pytania na egzamin - wersja ostateczna!.docx

(14 KB) Pobierz
  1. Teoria atomistyczno cząsteczkowej budowy materii Johna Daltona. Wymień główne założenia. Opisz model atomu Bohra.

 

  1. W jaki sposób wyrażamy masę materii? Co to jest masa molowa? Omów budowę współczesnego układu okresowego. Podaj klasyfikację związków nieorganicznych

 

 

  1. Podaj definicję pojęcia roztwór. Podział roztworów. Roztwory w życiu codziennym na podstawie przedstawionej definicji roztworu. Co to jest rozpuszczalność? Jakie znasz rodzaje wskaźników (indykatorów). 

 

  1. Reguła oktetu i dubletu na przykładzie atomu potasu i fosforu. Co to jest elektroujemność i co dzięki niej możemy określić? Jak zmienia się elektroujemność w układzie okresowym?  Typy wiązań chemicznych. Kiedy tworzą się dane typy wiązania? Określ typy wiązań chemicznych w fluorku cezu, tlenie, wodzie. Jaki wpływ ma rodzaj wiązania na właściwości substancji?

 

  1. Scharakteryzuj składniki atomu. Co to są izotopy? Określ liczbę cząstek elementarnych i nukleonów atomów: 3216S, 4020Ca, 3115P.

 

  1. Wyjaśnij różnice między zjawiskiem fizycznym a przemianą chemiczną oraz roztworem i mieszaniną. Podaj definicję reakcji syntezy, analizy, wymiany. Co wpływa na szybkość reakcji chemicznej?

 

  1. Co to jest stopień utlenienia. Na czym polegają procesy utlenienia i redukcji? Jakie znasz praktyczne znaczenie reakcji redoks?

 

  1. Co to jest stężenie roztworu? Jaki znasz typy wyrażania stężeń roztworów,  zapisz odpowiednie wzory.  Czym jest roztwór nasycony? Jak uzyskać roztwór nasycony? Co to są zawiesiny? Podaj przynajmniej 3 przykłady znanych tobie zawiesin.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin