Powtórzenie wiadomości o liczbach całkowitych (klasa VI).doc

(54 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

 

NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki

 

KLASA: VI

 

TEMAT: Powtórzenie wiadomości o liczbach całkowitych.

 

BAZA MERYTORYCZNA:

Uczeń:

·   Zna pojęcia: 

liczby ujemnej                  

                          liczby przeciwnej do danej

                                       - osi liczbowej

·   Zna własności dodawania

•  Umie wykonywać działania na liczbach całkowitych zgodnie z kolejnością wykonywania działań

·   Potrafi porównywać liczby całkowite

·   Wie w jakich sytuacjach życia codziennego można wykorzystać liczby ujemne

CELE:

Uczeń:

·   Utrwalenie wiadomości o liczbach całkowitych

 

 

METODY: praktyczno - aktywizująca, praca w grupach.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·   Karty pracy

 

ZASADY NAUCZANIA:

·   zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)

·   zasada poglądowości

 

TOK LEKCJI:

1.    Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)

2.    Sprawdzenie zadania domowego.

3.    Wprowadzenie do lekcji
N: Zapiszcie temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o liczbach całkowitych.
N: Dzieli uczniów na 4 równoliczne grupy.

Wyjaśnia uczniom regulamin konkursu:

Zadaniem drużyny jest prawidłowe rozwiązanie wylosowanych zadań.
Każda drużyna losuje:
- 1 zadanie I stopnia
- 1 zadanie II stopnia
- 1 zadanie III stopnia
- 1 zadanie typu prawda/fałsz
Każda drużyna wybiera swojego kapitana. Kapitan:
- dzieli zadania między członkami drużyny,
- ustala sprawozdawcę każdego zadania,
- uczestniczy w rozwiązywaniu zadań,
- czuwa nad prawidłowym przebiegiem pracy drużyny,
- ocenia prace członków drużyny.
Czas pracy każdej drużyny wynosi 20 min.
Zadania konkursowe mają różny stopień trudności. Można zdobyć:
- za zadanie I stopnia - 1 punkt
- za zadanie II stopnia - 2 punkty
- za zadanie III stopnia - 3 punkty
- za zadanie typu prawda/fałsz - 1 punkt
 

4.    Lekcja właściwa:
Zadania dla drużyn:

Zadania za 1 punkt:
Zadanie 1.1
Oblicz: (- 88) - (- 12) = - 76
Zadanie 1.2
Oblicz: 17 - (- 9) = 26
Zadanie 1.3
Oblicz: (- 15) + (- 5) = -20
Zadanie 1.4
Oblicz: (+ 50) + (- 25) = 25


Zadania za 2 punkty:
Zadanie 2.1
Temperatura wrzenia wodoru jest równa: - 253° C, temperatura wrzenia tlenu : - 183° C, a temperatur wrzenia żelaza 2800° C. O ile stopni Celsjusza temperatura wrzenia tlenu jest większa od temperatury wrzenia wodoru?
Odp.: 70° C
Zadanie 2.2
Chłopcy z piątej klasy prowadzili dziennik pogody. Pierwszego dnia o godzinie 8.00 zanotowali temperaturę - 12° C, a o godzinie 13.00 temperaturę 3° C. Wyznacz różnicę między najwyższą, a najniższą temperaturą w tym dniu.
Odp.: 15° C
Zadanie 2.3
Temperatura topnienia tlenu wynosi - 219° C, temperatura topnienia wodoru - 259° C, a
temperatur topnienia żelaza 1535° C. O ile stopni Celsjusza temperatura topnienia żelaza
jest większa od temperatury topnienia wodoru?
Odp.:  1794° C
Zadanie 2.4
Dziewczęta z piątej klasy następnego dnia w dzienniku pogody odnotowały o godzinie 8.00 temperaturę - 11° C, a o godzinie 13.00 temperaturę - 1° C. Wyznacz różnicę między temperaturą najwyższą, a najniższą w tym dniu.
Odp.: 10° C
 

Zadania za 3 punkty:
Zadanie 3.1
Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.
(- 5) + (- 12) - (- 5)2 ∙ [- (32): 8] = 83
Zadanie 3.2
Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.
(- 17) + (- 15) - (- 3)2 + (- 65) + (+ 13) = -93
Zadanie 3.3
Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.
16 - (- 5)+(- 4)2 ∙ [5 - (- 3)] =  149
Zadanie 3.4
Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.
(-24): 6 - 4 + (- 2)2 - (4 - 6)= -2
 

Zadania typu prawda/fałsz za 1 punkt:
Zadanie 1
- 14 + 6 = (-5) ∙ 4? F
Zadanie 2
(-48) - (-18) > (-15) ∙ (-2) F
Zadanie 3
-4 > (-240):(-60)  F
Zadanie 4
(-88)+(-12) > 88 - (-12)?  F
 

5.    Podsumowanie lekcji:
Sprawozdawcy prezentują zadania i ich rozwiązania, nauczyciel wspólnie z klasą przyznaje punkty. Zwycięża drużyna, która zdobyła największą liczbę punktów.
Nagrody:
- I miejsce - oceny bardzo dobre
- II miejsce - oceny dobre
- III miejsce - plusy
 

 


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin