10 JACEK STRZEMIECZNY A. Szeniawski Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego koncepcja programu.doc

(28 KB) Pobierz
Andrzej Szeniawski, Jacek Strzemieczny

Andrzej Szeniawski, Jacek Strzemieczny

 

Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego – koncepcja programu

 

W obywatelskim społeczeństwie szkoły – ich organizacja, profile i jakość przestają być tylko sprawą państwa i jego urzędów. Stają się przedmiotem zainteresowania społeczności lokalnych, którym służą. Problem wyobcowania szkoły z lokalnego środowiska dotyka wiele współczesnych społeczeństw. W Polsce uległ on nasileniu wskutek wieloletniego centralnego zarządzania oświatą. Obecnie w wyniku tego procesu więzi szkoły z jej społecznym otoczeniem są słabe. Gotowość do wspólnego rozwiązywania problemów edukacyjnych jest niewielka zarówno ze strony nauczycieli, jak i rodziców oraz innych mieszkańców gmin.

Polityka oświatowa samorządu terytorialnego powinna dostarczyć odpowiedzi na wiele pytań np. powinna określić jak najlepiej zarządzać oświatą w konkretnym  miejscu z uwzględnieniem sieci i stanu istniejących szkół i placówek.

Polityka oświatowa samorządu terytorialnego to określenie lokalnych priorytetów oświatowych i opracowanie zgodnego z nimi wieloletniego planu działań i decyzji finansowych.

Cele programu POST:

- stworzenie długofalowego planu działań w oświacie, dostosowanego do potrzeb konkretnej społeczności lokalnej

- poprawienie jakości pracy szkół przez włączenie w proces zastanawiania się nad oświatą oraz decydowania o niej bezpośrednich uczestników procesu edukacyjnego: dyrekcji szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców, zainteresowanie mieszkańców gminy jakością oświaty oraz wprowadzenie definicji i kryteriów jakości pracy szkoły

- zbudowanie wokół problemów oświaty i szkół szerokiego wsparcia społecznego, przełamanie ogólnego pesymizmu i przekonania, żę w polskich szkołach „i tak się nic nie zmieni”

Czemu służy procedura POST?

Procedura POST zakłada realizację celów wiążących się bezpośrednio z oświatą w gminie oraz szeroko pojętą reformą edukacji.

Fazy procesu tworzenia lokalnej polityki oświatowej

Tworzenie lokalnej polityki oświatowej można przedstawić w postaci kolejnych etapów. Każdy z nich ma inne cele. Całość procedury POST powinny trwać 8-10 miesięcy.

 

 

Fazy projektu:

- faza przygotowawcza

- faza diagnozy

- faza krystalizacji opinii i interesów grupowych

- faza dyskusji społecznej, uzgodnień i decyzji o kierunkach rozwoju oświaty lokalnej

- faza przyjęcia uchwał i opracowania programów konkretnych działań

Zgłoś jeśli naruszono regulamin