kredyty i ich ewidencja (8 str).doc

(51 KB) Pobierz
KREDYTY I ICH EWIDENCJA

KREDYTY I ICH EWIDENCJA

Udzielanie kredytów to klasyczna, podstawowa czynność banku komercyjnego. Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwroty kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. 

Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.

Z tytułu udzielonego kredytu bank osiąga przychody w postaci:

-          odsetek – naliczanych memoriałowo od kwoty wykorzystanego kredytu

-          prowizji – naliczanych z góry od kwoty przyznanego kredytu, a pobieranych za: s.75

- opracowanie i ocenę wniosku kredytowego,

              - udzielenie kredytu,

              - przeznaczenie środków na kredyt,

-          opłat manipulacyjnych i innych obciążeń kosztami bezpośrednimi.

Kredyt może być wykorzystany w różnych formach, z których najczęściej stosowane to:

-          kredyt w rachunku bieżącym (w banku kredytodawcy),

-          kredyt w rachunku kredytowym.

Kredyt w rachunku bieżącym może być przyznany podmiotowi posiadającemu rachunek bieżący w banku udzielającym kredytu.

W ramach tego typu kredytów wyróżnia się:

-          kredyt otwarty (in blanco) – będący upoważnieniem kredytobiorcy do utworzenia salda debetowego na jego rachunku bankowym. Bank jest zobowiązany do zapłaty dokumentów płatniczych, nawet gdy na koncie kredytobiorcy nie było żadnego pokrycia,

-          kredyt kasowy – przy którym bank upoważnia kredytobiorcę do pobrania z rachunku bieżącego kwoty przekraczającej pokrycie na tym rachunku.

Kredyt w rachunku kredytowym uruchamiany jest poprzez otwarcie dla kredytobiorcy wydzielonego rachunku kredytowego przeznaczonego do ewidencji wykorzystania i spłaty kredytu.

 

 

Kredyt może zostać udzielony jako:

-          kredyt docelowy – na finansowanie jednej określonej transakcji,

-          lina kredytowa – w ramach której można sfinansować w okresie kredytowania wiele transakcji o charakterze sukcesywnym i powtarzalnym.

Linia kredytowa może mieć formę:

-          kredytu nieodnawialnego – gdy każda wypłata dokonana w ciężar rachunku powoduje zmniejszenie limitu kredytu, do wysokości którego kredytobiorca może się zadłużyć,

-          kredytu odnawialnego, gdy każda spłata kredytu powoduje jego odnowienie o spłaconą kwotę.

Jednym z elementów umowy kredytowe jest sposób zabezpieczenia spłaty kredytu. Zgodnie z prawem bankowym, w celu zabezpieczenia wierzytelności, bank może żądać zabezpieczenia przewidzianego w kodeksie cywilnym i prawie wekslowym oraz zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w obrocie krajowym i zagranicznym. S.76

Prawne zabezpieczenia kredytu obejmują:

-          zabezpieczenia osobiste (weksel własny in blanco, poręczenie wekslowe, pełnomocnictwo, cesja),

-          zabezpieczenia rzeczowe (zastaw, przewłaszczenie, hipoteka, kaucja i inne). S.77

 

BARBARA GIERUSZ: RACHUNKOWOŚĆ BANKOWA, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. Z o.o., Gdańsk 1999,

 

              Kredyty dla podmiotów niefinansowych to:

-          kredyt dyskontowy – polegający na zakupie weksli przed upływem terminu ich płatności z potrąceniem przez bank odsetek zwanych dyskontem oraz prowizji.

-          Kredyt finansujący operacje zagraniczne – eksportowe i importowe. Ujmuje się tu również weksle handlowe występujące w obrocie zagranicznym.

-          Kredyt finansujący krajową gospodarkę – głównie rozwój produkcji, handlu i usług.

-          Kredyt na cele mieszkaniowe – np. spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe, kredyty hipoteczne i inne przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe.

-          Kredyty na inwestycje centralne – przeznaczony na finansowanie inwestycji centralnych.

-          Kredyt z tytułu kart płatniczych – stanowiący zrealizowane przez bank płatności dla posiadaczy kart płatniczych.

-          Kredyty pozostałe – np. na realizację planów naprawczych, zakupy ratalne, pożyczki gotówkowe.

-          Skupione wierzytelności – np. faktoring, leasing i inne wierzytelności. S.82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KREDYT BANKOWY

Kredyt to ekonomiczny wynikający ze świadczenia przez jedna ze stron (wierzyciela) na rzecz drugiej strony (dłużnika) określonej wartości w towarze lub w pieniądzu na warunkach zwrotu równowartości w późniejszym terminie[1].

Przekazanie towaru nabywcy przy uzgodnionym późniejszym terminie zapłaty jest kredytem towarowym, handlowym lub kupieckim.

Kredyt bankowy jest stosunkiem ekonomicznym polegającym na świadczeniu przez bank na rzecz klienta określonej wartości w pieniądzu na warunkach zwrotu równowartości w późniejszym terminie. Istota kredytu polega na tym, że kredytodawca, udostępniając środki pieniężne, staje się wierzycielem, a kredytobiorca – dłużnikiem zobowiązanym do wzajemnych świadczeń dopiero w przyszłości.

W działalności kredytowej rozróżnia się transakcje kredytowe i pożyczkowe. Obie transakcje wymagają zawarcia umowy na piśmie. O ile jednak udzielenie pożyczki pieniężnej oznacza postawienie do dyspozycji pożyczkobiorcy określonej kwoty na ustalony w umowie okres bez uprawnień pożyczkodawcy do wnikania w sposób jej wykorzystania, o tyle udzielenie kredytu jest przyrzeczeniem realizacji płatniczych kredytobiorcy do umownie ustalonej wysokości kredytu i zgodnie z określonym w umowie jego przeznaczeniem.

W odróżnieniu od pożyczki, kredyt cechuje ściśle sprecyzowany sposób wykorzystania środków pieniężnych oraz prawo kredytodawcy do jego kontroli w okresie kredytowania, a także prawo odstąpienia od umowy w razie stwierdzenia innego, niż przewidziano w umowie, zagospodarowania kredytu[2]. W praktyce jednak termin „pożyczka pieniężna” i „kredyt” jest często używany w tym samym znaczeniu[3].

 

Studiem bankowości, tom II praca zbiorowa pod red. Ryszarda Wierzby, Gdańsk 1998, s.5-9              opracowała Barbara Gruszka

 

KALSYFIKACJA KRDYTÓW

W rozwiniętych gospodarkach rynkowych różnorodność oferty kredytowej banków jest duża w wyniku stosowania od dłuższego czasu koncepcji marketingowego zarządzania działalnością banku. Kredyty się różnią między sobą szczególnymi cechami, co powoduje, że dla rozważań teoretycznych i praktyki bankowej cenne jest ich pogrupowanie. S.5

 

 

Przy klasyfikacji kredytów stosuje się najczęściej następujące kryteria:

1)     okres kredytowania;

2)     tryb udzielania kredytów;

3)     przeznaczenie kredytu;

4)     walutę kredytu.

W Polskiej praktyce bankowej dzieli się kredyty z punktu widzenia okresu kredytowania na:

-          krótkoterminowe, z okresem kredytowania do 1 roku;

-          średnioterminowe, z okresem kredytowania od 1 roku do 5 lat;

-          długoterminowe, z terminem spłaty powyżej 5 lat.

Na podstawie kryterium trybu udzielania kredytu wyróżnia się kredyty:

-          w rachunku bieżącym,

-          w rachunku kredytowym,

-          udzielane w innych trybach.

Kredyty w rachunku bieżącym , są to kredyty krótkoterminowe, które mogą przyjąć formę kredytu płatniczego lub kredytu otwartego.

Kredyt płatniczy (kasowy) jest udzielany w związku z krótkotrwałymi utratami zdolności klienta do bieżącego regulowania zobowiązań. W umowie o udzielenie kredytu, zawieranej najczęściej na czas nieokreślony, ustala się limit zadłużenia.

Kredyt otwarty powstaje w drodze przyznania klientowi linii kredytowej, wyznaczającej górną granicę debetu w rachunku bieżącym. Kredyt otwarty jest wykorzystywany przez klienta w miarę potrzeb i spłacany automatycznie z wpływów na rachunek bieżący. Umowa o kredytowanie jest zwykle zawierana na okres od kilku miesięcy do 1 roku. Kredyt otwarty jest kredytem odnawialnym.

Kredyty w rachunku kredytowym polegają na otwarciu przez bank oddzielnego dla kredytu rachunku, na którym rejestrowana jest każda wypłata i spłata kredytu. Tą metodą są udzielane wszystkie pozostałe kredyty poza kredytami w rachunku bieżącym. Kredyty udzielane w innym trybie to m.in. faktoring, forfaiting i leasing.

Faktoring jest operacją która polega na nabywaniu przez bank (faktora) nie przeterminowanych należności przedsiębiorstwa za dostarczone odbiorcom dobra i usługi. Warunki tej operacji są określane w zawieranej najczęściej na kilka lat, umowie.

Dotyczą one:

-          wysokości natychmiastowej płatności banku na rzecz faktoranta, ustalonej w relacji do nominalnych wartości nabywanych należności (na ogół 80 – 90%). Zmniejszenie wypłat natychmiastowych jest związane z ewentualnością zmniejszenia roszczeń wobec dłużników z tytułu reklamacji i rabatów;              s.6

-          limitów przejmowanych przez bank należności od poszczególnych odbiorców;

-          przeniesienie przejętych przez faktoranta praw do zabezpieczeń należności;

-          wyłączenie prawa regresu faktora wobec przedsiębiorstwa;

-          wysokości oprocentowania, opłat i prowizji na rzecz faktora;

-          dodatkowych usług faktora (np. ewidencji, fakturowania).

Klasyczny faktoring na podstawie standardowej umowy jest formą:

-          kredytowania należności przedsiębiorstwa;

-          przejęcia od przedsiębiorstwa ryzyka niewypłacalności dłużników;

-          przejęcia funkcji technicznych w inkasowaniu należności.

Umowy są zawierane w różnych warunkach, co powoduje różnorodność form faktoringu.

W krajach zachodnich faktoring jest stosowany dość powszechnie jako sposób finansowania należności w przedsiębiorstwach, które mają znaczną liczbę odbiorców. Faktoring jest wówczas dużym ułatwieniem dla przedsiębiorstwa w zawieraniu transakcji z odbiorcami. Przedsiębiorstwo odpowiada tylko za wiarygodność odstąpionych faktorowi należności, nie musi sprawdzać wypłacalności dłużników. Faktor przejmuje na siebie analizę zdolności płatniczej dłużników. Stwierdzoną wysokość ryzyka odpowiednio uwzględnia się w prowizji.

              Forfaiting jest odmianą faktoringu stosowana przy transakcjach eksportowych. Przedmiotem są należności średnioterminowe powyżej 6 miesięcy. Zakup należności polega na dyskoncie gwarantowanych przez bank weksli własnych importera lub też trat eksportera akceptowanych przez importera. Zasadą forfaitingu jest wyłączenie prawa regresu w stosunku do sprzedającego należność. Ze względu na długoterminowość zaangażowania kapitałowego banku i związane z tym podwyższone ryzyko koszty forfaitingu są wyższe od kosztów kredytu uzyskiwanego w drodze faktoringu.

Leasing jest formą kredytowania inwestycji. Jest to kredyt rzeczowy, polegający na umożliwieniu korzystania z ruchomości[4] (maszyn, urządzeń, środków transportowych), będących własnością leasingodawcy.

 

              Leasingodawcą może być producent, przedsiębiorstwo leasingowe lub bank. Leasingobiorca spłaca w ratach kredyt wraz z odsetkami. Umowy leasingowe mogą przewidywać zwrot użytkowanego przedmiotu bądź przeniesienia własności na leasingobiorcę. S.7

              W zależności od treści kontraktu wyróżnia się leasing:

-          operacyjny;

-          finansowy.

Leasing operacyjny charakteryzuje się krótkim w stosunku do ekonomicznego życia obiektu okresem trwania umowy, z możliwością wypowiedzenia przez leasingobiorcę. Stąd leasingodawca dla zamortyzowania obiektu i pokrycia własnych kosztów funkcjonowania musi zawrzeć kilka kolejnych kontraktów.

Przy leasingu finansowym umowy są zawierane na długi okres, który odpowiada 60 – 80% czasu ekonomicznego życia obiektu. Raty leasingowe w okresie trwania kontraktu i opłaty dodatkowe wnoszone przez leasingobiorcę pokrywają amortyzację obiektu i oczekiwane dochody leasingodawcy. Po wygaśnięciu umowy obiekt przechodzi na własność leasingobiorcy.

W zależności od liczby uczestniczących w transakcjach można wyróżnić leasing:

-          bezpośredni;

-          pośredni

W leasingu bezpośrednim producent oddaje swoje produkty w dzierżawę użytkownikom.

W leasingu pośrednim do transakcji dochodzi dodatkowo wyspecjalizowana instytucja leasingowa, która zakupuje dobra u producentów i udostępnia je użytkownikom. W leasingu pośrednim funkcję leasingodawcy mogą pełnić banki komercyjne lub ich wyspecjalizowane filie.

Wobec instytucji leasingowych banki mogą występować w roli:

-          akcjonariuszy;

-          pożyczkodawców;

-          poręczycieli;

-          doradców.

Na podstawie kryterium przeznaczenia kredytów wyróżnia się kredyty:

-          gospodarcze;

-          konsumpcyjne.

Kredyty gospodarcze to:

-          kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Są to na ogół kredyty krótkoterminowe przeznaczone na zakup materiałów i finansowanie procesów produkcyjnych (płace, energię itp.); s.8

-          kredyty inwestycyjne na finansowanie działalności rozwojowej (budowę obiektów, zakup urządzeń produkcyjnych). Są to kredyty średnio- i długoterminowe.

Kredyty konsumpcyjne są udzielane osobom fizycznym (w rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i na odrębnych rachunkach) na zakup dóbr trwałego użytku i budowę domów. Są to kredyty krótkoterminowe, mające charakter pożyczek pieniężnych, oraz kredyty średnio- i długoterminowe.

Na podstawie kryterium waluty wyodrębnia się kredyty:

-  &#x...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin