Scenariusz zajęć języka angielskiego
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska,
Aneta Popławska
DATA : 28.10.2009
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku
KLASA : 3
OPIEKUN : mgr Orłowska
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : Halloween
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
· Uczeń zna słownictwo związane z Halloween.
· Uczeń uczestniczy w charakterystycznych zabawach halloween’owych.
· Uczeń wykonuje halloween’owego duszka.
WYCHOWAWCZE
· Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
· Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
· Uczeń zachowuje porządek na ławce.
METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
· wyjaśnienie werbalne
· wyjaśnienie ilustrowane
· opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
HEURYSTYCZNE:
· elementy dyskusji
· elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
· aktywność indywidualna jednolita
· aktywność grupowa- z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
· ilustracje symboli Halloween
· podpisy do poszczególnych obrazków
· jabłka zawieszone na nitce
· papierowy osiołek
· chusteczki higieniczne
· karty pracy
PRZBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. Umieszczenie na tablicy tematu lekcji- ,,Halloween” oraz zapisywanie swobodnych skojarzeń dzieci w języku polskim wokół hasła.
2. Wybranie przez nauczyciela najbardziej charakterystycznych symboli Halloween i zamieszczenie ich ilustracji na tablicy. Przedstawienie nazw angielskich oraz chóralne powtarzanie nazw tych elementów: całą klasą, rzędami, grupami, indywidualnie (ZAŁĄCZNIK 1).
3. Zamieszczenie na tablicy podpisów do poszczególnych obrazków, odczytywanie ich przez nauczyciela, powtarzanie przez uczniów (ZAŁĄCZNIK 2).
4. Gra „Memory”: dzieci zamykają oczy, nauczyciel zdejmuje jeden obrazek, uczniowie otwierają oczy i podają angielską nazwę symbolu, którego brakuje.
5. Opowiadanie przez nauczyciel tradycji związanych z Halloween:
· kiedy się odbywa,
· w jakich krajach,
· w jaki sposób dzieci świętują Halloween (prezentacja dyni - ZAŁĄCZNIK 3),
· co oznacza zwrot „trick of treat”.
6. Zabawy halloween’owe:
· przygotowanie przez nauczyciela jabłek zawieszonych na nitce. Chętni uczniowie starają się zjeść jak najszybciej dane jabłko (ZAŁĄCZNIK 4)*.
· przypięcie do tablicy papierowego osiołka, któremu brakuje ogonka. Wybranie ochotnika spośród uczniów, zawiązaniu mu oczu i wręczenie papierowego ogonka osiołka. Okręcanie danego ucznia kilkukrotnie przez pozostałe dzieci. Zadaniem okręcanego ucznia jest dotarcie do osiołka zamieszczonego na tablicy i doczepienie mu ogonka w odpowiednim miejscu (ZAŁĄCZNIK 5).
7. Rozwiązywanie przez dzieci wykreślanki związanej z poznanym słownictwem i wklejenie karty do zeszytu (KARTA PRACY 1).
8. Wykonanie duszków hallowen’owych z chusteczek higienicznych. Pokazanie i objaśnienie dzieciom kolejnych etapów tworzenia duszka (ZAŁĄCZNIK 6):
· przygotowanie jednej chusteczki higienicznej,
· rozdzielenie jej na trzy warstwy,
· tworzenie kulki z pierwszej warstwy,
· składanie pozostałych warstw w pozycji skrzyżowanej,
· umieszczenie kulki do środka skrzyżowanych ze sobą warstw,
· owiniecie kulki warstwami i związanie jej u podstawy,
· rysowanie twarzy duszka.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej- krzyżówka ( KARTA PRACY 2).
2. Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci.
3. Pożegnanie.
1
coolsister