europka i unionek.doc

(105 KB) Pobierz
Plany wynikowe: „ EUROPKA I UNIONEK- poznajemy kraje Unii Europejskiej

Plany wynikowe: „ EUROPKA I UNIONEK- poznajemy kraje Unii Europejskiej

Wysłany przez kusowa1 dnia 20-08-2007 o godz. 11:12:07
 

To niewątpliwie ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie nasunęło mi pewną myśl: czy może należałoby zapoznać z tematyką Unii najmłodszych jej obywateli – przedszkolaków? Tematy związane z integracją europejską pojawiają się na wszystkich szczeblach edukacji. Niewątpliwie przedszkole jako pierwszy stopień edukacji ma trudne zadanie w tym zakresie. Przedszkolak to przecież mały człowiek, dla którego najważniejsi są rodzice, dziadkowie, z czasem koledzy i koleżanki z przedszkola. Czy można rozmawiać w przedszkolu o Unii Europejskiej?

W myśl zasady, że przechodzimy od tego, co najbliższe dziecku do tego, co dalekie, o krajach Europy i Unii możemy zacząć mówić dopiero wtedy, kiedy dziecko pozna przedszkole, ma ugruntowane poczucie bezpieczeństwa, pozna najbliższą okolicę, kiedy poczuje się bezpiecznie i pewnie w swoim środowisku. Dlatego też edukację europejską należy rozpocząć już od przedszkola. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, aktualnym tendencjom edukacyjnym, a także naprzeciw oczekiwaniom dzieci przedszkolnych wykazujących się naturalną ciekawością świata, dociekliwością i wrażliwością opracowałam to przedsięwzięcie polegające na eksponowaniu w pracy z dziećmi treści związanych z Unią Europejską.

 

 



PRZEDSIĘWZIĘCIE EDUKACYJNE DLA 6-LATKÓWEUROPKA I UNIONEK- POZNAJEMY KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ”

1 - go maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To niewątpliwie ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie nasunęło mi pewną myśl: czy może należałoby zapoznać z tematyką Unii najmłodszych jej obywateli – przedszkolaków?

      Tematy związane z integracją europejską pojawiają się na wszystkich szczeblach edukacji. Niewątpliwie przedszkole jako pierwszy stopień edukacji ma trudne zadanie w tym zakresie. Przedszkolak to przecież mały człowiek, dla którego najważniejsi są rodzice, dziadkowie, z czasem koledzy i koleżanki z przedszkola. Czy można rozmawiać w przedszkolu o Unii Europejskiej? W myśl zasady, że przechodzimy od tego, co najbliższe dziecku do tego, co dalekie, o krajach Europy i Unii możemy zacząć mówić dopiero wtedy, kiedy dziecko pozna przedszkole, ma ugruntowane poczucie bezpieczeństwa, pozna najbliższą okolicę, kiedy poczuje się bezpiecznie i pewnie w swoim środowisku. Dlatego też edukację europejską należy rozpocząć już od przedszkola. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, aktualnym tendencjom edukacyjnym, a także naprzeciw oczekiwaniom dzieci przedszkolnych wykazujących się naturalną ciekawością świata, dociekliwością i wrażliwością opracowałam to przedsięwzięcie polegające na eksponowaniu w pracy z dziećmi treści związanych z Unią Europejską.

       Dotyczy ono nie tylko aspektów dydaktycznych (poznawczych i kształcących), ale również wychowawczych, motywacyjnych i emocjonalnych. Zasadniczym celem jest przygotowanie dzieci do aktywnego życia w zjednoczonej Europie. Budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. Stwarzanie dzieciom takich sytuacji edukacyjnych, które umożliwiają im poznanie różnych regionów Polski oraz dostarczenie wiedzy o Unii Europejskiej. Wskazane jest również, aby dzieci w wieku przedszkolnym uczyły się języków obcych, ponieważ wczesny, emocjonalny kontakt z językiem obcym nie tylko zażegna późniejszy strach przed swobodną wypowiedzią, ale też rozbudzi zainteresowanie i motywację do nauki języków obcych w okresie szkolnym.

       Dzieci w wieku przedszkolnym wiele spraw jeszcze nie potrafią zrozumieć, wiele jednak mogą przeżywać. Mogłoby się wydawać, iż tematy związane z Unią Europejską są zbyt trudne, by wykorzystywać je już w pierwszym etapie kształcenia. Możliwości działań w tym zakresie są bardzo szerokie. Od nauczycieli zależy w jakie bogactwo duchowe wyposażą swoich uczniów i jak ukształtują w nich poczucie przynależności do Ojczyzny, w której wzrastają. Na tej podstawie będzie można skutecznie ukazywać miejsce i rolę Polski w zjednoczonej Europie. Na gruncie miłości do małej Ojczyzny budować miłość do wielkiej Ojczyzny — Europy, a tym samym rozwijać tożsamość europejską.

      Główne cele i zadania edukacji europejskiej rozpatruje się najczęściej w trzech aspektach: nauczania o Europie, w Europie i dla Europy. Zagadnienia związane z edukacją europejską powinny w pełni zapoznać dzieci z miejscem Polski w Europie, ukazać jej wartość. Przyczyni się to do ukształtowania szacunku wobec wartości własnych oraz innych niż rodzime. Zaprezentowanie niektórych państw unijnych uświadomi dzieciom, że będąc Polakami, są również Europejczykami. Nauczyciel powinien tak organizować pracę dzieci, aby zachęcić je do aktywności poznawczych. Jest to możliwe dzięki stosowaniu metod aktywizujących, dzięki którym nie tylko zaspokajamy ciekawość, ale także wpływamy na ogólny kierunek zmian związanych z przekształceniem rzeczywistości.

       Poznanie tematów dotyczących Europy ma dostarczyć interesujących, pożytecznych wiadomości i umiejętności oraz pięknych przeżyć. Uzyskanie przez dzieci ogólnej orientacji w środowisku społecznym i elementarnej wiedzy na temat jego miejsca w życiu kontynentu jest ważną powinnością kształcenia i wychowania w przedszkolu. Podkreślić należy, że realizacja zadań edukacji europejskiej w przedszkolu ma przede wszystkim charakter wychowawczy i służy zainteresowaniu dzieci Unią Europejską.

       Opracowanie składa się z 13 bloków tematycznych dostosowanych do możliwości rozwojowych dzieci sześcioletnich. Pierwszy dotyczy powstania kontynentu, wyjaśnia pochodzenie jego nazwy. Drugi zawiera tematykę Unii Europejskiej. Bloki od 3 do 12 związane są z konkretnymi krajami Europy. Kolejność realizacji bloków 3 do 12 jest dowolna, powinna wynikać z potrzeb grupy oraz założeń nauczycielki. Przed rozpoczęciem realizacji programu należy zadbać o dekorację sali, odpowiednie pomoce dydaktyczne i materiały. W tym celu przygotowałam gazetkę ścienną, na której Europką i Unionek będą zawieszali flagi poznanych państw Unii Europejskiej .

Cele przedsięwzięcia

1.       Dostarczenie dzieciom podstawowych wiadomości o Unii Europejskiej.

2.       Poznawanie charakterystycznych cech wybranych państw członkowskich.

3.       Budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi krajami europejskimi.

4.       Kształtowanie poczucia przynależności do Europy.

5.       Kształtowanie szacunku do przedstawicieli różnych narodowości.

6.       Budzenie poczucia odpowiedzialności za przyjaźń i współpracę miedzy wszystkimi państwami Europy.

Cele operacyjne

Uczeń potrafi:

·         narysować i opisać flagę Unii Europejskiej

·         rozpoznać flagi i symbole narodowe kilku państw, w tym naszego kraju wspólnoty europejskiej

·         wymienić nazwy poznanych państw i ich stolic

·         wskazać na mapie poznane państwa

·         podać nazwiska sławnych ludzi danego państwa

·         rozróżnić monety i banknoty „euro”

·         opowiedzieć legendę o powstaniu Europy

·         podać potrawy charakterystyczne dla danego państwa

·         korzystać z różnych źródeł przy zdobywaniu potrzebnych informacji

·         współpracować w grupie

·         zaprezentować publicznie efekty swojej pracy

·         zaśpiewać hymn Unii Europejskiej

Procedury osiągnięcia celów

      Chcąc osiągnąć zamierzone cele należy stosować odpowiednio dobrane formy i metody edukacji. Dziecko poznaje świat przez działanie, przeżywanie i odkrywanie. Celem jest to, co próbujemy osiągnąć, do czego zmierzamy, jest to efekt końcowy działania. I te działania są właśnie zadaniami, które realizujemy w drodze do osiągnięcia celu.

      Cele muszą być użyteczne i prowadzić do realizacji celu nadrzędnego jakim jest ukształtowanie tożsamości narodowej oraz zwrócenie uwagi na wartości ogólnoludzkie i ponadnarodowe. Powinny one kształcić u dziecka:

·         wiedzę

·         emocje

·         sprawności

·         umiejętności

Bogaty dorobek metodyki wychowania przedszkolnego zawiera uzasadnione teoretycznie i praktycznie sposoby postępowania. Podstawowymi formami organizacyjnymi pracy jest działalność:

·         indywidualna

·         zespołowa

·         zbiorowa(zajęcia z całą grupą)

Natomiast podstawową formą aktywności jest zabawa, która jest dominująca w wychowaniu przedszkolnym. Oznacza to, że proces nauczania powinien być związany z zabawą. Dziecko przedszkolne przejawia najczęściej swą aktywność zabawową w zabawach manipulacyjnych, konstrukcyjnych, tematycznych, dydaktycznych i ruchowych. Realizacja przedsięwzięcia wymaga właściwego doboru efektywnych metod pracy, dlatego zajęcia prowadzone będą głównie metodami aktywizującymi.

Proponowane metody pracy:

·         inscenizacja

·         drama

·         gry dydaktyczne

·         puzzle

·         burza mózgów

·         spotkania z ciekawymi ludźmi

·         swobodna twórczość

·         stosowanie posiadanej wiedzy w praktyce

Ewaluacja osiągnięć dzieci:

·         obserwacja ich pracy

·         analiza prac dzieci

·         obserwacja stopnia zaangażowania i włożonego wysiłku

·         wypowiedzi dzieci na zajęciach

·         praca w grupach

·         albumy

      Powyższe przedsięwzięcie będę realizować w grupie dzieci 6 – letnich, oraz udostępnię koleżankom z innych placówek przedszkolnych. Zasięgnę również opinii Młodzieżowego Centrum Edukacji Europejskiej w Poddębicach
      i koleżank, która zajmuje się u nas w szkole tematyką Unii Europejskiej.
      Mam nadzieję, że przyczyni się ono do rozbudzania zainteresowań tematyką Unii Europejskiej i państw, które są jej członkami, że zachęci dzieci do samodzielnego pokonywania progów w zdobywaniu wiedzy, a także będzie inspiracją dla nauczycieli do uatrakcyjniania zabaw i zajęć z dziećmi.
      

TREŚCI KSZTAŁCENIA

RZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

EUROPA- córka króla Agenora. Poznajemy mit o naszym kontynencie

·         uważnie słucha opowiadanego „Mitu o Europie”

·         wie co oznacza słowo mit

·         przedstawia za pomocą rysunku porwanie EUROPY

·         wskazuje na mapie kontynent europejski

·         tekst „Mit o Europie”

·         słowniczek

·         materiały plastyczno-techniczne do wykonania pracy

Porozmawiajmy o Unii Europejskiej

·         wie że Polska stała się członkiem UE

·         zna symbole UE

·         rozpoznaje hymn Unii, zna jego tytuł

·         zna Syriusza maskotkę UE

·         Europa i Unionek będą towarzyszyć

dzieciom w podróży po krajach Europy

·         W albumie dzieci będą zamieszczały flagi poznanych państw

Polska moja Ojczyzna. Symbole narodowe: flaga, godło, hymn, stolica

·         zna barwy narodowe

·         zna legendę o powstaniu państwa polskiego

·         zna autora słów hymnu

·         zachowuje się właściwie w trakcie słuchania hymnu

·         wymienia nazwę stolicy

·         potrafi z kolorowego papieru wykonać flagę Polski

·         mapa Polski

·         nagranie hymnu

·         flaga i godło Polski

Niemcy- nasi najbliżsi sąsiedzi

·         wskazuje Niemcy na mapie Europy

·         wie, że stolicą jest Berlin

·         zna niemiecką flagę

·         słucha bajek braci Grimm zna wybranych bohaterów baśni

·         potrafi przywitać się w jęz. niemieckim

·         potrafi wymienić niektóre marki samochodów

·         materiały plast. do wykonania flagi

·         kolorowanie ilustracji bo bajki braci Grimm

·         kolorowanie auta: mercedesa

·         spotkanie z

germanistą

Belgia- koronkowe państwo

·         wskazuje na mapie politycznej Belgię

·         rozpoznaje flagę

·         wie, że stolicą Belgii jest Bruksela, że tam znajduje się siedziba UE

·         wie, że Belgia słynie z koronek i produkcji statków

·         poznaje kuchnię belgijską frytki, gofry, krokiety, przysmaki z zajęczego mięsa

·         kolorowanie flagi

·         wykonanie papierowych serwetek

Finlandia- kraina Świętego Mikołaja

·         wskazuje Finlandię na mapie Europy

·         wie, jak nazywa się stolica Finlandii

·         za warunki klimatyczne

·         potrafi wymienić niektóre zwierzęta tam żyjące

·         wie, że Mikołaj pochodzi z Finlandii

·         ozdabianie flagi

·         kolorowanie ilustracji Mikołaja

·         wykonanie worka z prezentami które zgubił Mikołaj

Francja- kraj serów, żab i ślimaków

Zgłoś jeśli naruszono regulamin