Cykl konspektów zajęć integracyjnych 1
Konspekt lekcji wychowawczej nr 1. 2
Konspekt lekcji wychowawczej nr 2. 4
Konspekt lekcji wychowawczej nr 3. 6
Konspekt lekcji wychowawczej nr 4. 8
Konspekt lekcji wychowawczej nr 5. 10
Konspekt lekcji wychowawczej nr 6. 12
Konspekt lekcji wychowawczej nr 7. 14
Blok tematyczny: Uczymy się pracować w grupie.
Temat lekcji: Co wiemy o sobie nawzajem.
Cel główny: Integracja zespołu klasowego
Cele operacyjne:
§ dzieci więcej wiedzą o sobie,
§ potrafią nawiązywać ciepłe koleżeńskie kontakty,
§ wchodzą w różne role,
Metody pracy: krąg uczuć, gry i zabawy.
Formy pracy: w parach, z całą klasą.
Pomoce: kartki z napisanym rzeczownikiem.
Przebieg zajęć.
Dzieci siedzą w dwóch kręgach zewnętrznym i wewnętrznym, zwrócone do siebie twarzami.
Powitanie różnymi częściami ciała według instrukcji nauczyciela.
Na hasło: „Witają się palce” dzieci dotykają się palcami rąk, na hasło: „Witają się ręce” dzieci dotykają się rękami itd.: nogi, kolana, uszy, czoła.
Grupa liczy 20 uczniów. Odliczamy do 10. Jedynki łączą się z jedynkami, dwójki z dwójkami itd. Powstają pary. Osoby w parach zadają sobie pytania, by zdobyć przez 5 minut jak najwięcej informacji o osobie z pary. Przykładowe pytania:
- Jak masz na imię?
- Co lubisz robić?
- Twój ulubiony kolor?
- Jakie lubisz zwierzęta? Itd.
Po 5 minutach uczniowie dzielą się z grupą zdobytymi informacjami na temat partnera.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z napisanym rzeczownikiem np. wędka, ryba, samochód, koło, buty, sznurówka. Jedno dziecko wychodzi na środek sali i gestem, mimiką, oraz ruchem, opowiada czego mu brakuje do pary.
- za ręce,
- za ramiona,
- za kolana,
- za biodra.
Nauczyciel rozpoczyna zabawę śpiewem:
„Tańczymy labada, labada, labada.
Tańczymy labada, małego walczyka.
Tańczą go krasnale, krasnale, krasnale.
Tańczą go krasnale i leśne duszki też.
Temat lekcji: Poznajemy się wzajemnie.
Cel główny: Integrowanie grupy.
§ dzieci potrafią dostrzec w sobie coś dobrego,
§ umieją pracować w grupie,
§ widzą w sobie dobre strony.
Metody pracy: projekt, gry i zabawy, krąg uczuć.
Formy pracy: z całą klasą, w grupach.
Pomoce: karton, kredki.
Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzony mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna i ciepła wróci do mych rąk” i delikatnie ściska rękę dziecka np. z prawej strony. Dziecko przekazuje uścisk dalej.
Na kartonie obrysuj ołówkiem trzy razy swoją dłoń. W pierwszej dłoni namaluj swój ulubiony kolor. W drugiej dłoni narysuj co lubisz robić. W trzeciej dłoni co ci się w sobie podoba.
- Prezentowanie wizytówek,
- Zawieszenie ich w sali,
- Utworzenie grup dzieci o wspólnych upodobaniach.
Dzieci tworzą dwa koła jedno w drugim. Stają naprzeciw siebie i śpiewają piosenkę z pokazywaniem. Na słowa: „Misie dwa, misie dwa, misie dwa” - dzieci podają sobie dłonie i przyklaskują.
Na słowa: „Misie szare, misie bure obydwa” obracają się z uniesionymi rękoma do góry.
Na słowa: „I kochają się te misie, przytulają sobie pysie” - przytulają się.
Na słowa: „Misie dwa, misie dwa” przyklaskują.
Po zaśpiewaniu piosenki dzieci w środku koła przesuwają się o jedno miejsce i ponownie śpiewają piosenkę. Tak więc każde dziecko występuje z każdym dzieckiem.
Temat lekcji: Wśród rówieśników.
Cel główny: Integracja zespołu klasowego.
§ uczniowie potrafią dostrzec potrzeby innych,
§ umieją kształtować pozytywną samoocenę.,
Metody pracy: gry i zabawy, krąg uczuć.
Formy pracy: z całą klasą, indywidualna.
Pomoce: kartka, długopis.
Siadamy w kółku, pierwsza osoba mówi swoje imię, następna mówi imię osoby poprzedniej i swoje itd.
Siadamy w kręgu i śpiewając piosenkę podajemy jednocześnie czystą kartkę i długopis z ręki do ręki. Kiedy skończy się piosenka osoba na której zatrzymała się kartka z długopisem podchodzi do 3 osób i prosi o napisanie na kartce pozytywnej informacji na swój temat. Zabawa toczy się dalej – rusza następna czysta kartka. Na koniec uczniowie odczytują treści ze swoich kartek.
Prowadzący zadaje pytania:
- Jak czułeś się mówiąc o sobie pozytywnie?
- Czy napisanie czegoś miłego drugiej osobie sprawiło ci kłopot?
- Czy miałeś kłopoty z zebraniem informacji na swój temat?
Uczniowie zapisują swoje imię pionowo, następnie poziomo dopisują swoje pozytywne cechy wplatając w litery imienia.
Nauczyciel zaprasza do wzięcia udziału w klasowym konkursie na opisanie jednego ucznia z klasy godnego do naśladowania. Zapowiedź wyborów do samorządu klasowego.
Uczniowie stojąc w kręgu przekazują sobie kolejno „iskierkę” – uścisk dłoni.
Temat lekcji: Wybór samorządu klasowego.
Cel główny:
- Integracja zespołu klasowego,
- Wybranie przewodniczącego klasy.
§ uczniowie potrafią dostrzec dobre cechy w drugim człowieku,
§ poznają zasady dobrego koleżeństwa,
§ potrafią współpracować w grupie.
Metody pracy: burza mózgów, projekt.
Formy pracy: w grupach, z całą klasą.
Pomoce: szary papier, farby.
Każdy jednocześnie wykrzykuje swoje imię.
Zapisanie ich imion na czterech arkuszach szarego papieru (na każdym jedno imię).
Każdy uczeń może podejść do arkusza papieru i napisać coś dobrego o tych osobach.
Osoba, która uzyska najwięcej pozytywnych cech zostaje liderem zaufania, a tym samym ma szansę zostać przewodniczącym klasy.
Blok tematyczny: Mikołajki klasowe.
Temat lekcji: I ty możesz zostać Świętym Mikołajem.
§ uczniowie potrafią powiedzieć wiele dobrego o innych,
§ potrafią sprawić radość koledze/koleżance,
§ widzą swoje mocne strony.
Metody pracy: burza mózgów, krąg uczuć.
Formy pracy: praca w grupach i z całą klasą.
Podaję początek zdania: Jestem dumny z tego, że...
Potem wskazuję na ucznia, który kończy zdanie mówiąc np. „..., że potrafię jeździć na nartach”, „..., że potrafię samodzielnie zrobić zakupy” itd.
Następnie powtarzam początek zdania i wskazuję na inne dziecko, które też zakończy zdanie odpowiednią informacją. Komu nic nie przyjdzie do głowy ten powie „pasuję”, a ja wywołuję kolejne dziecko.
Podsumowując zabawę prowadzący powinien podkreślić, że możemy być dumni nie tylko z wielkich sukcesów lecz także z małych postępów, jeżeli jesteśmy zadowoleni z tego co zrobiliśmy i co potrafimy. Zabawa ta wzmacnia poczucie u dzieci, że są w „porządku”.
Każde dziecko wyjmuje paczkę z imieniem i nazwiskiem, ale go nie ujawnia. Wypowiada zdanie charakteryzujące tę osobę dla której jest ta paczka przeznaczona.
Blok tematyczny: Święta tuż, tuż.
Temat lekcji: Przygotowujemy się do Wigilii klasowej. Ubieramy choinkę.
§ dzieci znają zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia,
§ potrafią przezwyciężać nieśmiałość,
Metody pracy: przedstawienia, krąg uczuć.
Pomoce: karton, nożyczki, mazaki, kredki.
majka75