diagnoza a gotowość szkolna.doc

(22 KB) Pobierz

Diagnoza przedszkolna - gotowość dziecka do podjęcia nauki w szkole

 

 

Zadaniem nauczycieli przedszkoli jest prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji, co wynika z §15, pkt.1, ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001r. Nr 61 poz. 624). 

Od 1 września 2009 roku wraz z wejściem w życie nowej Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r.) zadaniem nauczycieli będzie przeprowadzanie diagnozy gotowości szkolnej dziecka. Diagnoza przedszkolna powinna być realizowana z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej.

Celem takiej analizy jest zgromadzenie informacji, które mogą pomóc:
1) rodzicom w poznaniu stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb, wspomagać;
2) nauczycielowi przedszkola przy opracowaniu indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej;
3) pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której zostanie skierowane dziecko w razie potrzeby pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Obecnie diagnoza nie ma charakteru obligatoryjnego, co oznacza, że nauczyciel, który został przygotowany do jej przeprowadzania, może przekazać rodzicom informację o możliwościach rozwojowych dziecka i jego gotowości do podjęcia nauki w szkole.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin