11.rtf

(6 KB) Pobierz
Ewakuacja poszkodowanych

Ewakuacja poszkodowanych

Ewakuację poszkodowanych z tn1eJsca skażenia organizuje i realizuje pluton ratownictwa chemicznego prowadzący działania ratownicze w oparciu o obowiązujące procedury. Rota ratownicza pracująca w pełnym zabezpieczeniu przeciwchemicznym wyprowadza lub wynosi poszkodowanych ze strefy skażenia do granicy strefy. Wszystkie przebywające w strefie zagrożenia ofiary wymagają natychmiastowej pomocy, przede wszystkim ewakuacji w miejsce bezpieczne, jednak na tym etapie dokonywana jest już wstępna segregacja, z uwagi na dysproporcje między technicznymi możliwościami a ilością poszkodowanych. W pierwszej kolejności ratownicy pomagają opuścić strefę skażenia osobom chodzącym, których ilość najczęściej nie jest duża, z uwagi na samodzielną ich ucieczkę. Następnie ewakuowane są osoby, u których widoczne są oznaki zachowanych czynności życiowych. Uwaga! Typowe badanie obecności oddechu czy tętna przez ratowników w ubraniach gazoszczelnych jest niemożliwe, można jedynie ocenić wykonywanie ruchów przez poszkodowanych, na co ratujący muszą zwrócić szczególną uwagę. Dopiero w następnej kolejności ewakuowane są pozostałe ofiary. Najpierw te, które znajdują się w największej odległości od źródła emisji, a w końcu będące w strefie najwyższego stężenia. Likwidacja źródła emisji jest prowadzona równolegle z ewakuacją poszkodowanych. Z granicy strefy rota transportowa przeprowadza lub przenosi poszkodowanych do strefy dekontaminacji. Rota transportowa pracuje w obniżonym stopniu ochrony (aparaty oddechowe, buty, rękawice).

Przygotowanie do dekontaminacji

W punkcie przygotowania następuje zdejmowanie odzieży z poszkodowanych, która często przesiąknięta jest substancją niebezpieczną i to nawet wtedy, gdy jest nią gaz. Zdejmowane są najpierw części odzieży będącej w pobliżu twarzy, następnie na kończynach górnych, a na końcu z kończyn dolnych. Należy pamiętać o usunięciu soczewek kontaktowych.

Ubrania pakowane są do oznakowanych foliowych worków i zawiązywane a następrue wkładane do drugiego worka i składowane w kontenerze. Przedmioty wartościowe np. dokumenty, zegarki, biżuteria pakowane są do oddzielnego worka foliowego. Następnie na nadgarstek lewej ręki zakłada się opaskę z numerem identyfikacyjnym, którym oznacza się także worki z przedmiotami wartościowymi i odzieżą. Jeżeli skóra poszkodowanego zanieczyszczona jest substancją w postaci stałej np. proszkiem, to należy usunąć go w sposób mechaniczny tak jednak, aby nie spowodować przekrwienia skóry. Po przygotowaniu następuje przeniesienie poszkodowanego do kabiny dekontaminacyjnej, gdzie odbierany on jest przez rotę zajmującą się myciem.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin