SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 08.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Czym pojechaliśmy na wakacje?
Temat dnia: Piracka wyprawa na wyspę skarbów.
Cele operacyjne: dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zabawach twórczych,
- rozpoznaje dźwięki ulicy,
- tworzy budowlę z klocków,
- opisuje wygląd pirata,
- zna charakterystyczne cechy związane z pirackim życiem,
- wciela się w rolę,
- współpracuje z grupą,
- ozdabia pocztówkę.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie odgłosów ulicy, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, wcielanie się w rolę, budowanie z klocków, wykonywanie ćwiczeń ruchowych, rysowanie,
- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie opowieści ruchowej, zadawanie pytań, instruktaż, objaśnianie, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem odgłosów ulicy, statki zrobione z gazety (dla każdego dziecka), klocki, ilustracja pirata, kartki w formie pocztówek.
Przebieg zajęć:
1. Loteryjka dźwiękowa „Skąd pochodzą te głosy?”
Dzieci wysłuchują nagrania pt. Dźwięki ulicy. Rozróżniają pojawiające się tam odgłosy, m.in.: jeżdżących samochodów, klaksonu, sygnału karetki pogotowia.
2. Opowieść ruchowa przy muzyce „Podróż statkiem na wyspę skarbów”
Dzieci otrzymują papierowe statki zrobione z gazet. Trzymają je w rękach i poruszają się po sali, naśladując płynący statek.
Statek spokojnie płynie po morzu. Nagle zrywa się wiatr (dzieci zaczynają lekko dmuchać) i zaczyna kołysać statkiem w prawo i w lewo. Fale z całych sił uderzają w bok żaglowca , urywając go (nauczyciel pokazuje, jak oderwać bok statku). Sztorm przybiera jeszcze bardziej na sile (dzieci dmuchają jeszcze mocniej) i nasz statek traci drugą burtę (oderwanie przeciwległego boku). Pasażerowie muszą założyć kamizelki ratunkowe (dzieci rozkładają gazety i zakładają je jako kamizelki). Na szczęście rozbitkowie w oddali zauważają nieznany ląd i płyną w jego kierunku. Okazuje się, że znaleźli się na bezludnej wyspie. Żeby powrócić do domu są zmuszeni zbudować nowy statek. Czeka ich ciężka praca i niebezpieczna podróż, dlatego postanawiają zbudować statek piracki.
3. Pogadanka – Cóż to za jacy, ci groźni piraci?
- Jak wygląda pirat? (bez jednego oka, z groźną miną, w kapeluszu i szablą u boku)
- Po jakich znakach rozpoznamy pirata? (kotwica, flaga z czaszką, szabla, opaska na oku)
- Gdzie jeszcze oprócz morza możemy spotkać piratów? (na drodze piraci drogowi)
Swobodne wypowiedzi dzieci, porównanie podanych informacji z ilustracją pirata.
4. Zabawy twórcze „Budujemy tratwę”
Dzieci wcielają się w piratów i zaczynają budowanie nowego statku, aby powrócić do domu. Budowlę wykonują z klocków. Grupa uczy się twórczego działania, a jednocześnie współpracy. Nauczyciel nadzoruje prace dzieci.
Gdy projekt jest już skończony piraci wchodzą na pokład i przy swym hymnie wyruszają w podróż powrotną: Bum cyk cyk cyk rata tata nie ma to jak los pirata.
5. Zabawa „Bitwa morska”
Pytamy dzieci o główne zajęcia piratów (napadanie na inne statki i grabienie łupów, skarbów). Zachęcamy dzieci do zabawy w bitwę morską. Dotychczasowe kamizelki zamieniamy w kule armatnie i zaczynamy atak.
6. Improwizacja ruchowa „Taniec zwycięstwa”
Po zakończonej walce piraci swoje armaty zamieniają w drewno na ognisku. Tworzą z gazetowych kul stos i tańczą dookoła taniec zwycięstwa, śpiewając piracki hymn.
Na zakończenie każdy pirat zabiera jedną papierową kulę i trafia nią do kosza.
7. Ćwiczenie graficzne „Pocztówka z podróży na bezludną wyspę”
Dzieci otrzymują przygotowane kartki w formie pocztówki. Ozdabiają ją ramką według własnej inwencji, w dowolnej technice plastycznej.
beatak132