pytania na zaliczenie.docx

(16 KB) Pobierz

1.Rana skażona i rana zakażona

RANA ZAKAŻONA-to rana w której znajdują się drobnoustroje chorobotwórcze, każda rana po czterech godzinach powstania (objawy- zaczerwienienie i obrzęk brzegów rany i tkanek otaczających, wzrost temp. Otaczających tkanek, bolesność, wysięk surowiczy lub ropny z rany, ograniczenie funkcji otaczających tkanek i narządów)

2.Zasady unieruchamiania kończyn

Uwidocznić uszkodzoną kończynę, sprawdzić tętno, czucie, ruchomość, przy złamaniach unieruchamiamy dwa sąsiadujące stawy, jeżeli brak materiału do unieruchamiania, to kończynę górną można umocować do tułowia, a dolną do zdrowej kończyny, przy uszkodzeniach stawu unieruchamia się staw i sąsiadujące kości, szynę Kramera wykładamy obficie watą i owijamy bandażem, nie wolno umieszczać jej w miejscu gdzie pod skórą widoczne są wystające fragmenty kostne. Fragmenty kostne przed założeniem pneumatycznej szyny unieruchamiającej dokładnie obkładamy opatrunkiem. W przypadku zagrożenia życia złamanie stabilizuje się podczas transportu, w obrażeniach lub złamaniach obojczyka, kości ramiennej albo kości przedramienia stosuje się temblak lub chustę trójkątną.

3.Sposoby  tamowania krwotoku

w lekkim krwotoku z ran skóry krew sączy się kroplami - ustaje on zwykle samoistnie po kilku minutach - ranę należy zabezpieczyć na czas transportu jałowym opatrunkiem ·  silny krwotok, w którym krew wypływa z rany ciągłym strumieniem lub tryska z rany pulsując, wymaga natychmiastowego zatamowania przez miejscowy ucisk rany.

4.Różnicowania krwotoku tętniczego i żylnego

Krwotok z rany skóry może być krwawieniem tętniczym, które rozpoznaje się po wypływającej ciągłym lub tryskającym, przerywanym strumieniem jasnoczerwonej krwi. Krwotok żylny rozpoznaje się po kolorze krwi, która jest wtedy ciemnoczerwona oraz po tym, że strumień krwi wypływa pod małym ciśnieniem, ciągłą strużką.

5.Krwawienie żylaków przełyku – przyczyny i objawy

 

6.Objawy krwawienia z przewodu pokarmowego

fusowate wymioty (treść przypominająca fusy od kawy) w przypadku krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, którego nasilenie zmniejszyło się krwawe wymioty występujące w przypadku aktualnie trwającego krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, smoliste stolce w przypadku krwawienia z górnej odcinka przewodu pokarmowego, z jelit i prawej części okrężnicy; smoliste stolce mają charakter biegunki smugi krwi w stolcu najczęściej spowodowane guzkami hemoroidami oraz chorobami nowotworowymi przyspieszenie tętna (tachykardia), spadek ciśnienia tętniczego krwi, nudności, obfite poty, bladość, uczucie pragnienia, osłabienie, niepokój, ból brzucha, zaburzenia świadomości- przewlekłe, utajone krwawienie może przebiegać pod postacią niedokrwistości

7.Co to jest odma i odma prężna

ODMA - stan w którym następuje przedostanie się powietrza atmosferycznego do jamy opłucnowo-płucnej i następnie wyrównanie się ciśnienia z poziomem ciśnienia atmosferycznego. ODMA PRĘŻNA – (ciśnieniowa) powstaje w wyniku tępego lub przenikającego urazu, kiedy powstaje mechanizm zastawkowy. Powietrze może dostać się do jamy opłucnej ale nie może się swobodnie wydostać. Powoduje to zapadnięcie się płuca po stronie odmy, przepychanie śródpiersia na przeciwną stronę (wzrost RR w j. opłucnej), zagięcie się żyły głównej dolnej i górnej oraz zmniejszenie napływu krwi do serca, zmniejsza się dopływ żylny i rzut serca. Przesunięcie się tchawicy z śródpiersia na stronę przeciwną od odmy powoduje zaburzenie wentylacji w zdrowym płucu.

8.Sposób odbarczenia odmy prężnej

nakłucie grubą igłą dolnej części II przestrzeni międzyżebrowej w linii środkowo obojczykowej i nałożenie na igłę gumowego balonu z niewielkim otworem, który zamyka koniec igły w trakcie wdechu przez igłę, natomiast w momencie wydechu powietrze będzie mogło się ewakuować przez otwór w balonie.

9.Wpływ cukrzycy na gojenie ran. Co to jest stopa cukrzycowa.

 

10.Pierwsza pomoc w śpiączce cukrzycowej. Różnicowanie hiperglikemii i hipoglikemii

 

11.Co to jest tamponada serca

stan nagłego zagrożenia życia, w którym dochodzi do przedostania się krwi do jamy osierdzia lub wypełnienia jamy osierdzia innym płynem (wysiękiem lub przesiękiem), powodującego utrudnienie napełniania jam serca krwią podczas rozkurczu. Ze względu na znacznie mniejszą grubość i podatność mechaniczną ściany komory prawej w porównaniu do ściany komory lewej, utrudnienie rozkurczu dotyczy w głównej mierze serca prawego.

12.Pomoc przy tamponadzie – metoda i objawy odbarczenia

 

13.Obliczanie powierzchni oparzenia

O rozmiarze oparzenia decyduje powierzchnia i głębokość.

Powierzchnię oparzenia określa „ REGUŁA 9” Wallacea: powierzchnia ciała oparzonego podzielona jest na pola, które stanowią 9% lub 18% całkowitej powierzchni ciała.

Osoba dorosła: Głowa -9%, Przednia powierzchnia tułowia -18%, Tylna powierzchnia tułowia -18%, Kończyna górna lewa -9%, Kończyna górna prawa -9%, Kończyna dolna lewa -18%, Kończyna dolna prawa -18%, Krocze -1%

Dziecko poniżej 5 roku: Głowa -18%, Przednia powierzchnia tułowia -18%, Tylna powierzchnia tułowia -18%, Kończyna górna lewa -9%, Kończyna górna prawa -9%, Kończyna dolna lewa -14%, Kończyna dolna prawa -14%

14.Różnicowanie kolki nerkowej i ostrego zapalenia wyrostka

 

15.Objawy zapalenia otrzewnej.

Objawy zależą od stanu zaawansowania zapalenia: a więc bóle brzucha (początkowo zlokalizowane, często promieniujące w inne okolice, a potem rozlane), gorączka (zwykle wysoka), nudności, wymioty, zatrzymanie perystaltyki jelitowej (co powoduje zatrzymanie wiatrów i stolca), bardzo ciężki stan ogólny, wstrząs. W większości przypadków potrzebne jest leczenie operacyjne.

16.Różnicowanie oparzenia i odmrożenia.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin