ciupek - testy podatki 4.doc

(121 KB) Pobierz

Wyjaśnij pojęcia:
 

Samorządowe kolegium odwoławcze jest to organ wyższego stopnia, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji Podatkowej, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego.. Samorządowe kolegia odwoławcze rozpatrują odwołania od decyzji, zażalenia na postanowienia, żądania wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności decyzji.

 

Zaniechanie ustalania zobowiązania podatkowegojest formą rezygnacji związku publicznoprawnego z przysługujących mu należności podatkowych. (OP art. 5)

a)      w całości – zobowiązanie podatkowe nie powstaje

b)      w części – zobowiązanie podatkowe ustala się w niższym wymiarze

Prawo podjęcia decyzji o zaniechaniu przysługuje Ministrowi Finansów oraz organom podatkowym w stosunku do poszczególnych podatników jeśli pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji.

 

Podatek naliczony VAT - podatek związany z zakupami, zawarty w zakupach  (należny w poprzedniej fazie wynikający z faktur zakupu, związany z zakupami, [nie: „od zakupów”].

 

Koszty uzyskania przychodu – są to koszty które związane są bezpośrednio z przychodami których dotyczą, są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. (PDF art. 22 ust 1)

 

Zaniechanie poboru podatku jedna z form wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Zaniechanie poboru podatku oznacza, iż podatnicy nie są zobowiązani do wpłaty danego zobowiązania podatkowego, a organy podatkowe nie są uprawnione do egzekwowania takiego podatku.

 

Podatek  należny - podatek związany z transakcjami sprzedaży, wynikający z zastosowania stawki podatkowej, wynikający z faktur sprzedaży.

 

Mały podatnik (PD) - oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro; (PDF art. 5a pkt 20)

 

Małym podatniku (VAT) - rozumie się przez to podatnika podatku od towarów i usług: u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości

800 000 euro (VAT art. 2 pkt 25)

 

Środek trwały (w rozumieniu PD) – są to budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, oraz inne przedmioty – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez

podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy (Art. 22a ust 1 PDF)

 

Pozarolniczą działalnością gospodarczą - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9; (PDF art. 5a pkt 6)

 

Kwota należna - obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (VAT art. 29 ust 1)

 

Amortyzacja podatkowa - celem amortyzacji podatkowej jest ustalenie podatkowych kosztów uzyskania przychodów w danym okresie podatkowym oraz realizacja polityki gospodarczej i fiskalnej państwa. Amortyzacja podatkowa będzie więc skonstruowana tak, aby urząd skarbowy mógł sprawować kontrolę nad poprawnością naliczania podatku. Będzie się to z reguły odbywało poprzez odgórne ustalenie procentowych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych grup środków trwałych, bez względu na ich rzeczywisty okres użytkowania w konkretnym przedsiębiorstwie.

 

Podatek bezpośredni - podatek obciążający bezpośrednio podatnika (podmiot podatku), stanowiący jego koszt. Podatnik ma obowiązek odprowadzenia podatku do organu podatkowego. Do podatków bezpośrednich w Polsce zaliczane są:

·         podatki dochodowe

·         podatek rolny

·         podatek leśny

·         podatek od spadków i darowizn

·         podatek od posiadania psa (już nie funkcjonuje, została wprowadzona opłata za psa)

 

Zasada powszechności podmiotowej w podatkach dochodowych- opodatkowaniu podlega, co do zasady każdy obrót niezależnie kto go dokonuje, obejmuje wszystkich uczestników transakcji

 

Zasada powszechności przedmiotowej w podatkach dochodowych - opodatkowaniu podlega, co do zasady obrót każdym dobrem definiowanym na potrzeby VAT jako towar lub usługa.

 

Karta podatkowa najprostsza z form obciążenia podatkiem dochodowym, ze względu na zakres kategorii tego podatku jak i sposób ustalania zobowiązań (nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentacji) przeznaczona dla osób fizycznych.

 

Właściwość miejscowa organu podatkowegoVAT art. 3, OP art. 17 ust 1

- ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika czy inkasenta,

- może być określona (w drodze rozporządzenia) inaczejw szczególnych przypadkach,

- w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub siedziby – organ właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego.

 

Zobowiązanie podatkowe - wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

 

Obowiązek podatkowy - wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

 

Podatek globalny - typ opodatkowania polegający na łącznym opodatkowaniu wszystkich składników dochodu podatnika, niezależnie od ich źródła, wg jednolitej skali. Ułatwia stosowanie progresji podatkowej, jego naliczanie jest jednak bardziej skomplikowane niż w przypadku podatku cedularnego, wymaga sprawnej administracji podatkowej.

 

Podatek cedularny - typ opodatkowania polegający na odrębnym opodatkowywaniu każdego rodzaju dochodów podatników. Pozwala na preferowanie jednych, a dyskryminowanie innych rodzajów dochodów przez ustalanie zróżnicowanych stawek i skal opodatkowania. Utrudnia jednak stosowanie progresji w stosunku do podatników osiągających dochody z kilku źródeł. Najczęściej podatki dochodowe, które dt. osób fizycznych mają charakter cedularny, natomiast te podatki, które dotyczą korporacji, przedsiębiorstw są podatkami o charakterze globalnym.

 

Modernizacja - unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie, np. istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.--> nie jest KUP, podnosi wartość początkową.

 

Remont - to przywrócenie wartości użytkowej (funkcjonalności, sprawności techniczno-ekonomicznej) obiektu (maszyny, urządzenia, budynku).--> KUP

 

Mechanizm ustalania zobowiązania podatkowego – OP art. 22, 23

 

Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby ustalone przez organ pobierający. Cechy: nieodpłatność, przymusowość, powszechność, bezzwrotność

 

Podmiotem opodatkowania jest osoba fizyczna, bądź prawna, na której ciąży obowiązek uiszczenia podatku. Analizując podmiot podatku, wyróżniamy podmiot czynny oraz podmiot bierny.

Podmiotem czynnym jest państwo, które ma za zadanie ściągnięcie podatku, przy wykorzystaniu określonych praw oraz przymusu. Podmiotem czynnym są też inne związki publicznoprawne.

podmiotem biernym jest osoba fizyczna, na którą nałożony został obowiązek podatkowy. Prawo podatkowe do podmiotu biernego zalicza takie pojęcia jak podatnik, płatnik i inkasent.

 

Przedmiot podatku - Zdarzenie albo rzecz, które zostało uznane jako wydajne źródło obciążeń fiskalnych, np. obrót, dochód, posiadany majątek, przyrost wartości majątku, posiadanie psów. Każde zdarzenie, rzecz musi mieć określoną podstawę

 

Księgi handlowe - prowadzone na podstawie dowodów księgowych i ujmują zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym. Obejmują one zbiory zapisów księgowych, obrotów i sald, które tworzą dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, a także wykaz składników aktywów i pasywów.

 

Koszty z tytułu zatrudnienia pracownika - To część kosztów pracy, bezpośrednich i pośrednich, które brane pod uwagę w procesie wyliczania kosztu zapełnienia wakatu. Koszty bezpośrednie obejmują m.in.: ogłoszenie, opłaty firm rekrutacyjnych, przekazywanie charakterystyk kandydatów do rozpatrzenia, koszty kredytowania i sprawdzania referencji, koszty egzaminów i testów w procesie rekrutacji, podpisywanie beneficjów, relokacje kosztów, koszty działu personalnego...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin