energetyka jądrowa.doc

(188 KB) Pobierz
Daria Grzys

Daria Grzys

Kl. III c

 

Referat :

 

Energetyka jądrowa w Europie i na świecie – problemy.

 

Energetyka stanowi podstawę wszelkiej działalności gospodarczej, a tym samym bazę rozwoju gospodarczego państw. Zapotrzebowanie na energię z roku na rok gwałtownie wzrasta. Obecnie niemożliwe jest normalne funkcjonowanie społeczeństw bez stałych dostaw energii. Odkąd odkryto energię elektryczną, zaczęto używać ją na coraz to większą i większą skale, przez co całe środowisko jest zatrute. W takiej sytuacji alternatywą wydaje się energia jądrowa, która już dzisiaj wytwarza ok. 20% światowej energii, czy pomoże ona „odbudować” środowisko?! Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

1. Pojęcie energii jądrowej i energetyki

Energia jądrowa - energia uzyskiwana z rozszczepienia bardzo ciężkich jąder (uran, pluton, tor) lub z syntezy lekkich pierwiastków (hel, lit).

Energię jądrową można uzyskiwać w sposób kontrolowany(reaktory jądrowe) lub niekontrolowany(broń jądrowa).

Powróćmy więc do naszego tematu którym jest energetyka jądrowa

Energetyka- to dział nauki i techniki zajmujący się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, gromadzeniem oraz użytkowaniem różnych form i nośników energii.

 

 

2. Energetyka jądrowa za i przeciw:

Czynniki skłaniające do inwestycji w energetykę jądrową:

·         wzrastający popyt na energię elektryczną

·         niska i stabilna cena energii elektrycznej

·         brak konkurencji ze strony odnawialnych źródeł energii, które nie mogą pracować w podstawie obciążenia sieci i/lub są zależne od warunków pogodowych

·         obawa przed uzależnieniem się od dostaw energii elektrycznej z zagranicy

·         rosnące ceny ropy naftowej i gazu ziemnego

·         brak monopolizacji rynku dostaw paliwa jądrowego, usług jądrowego cyklu paliwowego oraz produkcji komponentów elektrowni jądrowych

·         opanowanie technologii jądrowej i zgromadzenie dużego doświadczenia w pracy bloków jądrowych

·         troska o środowisko naturalne (brak emisji zanieczyszczeń i CO2 przez elektrownie jądrowe)

·         stymulacja przez energetykę jądrową rozwoju wielu dziedzin nauki i gospodarki

·         wydajność procesu produkcji energii

Czynniki utrudniające inwestycje w energetykę jądrową:

·         konieczność poniesienia relatywnie wysokich nakładów na budowę elektrowni jądrowych

·         konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze szkoleniem kadr, informacją społeczeństwa, budową infrastruktury i zaplecza naukowo-badawczego (dotyczy państw nie posiadających do tej pory elektrowni jądrowych)

·         w niektórych przypadkach konieczność dostosowania krajowego systemu elektroenergetycznego do możliwości wyprowadzenia mocy z dużych bloków energetycznych (powyżej 1000 MWe)

·         utylizacja i przechowywanie odpadów promieniotwórczych(odpady te są groźniejsze od jakichkolwiek innychdy,gbyby nastąpił jakikolwiek wyciek odpadów promieniotwórczych, mógłby spowodować skażenie powietrza, zbóż oraz okolicznych źródeł wody)

 

4. Energetyka jądrowa w Europie i na Świecie :

Kwestia energii atomowej powraca na pierwszy plan w założeniach energetycznych wielu krajów, które do tej pory dość nieprzychylnym okiem patrzyły na energetykę jądrową jako źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Natomiast  wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lat zanotujemy lawinowy wręcz wzrost zamówień na budowę siłowni atomowych, pomimo panującego kryzysu gospodarczego.

Energetyka w Europie:

W 2008 r. elektrownie jądrowe wytworzyły 37% energii elektrycznej w Unii Europejskiej – najwięcej spośród wszystkich źródeł energii elektrycznej. Z 6 największych krajów UE tylko 4 oprócz Polski i Włoch posiadają reaktory które stanowią 70,5 % wszystkich reaktorów jądrowych. Przemysł jądrowy w Unii Europejskiej jest bardzo dobrze rozwinięty, obejmuje cały cykl paliwowy a także baze technologiczną oraz doświadczenie. Wspierane są działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ochrony instalacji nuklearnych oraz obywateli.


Źródła energii elektrycznej w Unii Europejskiej

Energetyka jądrowa na świecie

Obecnie na świecie pracuje 436 reaktorów energetycznych w 30 państwach. Udział elektrowni jądrowych w światowej produkcji energii elektrycznej wynosi obecnie ok. 14%.Najwięcej energii elektrycznej uzyskuje się z energetyki jądrowej w USA (rocznie 527 TWh, 108 reaktorów) i Francji (260 TWh, 55 reaktorów). Potęgami są tu również Japonia, Rosja, Ukraina i RFN. Największy procentowo udział energetyki jądrowej w produkowanej energii elektrycznej ma obecnie Litwa (ok. 80%), Francja (69,9%) i Belgia (65,5%).

 

Procentowy udział różnych źródeł energii elektrycznej w poszczególnych regionach świata:

 


 

 

Podsumowanie:

 

Energia jądrowa jest obecnie najlepszym źródłem energii dla przyszłości świata.
Dobrze działające elektrownie jądrowe nie wyrządziły by  większej krzywdy środowisku i człowiekowi. Likwidacja energetyki jądrowej byłaby nonsensem ekonomicznym i zbrodnią ekologiczną.

 


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin