Suwalki w obiektywie.doc

(22354 KB) Pobierz
Tu będzie tytuł

 

 

        Suwałki w obiektywie-

                          -budowle żydowskie

 







 

Sklep Top Secret zajmuje się kreowaniem mody suwalczanek. Niegdyś wyszukane i piękne stroje mogły być oglądane tylko na ekranach kin, jedno z nich mieścił się w Kamienicy Kościuszki 76- żydowskie kino ,,Edison” założone w 1909 roku.







Wychodząc ze szkoły nigdy nie oglądasz się wokół. Myślisz tylko o tym, jak najszybciej opuścić to miejsce. Jeżeli jednak, czekając aż twoi koledzy w końcu wyjdą z szatni, spojrzysz na przeciwną stronę ulicy, zobaczysz bank. Dawniej znajdowało się tam gimnazjum żydowskie.





80% suwalskich kamienic należało wcześniej do Żydów. Budynek Kościuszki 70 był miejscem, gdzie znajdowała się apteka Jakuba Reindela. Tuż obok mieścił się Hotel Litewski. Kamienica Nr 60 to dawny atelier fotograficzny ,,Modern” Józefa Bernsteina.



 

Wtapiający się w tło suwalskich ulic wysoki, drewniany budynek jest obecnie miejscem, gdzie toczy się codzienne życie kilku rodzin. Dawniej służył jako gmach jesziwy- wyższej szkoły talmudycznej dla nieżonatych studentów.

Miejsce spotkań młodych suwalskich artystów, kuźnia talentów zaskakuje swoją przeszłością. Młodzieżowy Dom Kultury był dawniej przytułkiem przeznaczonym dla Żydów.

Pomimo sędziwego wieku budynek tzw. ,,starego szpitala” nie przeszedł żadnej znaczącej metamorfozy. Nie zmienił się jego wygląd, a także pełniona funkcja- dawniej był szpitalem żydowskim.



Najbardziej rozpoznawalnym śladem Żydów w Suwałkach jest cmentarz żydowski. Założono go 1825 roku. W trakcie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Obecnie zachowanych zostało około 20 nagrobków i lapidarium.










Na miejscu obecnej świątyni konsumpcji zwanej potocznie Biedronką stała niegdyś świątynią modlitwy- żydowską synagoga zbudowana w stylu klasycystycznym.

Klub 54 na pewno nie kojarzy się młodzieży z historią Suwałk (historią dalszą niż ostatnia sobotnia noc), Popularna suwalska kamienica była dawniej miejscem zamieszkania Abrahama Sterna uważanego w Izraelu za narodowego bohatera., przywódcy ruchu Lohamei Herut Izrael.















Ówczesne centrum handlu (żydowskie targowisko powstałe w 1823 roku), przewyższające świetnością nawet suwalską Plazę zmieniło się w ustronne miejsce pocałunków i spacerów- park Marii Konopnickiej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin