KONSPEKT LEKCJI
TEMAT LEKCJI: Gry i zabawy ruchowe. Wykorzystanie niekonwencjonalnych
przyborów.
CELE LEKCJI:
Umiejętności: uczeń poznaje zasady budowy torów przeszkód.
Wiadomości: wpływ aktywności ruchowej na organizm.
Poznanie ćwiczeń z nietypowymi przyborami.
SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA: kształtowanie skoczności, siły i zręczności.
METODY: zabawowo-klasyczna i zabawowo-naśladowcza.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: gazety, 4 skakanki, 4 szarfy, 4 piłki lekarskie, 4 butelki plastykowe, 4 krążki, instrument perkusyjny, kłaczki waty, magnetofon, plansza z ćwiczeniami, obręcze gimnastyczne.
Tok lekcji
Nazwa i opis ćwiczenia
Czas
Uwagi
organizacyjno-
metodyczne
Część 1
Czynności organizacyjno-
porządkowe
Wejście na salę gimnastyczną w rytmie
Marsza, zatoczenie koła; siad skrzyżny w prawidłowej postawie ciała.
Podanie tematu i celów lekcji.
Omówienie wpływu aktywności ruchowej
na organizm.
Bieg, podskoki, marsz w rytmie wystukiwa-
nym na instrumencie perkusyjnym – przerwa
między uderzeniami – zatrzymanie w dowol-
nej postawie ciała.
Marsz w takt instrumentu perkusyjnego
- pobranie gazet i zajęcie miejsca w szeregu.
8’
Muzyka z
magnetofonu.
Reagowanie na
sygnały aku-
styczne.
Część 2
Zabawy z nietypo-
wym przyborem.
Zabawy z gazetami
„Kto pierwszy”
Przebiegnięcie z gazetą rozpostartą na tuło-
wiu na drugą stronę sali (ramiona w bok).
„Sprawny jak kangur”
Gazeta złożona na pół między kolanami –
skoki w przód.
„Nie upuść gazety”
Gazety trzymane dłońmi w parach. Ćwiczą-
cy, kołysząc biodrami poruszają się po sali
w takt muzyki.
28’
Muzyka żywa –
np. „lambada”,
„macarena” itp.
1
2
3
4
Zabawa bieżna.
Zabawy rzutne.
„Przeprawa prze rzekę”
Ćwiczący ma dwie gazety. Na jednej staje obunóż, drugą przekłada do przodu –
„pokonuje rzekę”.
„Opadająca gazeta”
Naśladowanie swoim ciałem ruchu opadają-
cej gazety.
„Taniec hiszpański”
Dowolne ruchy taneczne.
Zabawy „Gazetowe kulki”:
„Piłeczki”. Gazety ugniecione w kulki.
Rzuty i chwyty kulki w miejscu, w marszu,
w biegu: na sygnał – zatrzymanie się w za-
stanej pozie.
„Przekładanka”. Siad klęczny, kulka w dowolnej ręce – układanie i zabieranie kulek
z boku na bok.
„Wyścig mrówek”. Toczenie stopami gaze-
towej kulki w pozycji „krabów”.
„Skoczek”. Podskokami obunóż toczenie
przed sobą kuli z gazety.
„Gazetowa bitwa”. Rzucanie i przerzucanie kul na boisko przeciwnika przez 1 min.
(liczenie kul).
„Czy potrafisz?”. Kulka między stopami.
Podskok, wyrzucenie kulki w górę i chwycenie oburącz.
„Wyścig z kulami”
Siad skrzyżny w dwuszeregu tyłem do siebie
pośrodku Sali gimnastycznej. Na sygnał
szeregi biegną do wyznaczonego miejsca, zostawiają kulki i wracają. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie.
„Rzuty na odległość”
„Kto przerzuci środek sali gimnastycznej?”
Ustawienie w dwóch szeregach wzdłuż linii
na sali gimnastycznej – rzuty na przemian.
Inwencja
twórcza ucznia.
Ustawienie w
szeregach.
Punktacja:
zespół wygry-
wający – 2 pkt.;
przegrywający
– 1 pkt.
Ćwiczenia oddechowe.
Zabawa bieżno-
zręcznościowa
„Rzuty do stałego celu”
Ustawienie przed krążkiem i butelką
plastykową w 4 rzędach.
„Rzuty dowolne”
Rzut kulki w górę:
- przed chwytem klaśnięcie,
- przed chwytem obrót,
- przed chwytem przysiad.
Dmuchanie kłaczka waty po całej sali
gimnasty...
erishkigal