Nauka bloku i poruszania się przy siatce.doc

(56 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI

                            Data: 21.11.2002r

             

TEMAT : nauka bloku i poruszania się przy siatce.

 

Dyscyplina : Siatkówka

Klasa / płeć :

Ilość uczniów :

Miejsce zajęć :Sala gimnastyczna

Czas :45 minut

Przybory :Piłki siatkowe, słupki, siatka, ławeczka

 

   CELE GŁÓWNE :

·         Umiejętności : uczeń potrafi wykonać blok.

·         Motoryczność : koordynacja, skoczność

·         Wiadomości : uczeń zna sposoby poruszania się przy siatce oraz prawidłową technikę bloku.

·         Akcent  wychowawczy : uczeń potrafi współpracować z partnerem oraz wykazuje zdyscyplinowanie.

 

 

 

 

TOK LEKCJi

 

 

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

 

DOZOWANIE

 

UWAGI ORGANIZACYJNO-WYCHOWAWCZE

 

1. Zorganizowanie grupy

 

 

1. Zbiórka w szeregu

2. Powitanie

 

 

2'

 

Stroje gimnastyczne, odłożenie biżuterii.

 

2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

 

1.    Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

2.    Podanie tematu i celów lekcji.

3.    Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

 

 

2'

 

Pokaz prawidłowego bloku przy siatce, pokaz kroku skrzyżnego.

Uczniowie w siadzie przed nauczycielem.

 

3. Rozgrzewka.

 

1. Zabawa ożywiająca  " berek siatkarski"

2.    Ćw. kształtujące z piłką :

·       ćw. RR- PW- postawa rozkroczna RR w przód z piłką- wymachy prawą i lewą ręką z piłką

·       ćw. NN-PW leżenie tyłem na przedramionach, piłka pod stopami- toczenie piłki poprzez skurcz NN

·       ćw.T. pł. Strzałkowa- PW-postawa rozkroczna, RR w górze z piłką - skłony T w przód z zatoczeniem ósemki miedzy nogami.

·       ćw. w pł. Złożonej-PW-postawa rozkroczna RR w górze z piłką- krążenia T. w prawą i lewą stronę

·       ćw. MB.-PW-leżenie tyłem na przedramionach, piłka między stopami-1 ugięcie NN w kolanach, 2 wyprost NN, 3 ponowne ugięcie NN, 4 j.PW.

·       ćw. MG-PW-leżenie przodem RR w bok, piłka w prawej R-wznos T z równoczesnym przetoczeniem piłki pod klatką piersiową

·       podskoki- wykonaj dowolne ćw. wymyślone przez ciebie na skoczność, wykorzystaj również piłkę.

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Zabawa toczy się na jednej połowie boiska. Zabawę rozpoczyna uczeń wybrany przez N.

U pobierają piłki i ustawiają się w luźnej rozsypce przed N. Ćwiczenia są odliczane przez N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U. wykonują to ćwiczenie  z nogami w powietrzu ( ok. 15 cm nad podłożem )

 

 

 

Własna inwencja uczniów.

 

 

 

 

 

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

 

1 Nauka kroku skrzyżnego, dojście do bloku, start i zatrzymanie do wyskoku.

·       Ćwiczący stoi przodem w odl. 0,5 m od siatki. Stopy równolegle, nieduży rozkrok, nogi ugięte w stawach łokciowych ułożone przed tułowiem, o rozstawionych palcach skierowane częścią dłoniową ku siatce. Na sygnał krok skrzyżny w lewo do uzyskania postawy wyjściowej.

·       jw. lecz krok skrzyżny w prawo,

·       jw. na sygnał raz w lewo raz w prawo.

·       z postawy wyjściowej do bloku, wyskok z miejsca dłonie z częścią przedramion przełożyć nad siatką na druga stronę.

·       start parami wzdłuż siatki przodem do siebie, 5,6 skoków wzdłuż siatki, w wyskoku dotknięcie dłońmi nad siatką.      ( krok odstawno dostawny )

·       jw. poruszanie się krokiem skrzyżnym

·       Kilku ćwiczących na ławeczkach w odstępach 1,5 m w odl. 50 cm od siatki. Każdy trzyma piłkę oburącz nad siatką. Ćwiczący - start krokiem skrzyżnym, wyskok dotknięcie oburącz piłki zeskok, start krokiem skrzyżnym itd.

·       Trzech uczniów na ławeczce z uniesionymi w górę nad siatką piłkami. Pozostali ustawieni w rzędzie z drugiej strony siatki na przeciwko środkowego z piłką. Pierwszy z rzędu wykonuje skok do bloku, dotknięcie oburącz piłki, zeskok, krok skrzyżny w prawo, wyskok, blok ,zeskok, dojście do ostatniego ucznia z lewej strony ,wyskok , blok , powrót do środkowego.Przejscie na koniec rzędu.

·       Jeden ćwiczący ustawiony z piłką w odległości 3m od siatki, blokujący 0,5m za siatką. Piłkę dorzuconą oburącz od dołu nad siatkę należy zablokować skacząc z miejsca.

·       j.w , każdy bez piłki porusza się wzdłuż siatki i blokuje kolejno podrzucane piłki.

·       Trzech uczniów z piłkami po jednej stronie siatki. Środkowy trzyma piłkę nad siatką. Pozostali z piłkami stoją obok środkowego w odległości 60cm. Blokujący stoi na wprost trzymającego piłkę. Skacząc dotyka piłki oburącz dłońmi, a następnie rozkłada ramiona blokuje dwie piłki równocześnie, które są podrzucane nad siatkę przez współćwiczących.

·       Gra właściwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 min.

 

N . demonstruje prawidłowy krok skrzyżny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N stoi przed U. i wskazuje kierunek poruszania się ręką.

U.  

znajdują się po jednej stronie siatki. ( wyskok do bloku następuje przez dynamiczny wyprost nóg z równoczesną niewielką pracą zamachową w stawach barkowych ugiętych ramion ).

U. dobierają się w pary  i wykonują ćwiczenie po trzy razy z obiegnięciem boiska za linią końcową.

 

 

 

 

 

 

 

Po 3 razy w lewo i prawo . Zmiana osób na ławeczkach.

 

 

 

 

 

Każdy wykonuje po dwa obejścia.

 

 

 

U. dobierają się w pary. Po 10 blokach zmiana.

 

 

 

 

U. poruszają się w sposób podany przez N.

 

U. dobierają się w czwórki. Po 10 blokach zmiana w czwórce.

 

 

4.    Uspokojenie organizmu.

 

 

1.    Zabawa uspokajająca "minutka"

 

2'

 

 

6. Czynności organizacyjno- porządkowe i motywacja do pracy samodzielnej.

 

1. Zbiórka w dwuszeregu.

2.    Wyznaczeni uczniowie zbierają przyrządy i przybory.

3.    Omówienie lekcji i ocena całości grupy.

 

2''

 

Pochwały dla najlepszych, dla tych, którzy wykazują bardzo dużą chęć do zajęć.

Zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie RR na piłce na pracę NN oraz RR przy obydwu odbiciach.

 

 

 

 

                                                                                                                              Podpis nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin