia czucia ujawniające się w postaci uporczywych bólów nóg i rąk, czasami bardzo dolegliwych – palenia, rozsadzania od wewnątrz, nieznośnego gorąca. Wrażeniu, że kończymy marzną i drętwieją, towarzyszy potliwość rąk i nóg, jak również skurcze. Specyficzny dla alkoholików ochrypł głos jest wynikiem uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego. Zagrożeniem dla życia chorych jest też uszkodzenie nerwu błędnego, które można obserwować w postaci zaburzeń tętna oraz oddechu. Nierzadko zmiany chorobowe obejmują nerwy czaszki. Kiedy dotknięty jest nerw wzrokowy pogarsza się ostrość widzenia, zwęża pole widzenia, źrenice ospale reagują na światło.

 

 

 

 

 

KOKAINA - alkaloid pozyskiwany z liści Erythroxylon coca (koki). Cechuje go mocne działanie stymulacyjne, które działa na układ nerwowy nadmiernie go aktywizując.

Działanie na fizjologię organizmu:

Z opóźnieniem odbierane jest uczucie zmęczenia, zanikają też takie naturalne potrzeby jak sen czy konieczność posilania się. Dochodzi do zaburzeń w pracy serca - najpierw jego praca zostaje spowolniona by później ulec przyspieszeniu. Wzrasta ciśnienie krwi, oddech staję się szybszy. Działanie narkotyku dobrze widać po źrenicach, które to są znacznie rozszerzone oraz po znacznym pobudzeniu osoby. Gdy zastosowana została jakaś większa dawka organizm reaguje na to drżeniem mięśni oraz podniesieniem temperatury ciała.

 

 

EXTASY (MDMA) - syntetyczna substancja o działaniu zbliżonym do amfetaminy czy meskaliny. Stymuluję procesy zachodzące na obszarze układu nerwowego przy równoczesnym wywoływaniu stanów psychodelicznych.

 

 

AMFETAMINA

 

Ma ona działanie podobne do kokainy, pobudza współczulny układ nerwowy. Po jej zażyciu w organizmie wyzwala się dopomina, norepinefryna oraz serotonina. Osoba będąca pod jej wpływem zazwyczaj odczuwa nagły przypływ energii, euforię, ogromną poprawę nastroju. Wyzwala się aktywnego niej bezsenność, chęć aktywnego działania, przy jednoczesnym braku realizmu i krytycyzmu. Poprawia się koncentracja, łatwiej jest skupić uwagę na konkretnej czynności, np. nauce. Wzrasta poczucie pewności siebie i własnych możliwości, osoba taka staje się gadatliwa. Jednocześnie może wystąpić u niej nadmierna agresywność, drażliwość, poczucie przymglonej świadomości. Niekiedy pojawia się też tzw. formikacja, czyli złudzenie obecności insektów na skórze. Do krótkotrwałych skutków używania amfetaminy zalicza się także opóźnianie ejakulacji u mężczyzn, zwężenie się źrenic, wystąpienie rumieńców lub bladość. Czasem występuje również nadmierna potliwość, drżenie rąk, szczękościsk bądź zgrzytanie zębami, nieregularny lub przyśpieszony rytm serca. Może też pojawić się silny ból głowy, suchość w ustach, omdlenia. 
W dłuższej perspektywie czasowej, jako skutek przyjmowania amfetaminy, może nastąpić anoreksja, psychoza, głęboka depresja, znaczna utrata wagi. Mogą też pojawić się tzw. Zachowania kompulsywne - różne natręctwa, czy też paranoja. Czasem występuje wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, lub infekcje skórne, wrzody. Podwyższa się ponadto ciśnienie krwi, wzrasta też wydalanie moczu, a szkliwo zębów ulega uszkodzeniu.

PAPIEROSY

 

 

Palenie papierosów jest niebezpieczne dla zdrowia ze względu na tlenek węgla i inne toksyczne związki powstające w procesie spalania, może prowadzić do uzależnień.
Nikotyna działa najpierw pobudzająco, a następnie porażająco na połączenia w zwojach nerwowych, zwłaszcza autonomiczny układ nerwowy. Poraża też nerwowe zakończenia ruchowe i ośrodki (depresja ośrodkowa) rdzenia przedłużonego. Śmierć przy zatruciu następuje wskutek porażenia oddechu (depresja oddechowa). Dawka śmiertelna od 50 mg, co odpowiada 2-3 papierosom przyjętym doustnie.
Objawami zatrucia są: nudności, ślinotok, wymioty, drżenie kończyn, bladość skóry, poty, biegunka, kolka jelitowa, drgawki lub kurcze mięśniowe, zaburzenia wzroku, początkowo zwolnienie, potem przyspieszenie tętna, zaburzenia świadomości, następnie utrata przytomności, zapaść, porażenie oddechu.
Wiadomo od dawna, że palenie powoduje raka płuc, pęcherza, wywołuje choroby krążenia, wady rozwojowe u dzieci palących matek. Szkodliwy wpływ palenia na zdrowie psychiczne jest dużo mniej znane.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin