Anty_Pal.doc

(47 KB) Pobierz
IMPREGNATY - ANTY-PAL



  IMPREGNATY - ANTY-PAL

 



CHARAKTERYSTYKA I ZAKRES STOSOWANIA

ANTY-PAL ma postać wilgotnego proszku barwy białożółtej, będącego mieszaniną soli nieorganicznych rozpuszczalnych w wodzie. Jest preparatem służącym do przeciwogniowego zabezpieczenia drewna budowlanego. Zastosowany na drewno nie wpływa na jego wytrzymałość, nie przenika przez powłoki z farb, nie powoduje korozji stali. Jest skuteczny zarówno przy impregnacji wgłębnej jak i powierzchniowej. Przed przystąpieniem do impregnacji należy przygotować roztwór wodny preparatu.
ANTY-PAL jest przeznaczony do impregnacji drewnianych elementów budowlanych znajdujących się wewnątrz budynku.Na zewnątrz może być stosowany bez kontaktu z gruntem, w warunkach ochrony zaimpregnowanych powierzchni przed oddziaływaniem wody i opadów atmosferycznych powodujących wymycie środka impregnacyjnego.

ANTY-PAL jest środkiem całkowicie bezpiecznym i może być użyty w budynkach, a także w pomieszczeniach przeznaczonych do magazynowania żywności i obiektach przemysłu spożywczego, jednak zabezpieczone elementy nie mogą bezpośrednio stykać się ze środkami spożywczymi. 

PRZYGOTOWANIE ROZTWORU I DREWNA

Należy stosować 20-procentowy roztwór ANTY-PAL, który przygotowuje się rozpuszczając 1 część wagową preparatu w 4 częściach wagowych wody. Wodę odmierza się objętościowo biorąc 1 litr zamiast 1 kg. Preparat należy stopniowo wsypywać do wody (najkorzystniej o temperaturze ok. 50°C) mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia. Tak przygotowany roztwór nadaje się do bezpośredniego użytku.

Do impregnacji wgłębnej stosuje się roztwór o stężeniu kilku procent - stężenie należy dostosować do rodzaju i wilgotności drewna. Kontrolę procesu nasycania i ilości wchłoniętego roztworu należy przeprowadzić dla każdej partii zabezpieczonego materiału metodą wagową (ważąc drewno przed i po impregnacji). Preparatem należy zabezpieczać drewno w stanie czystym, nie pokryte farbą lub lakierem. Powierzchnie uprzednio malowane należy oczyścić z warstwy farby. Jeżeli drewno uprzednio było impregnowane środkiem hydrofobizującym (np. pokostem), wówczas impregnacja ANTY-PAL-em może być mało skuteczna. Do roztworu ANTY-PAL-u można dodać bejcy wodnej w celu uzyskania zabarwienia drewna. Przed impregnacją drewno powinno być doprowadzone do stanu powietrzno-suchego.
Po wykonaniu impregnacji należy je ponownie przesuszyć w przewiewnym, zadaszonym miejscu, poukładane w sztaple na przekładkach, do stanu powietrzno-suchego.

WYKONANIE IMPREGNACJI
 
Impregnacja powierzchniowa - smarowanie, natryskiwanie, kąpiel "zimna".
Smarowanie, natryskiwanie 
Całkowita ilość 20-procentowego roztworu naniesionego na 1 m2 drewna powinna wynosić 1kg, co oznacza zużycie 200 g suchego preparatu na 1 m2.
Roztwór nanosi się na powierzchnię drewna za pomocą pędzla, wałka lub dyszy rozpyłowej. Zabieg należy powtarzać kilkakrotnie, aż do naniesienia wymaganej ilości preparatu. Kolejną warstwę można nanosić po wyschnięciu poprzedniej (ok. 3 h). Ten sposób umożliwia impregnację drewna już wbudowanego, choć bardziej polecana jest impregnacja elementów przed ich wbudowaniem.
Kąpiel zimna
Elementy drewniane zanurza się w 20-procentowym roztworze. Drewno należy obciążyć, aby nie wypływało na powierzchnię. orientacyjny czas nasycania drewna sosnowego nie struganego w roztworze w temp. 20°C jest następujący: 

Rodzaj wyrobu

Czas nasycania w godzinach

deska do 2 cm

1,5

bale do 5 cm

6,0

krawędziaki do 10 cm

18,0

drewno okrągłe od 10-12 cm

36,0

 

Impregnacja wgłębna - metody ciśnieniowe, kąpiel "gorąco-zimna".
Kąpiel "gorąco-zimna".
Drewniane elementy najpierw zanurza się w gorącym 20-procentowym roztworze ANTY-PAL-u o temp. 60-65°C na ok. 2 godziny, a następnie szybko przenosi się do roztworu o takim samym stężeniu i temp. 15-20°C na ok. 5 godzin.
Metoda próżniowo-ciśnieniowa
Metoda ta polega na wytworzeniu w specjalnym autoklawie wypełnionym drewnem podciśnienia, które powoduje wyssanie powietrza znajdującego się we wnętrzu komórek drewna, a następnie wprowadzeniu impregnatu i zwiększeniu ciśnienia do 0,7-0,8 MPa.

NORMY ZUŻYCIA PREPARATU

Impregnacja powierzchniowa
- 200 g preparatu na 1 m2 drewna sosnowego (ok. 1 litra roztworu)
Impregnacja wgłębna
- minimum 40 kg preparatu na 1 m3 drewna

WŁASNOŚCI ZAIMPREGNOWANEGO DREWNA 

Preparat nie utrwala się w drewnie i pod wpływem długotrwałego działania opadów atmosferycznych ulega wypłukaniu.
W przypadku impregnacji powierzchniowej powierzchnie po późniejszych cięciach oraz pojawiające się wskutek przesychania drewna pęknięcia mogą ujemnie wpłynąć na skuteczność zabezpieczenia, dlatego należy te miejsca zaimpregnować ponownie.
Na drewno pokryte ANTY-PAL-em można nakładać środki dekoracyjne, które zostały uprzednio przebadane na skuteczność zabezpieczenia ognioochronnego.
Nie stosować farb wodorozcieńczalnych.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Przy sporządzaniu roztworu oraz wykonywaniu impregnacji należy przestrzegać zasad zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 04.02.1956 r. w sprawie bezpieczeństwa przy robotach impregnacyjnych (Dz. U. nr 5/56, poz. 25). W czasie impregnacji należy pracować w ubraniu roboczym i rękawicach ochronnych oraz unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą. W przypadku dostania się preparatu lub jego roztworu do oka należy natychmiast przemyć je kilkakrotnie wodą. W razie przypadkowego spożycia niezwłocznie udać się do lekarza. Z uwagi na nawozowe własności składników preparatu nie zużyty impregnat może być wykorzystany do zasilania upraw.

PRZECHOWYWANIE I TRANSPORT

ANTY-PAL przechowywać tylko w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, w suchych, wentylowanych pomieszczeniach, z dala od środków spożywczych i pasz. Temperatura poniżej 0°C nie szkodzi preparatowi. Przewozić krytymi środkami transportu w sposób zabezpieczający opakowania przed z niszczeniem i przesuwaniem się podczas jazdy.

ODBIÓR ROBÓT

Wykonawca robót impregnacji ognioochronnej składa oświadczenie o wykonaniu robót zgodnie z instrukcją w postaci wpisu do dziennika budowy. Zgodność tego oświadczenia ze stanem faktycznym potwierdza inspektor nadzoru.

PRODUCENT POSIADA:

Aprobatę technicznądopuszczającą ANTY-PAL do stosowania w budownictwie (AT-15-3814/99) wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie na podstawie orzeczeń:

·         Zakładu drewna i Korozji Biologicznej instytutu techniki budowlanej w Warszawie - praca nr ND 1514/N98 
Badania preparatu ognioochronnego do drewna ANTY-PAL. 

·         Serwisu Jakości ZCh "LUBOŃ" S.A. 
Fizykochemiczne właściwości ANTY-PALu - środka przeciwogniowego do drewna. 

·         Zakładu Badań Ogniowych instytutu techniki Budowlanej w Warszawie - NP 917/95 
Klasyfikacja ogniowa w zakresie stopnia palności materiałów budowlanych. 

·         Państwowego Zakładu higieny w Warszawie - Atest higieniczny nr B 1560/97 
Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną nr 188/99.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin