Liczby ujemne i ich wykorzystanie w życiu codziennym (klasa VI).doc

(1094 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

 

NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki

 

KLASA: VI

 

TEMAT: Liczby ujemne i ich wykorzystanie w życiu codziennym.

 

BAZA MERYTORYCZNA:

Uczeń:

·   Zna pojęcia: 

liczby ujemnej                  

                          liczby przeciwnej do danej

·   Potrafi zaznaczać liczby całkowitej na osi liczbowej

•  Umie wykonywać działania na liczbach całkowitych zgodnie z kolejnością wykonywania działań

·   Potrafi porównywać liczby całkowite

CELE:

Uczeń:

·   Wie w jakich sytuacjach życia codziennego można wykorzystać liczby ujemne

·   Umie przedstawić na diagramie słupkowym sytuacje opisane liczbami ujemnymi (np. ujemne temperatury, dług pieniężny)

·   Umie odczytać dane z diagramu słupkowego

·   Układa treść zadania tekstowego do działania dodawania i odejmowania liczb ujemnych

·   Potrafi zastosować umiejętność dodawania i odejmowania liczb ujemnych do rozwiązywania zadań praktycznych

 

 

METODY: podająca, poszukująca (pogadanka, dyskusja), praktyczna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·   Model termometru (wykonany z brystolu), rysunki poglądowe

 

ZASADY NAUCZANIA:

·   zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)

·   zasada poglądowości

 

TOK LEKCJI:

1.    Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)

2.    Sprawdzenie zadania domowego.

3.    Wprowadzenie do lekcji
N: Zapiszcie temat lekcji: Liczby ujemne i ich wykorzystanie w życiu codziennym.
N: Gdzie w życiu codziennym posługujemy się liczbami ujemnymi?
U: Podają przykłady: temperatura, debety w banku i długi pieniężne, depresje, lata przed naszą erą.

4.    Lekcja właściwa:
Każdy z uczniów otrzymuję kartkę z narysowanymi na niej termometrami (załącznik 1) i musi zaznaczyć na nich podaną temperaturę. Następnie uczniowie przenoszą dane na oś liczbową, po czym porządkują termometry począwszy od tego, który wskazuje temperaturę najniższą a skończywszy na tym, który wskazuje temperaturę najwyższą.
N: Liczby ujemne można również przedstawić na diagramach słupkowych. Jak należy narysować oś pionową na diagramie, aby można było na nim zaznaczyć np. ujemne temperatury:
Nauczyciel podaje następujący przykład:
Zanotowano w ciągu tygodnia następujące temperatury:
 

PN

WT

ŚR

CZW

PT

SOB

NIED

-2°

-1°

-5°

-3°

  
Narysujmy diagram słupkowy przedstawiający tygodniową temperaturę.
Najwyższa temperatura była......................
Najniższa temperatura była........................
Ile dni temp. była poniżej zera, a ile powyżej?
Jaka to była pora roku?
Zadanie
Pan Kowalski 7 września ma na koncie 238 zł debetu, 8 września wpływa na jego konto wynagrodzenie za pracę w wysokości 2384 zł. Ile pieniędzy ma Pan Kowalski na koncie?

Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie samodzielnie spróbowali zapisać treść zadania do działań:
a) -21 + 14
b) -46 -17
c) 231+(-124)
Uczniowie odczytują swoje zadania.
 

5.    Podsumowanie lekcji:
Ocena aktywności i prac uczniów na lekcji
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń)


Załącznik 1


 

 


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin