Pole powierzchni i objetość brył - scenariusz III g.doc

(75 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki

Scenariusz lekcji z matematyki

 

 

Klasa III Gimnazjum

Temat: Pole powierzchni i objętość brył – zadania.

 

Cel ogólny:

Uczniowie:

§         utrwalają sposoby obliczania pól powierzchni objętości graniastosłupów, ostrosłupów i brył przestrzennych

Cele szczegółowe:

Uczniowie:

§         przypominają sobie i utrwalają pojęcia związane z graniastosłupem, ostrosłupem, walcem stożkiem i kulą,

§         korzystają z programu multimedialnego figury przestrzenne.exe,

§         kształcą wyobraźnię przestrzenną,

§         obliczają pola powierzchni i objętości brył,

§         kształcą spostrzegawczość, logiczne myślenie, wyciąganie wniosków,

§         doskonalą umiejętności pracy w grupach, oceny swoich możliwości,

§         kształcą język matematyczny.

Metody:

§         ćwiczenia,

§         pogadanka,

§         praca z programem multimedialnym.

Formy pracy:

§         indywidualna,

§         grupowa.

Środki dydaktyczne:

§         karty pracy,

§         modele brył wykonane wcześniej przez uczniów,

§         komputer, projektor, program multimedialny figury przestrzenne.exe.

 

Przebieg lekcji:

 

Ogniwa lekcji

Treści

czas

uwagi

Część wstępna

 

 

 

 

 

Część powtórzeniowa

 

 

 

 

 

 

Część właściwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część końcowa

Powitanie. Sprawdzenie obecności oraz zadania domowego.

 

 

 

 

Przypomnienie podstawowych wiadomości dotyczących brył przestrzennych z wykorzystaniem programu multimedialnego- prezentacja brył i ich własności, przekroje, kąty…itp.

 

 

 

Następnie uczniowie w grupach, rozwiązują zadania zamieszczone na karcie pracy, którą otrzymują od nauczyciela.

Po rozwiązaniu każda z grup analizuje i przedstawia rozwiązanie jednego z zadań na tablicy.

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie aktywności uczniów, samoocena pracy w grupach. Ocena pracy uczniów polega na tym, iż każda grupa otrzymuje od nauczyciela pulę punktów, którą przekładają na stopnie dla każdej osoby w grupie.

Zadanie pracy domowej.

5 min

 

 

 

 

 

10 min

 

 

 

 

 

 

 

15 min

 

 

10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

5 min

Przed wejściem do sali uczniowie losują miejsca, które maja zająć w klasie

 

uczniowie omawiają własności brył na modelach oraz za pomocą programu figury przestrzenne.exe,

 

rozdanie kart pracy–załącznik 1,

uczniowie dzielą obowiązki w grupach- wybór lidera, sekretarza, ..itd.,

nauczyciel obserwuje

pracę uczniów i całych grup.

 

nauczyciel kontroluje trafność wystawionych ocen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

 

Karta pracy- pole powierzchni i objętość brył obrotowych

 

 

Zadanie 1.

Klepsydra o wysokości 40 cm składa się z dwóch identycznych stożków o średnicy podstawy 16 cm. Jaki maksymalny czas może odmierzać ta klepsydra, jeśli piasek przesypuje się z prędkością 2,5 cm3 na minutę?

A. ok. 6 h.            B.ok. 10h 35 min           C. 856 min.          D. 8h 56min.

 

Zadanie 2

Z kawałka gliny w kształcie walca o średnicy podstawy 2 cm i wysokości 36 cm zrobiono kulę. Oblicz długość promienia tej kuli.

 

Zadanie 3

Pojemnik w kształcie walca o promieniu 15 cm i wysokości 40 cm jest pełen oleju. Aby przelać olej przygotowano pojemnik w kształcie prostopadłościanu, którego podstawa ma wymiary 20 cm x 30 cm. Jaka powinna być minimalna wysokość tego pojemnika?

Przyjmij π = 3,14.

 

Zadanie 4

Stożek o promieniu podstawy 3 cm i walec o promieniu podstawy 4 cm mają identyczne objętości. Stosunek wysokości stożka do wysokości walca wynosi

A. 16/9             B.16/3               C. ¾                D.3/16

 

Zadanie 5

W fabryce szkła produkuje się kulki szklane o promieniu 5 cm. Do wysyłki będą one pakowane po 4 sztuki w sztywne pudełka w kształcie walca, którego wysokość wynosi 10 cm, a średnica 24 cm. Czy dobrze została dobrana średnica tych pudełek?

 

Powodzenia!!!

 

 

 

                                                                                                                                                   

                  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin