Dbajmy_o_zeby.doc

(33 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Scenariusz zajęcia z grupą 5-6  latków

 

 

Temat – „ Dbajmy o zęby” – w oparciu o utwór J. Bechlerowej,       

                 kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy tryb życia.

 

 

Cele ogólne:

 

-         kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy i racjonalny tryb życia

-         kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat wysłuchanych treści

-         zapoznanie z treścią zagadek

-         kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i samodzielnego wypowiadania się

-         doskonalenie umiejętności i przyzwyczajania się do dokładnego mycia zębów i dbałości o higienę osobistą

 

 

Cele operacyjne ( dziecko ):

 

-         swobodnie wypowiada się na temat usłyszanego utworu

-         zna odpowiedzi na zagadki

-         wie, kim jest dentysta

-         wie, jak prawidłowo czyścić zęby i dbać o higienę osobistą

-         rozumie spożywanie owoców i warzyw jako źródła witamin

-         śpiewa piosenkę pt.,, Hymn zdrowych dzieciaków”

-         dokonuje analizę i syntezę słuchową wyrazów

 

 

Metody:

 

-         słowna

-         zadań stawianych dziecku

-         oglądowa

-         techniki C. Freineta

 

 

Forma:

 

-   praca z całą grupą

-         praca indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz pt.,, Chory ząb” – J. Bechlerowa, ilustracje, magnetofon, płytka CD z piosenką pt.,, Hymn zdrowych dzieciaków’’, płytka CD ,, Tańce integracyjne”, zagadki, obrazki do zagadek, karty pracy, pasta do zębów, ściereczki.

 

 

 

Literatura:

Program ABC XXI ... wieku – A. Łady – Grodzickej

Program Edukacji Zdrowotnej – K. Dudkiewicz, K. Kamińska

Zagadki dla najmłodszych – Stec

„ Chory ząb” – J. Bechlerowa

Tańce integracyjne – płytka CD

„ Hymn zdrowych dzieciaków” płytka CD

 

 

Przebieg zajęcia:

 

 

1.    Powitanie – n-lka wita się z dziećmi słowami np. „ dzień dobry Marta”, dziecko odpowiada „ dzień dobry pani” itd.

2.    Wysłuchanie treści wiersza pt. „ Chory ząb” – J. Bechlerowej.

3.    Omówienie treści wiersza:

-         kto to jest dentysta?

-         Jak prawidłowo myć zęby i dbać o higienę osobistą?

-         Układanie zdań do ilustracji

4.    „ Hymn zdrowych dzieciaków” – ilustrowanie piosenki ruchem

5 .Burza mózgów – Co to znaczy być zdrowym?

-         co należy robić, aby być zdrowym?

-         jak wy dbacie o swoje zdrowie?

6.    Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej:

-         wyszukiwanie odpowiedniego obrazka

-         analiza i synteza słuchowa wyrazów

7.    „ Poskacz ze mną” – zabawa ruchowa

8.    Praca dzieci przy stolikach – wypełnianie konturu zęba pastą do zębów.

 

 

 

 

 

 

Treść wiersza i zagadek do scenariusza

 

Wiersz J. Bechlerowej pt. „ Chory ząb”

 

Ledwie wrócił Grześ z przedszkola,

Ząb okropnie go rozbolał.

Ząbek bolał, płakał Grześ

I kolacji nie chciał jeść.

Więc orzekli wszyscy zgodnie,

Że Grześ pójdzie do przychodni.

W poczekalni jasnej, dużej

Czas nikomu się nie duży.

Chcesz – obrazki tu oglądaj

Chcesz- masz misia i wielbłąda.

A dentystka uśmiechnięta

Grzecznie mówi do pacjenta:

-         chodź tu bliżej, Grzesiu, siadaj

-         zaraz chory ząbek zbadam.

 

 

Zagadki

 

1.    Rozpuszczam się w wodzie, ubywa mnie co dzień.

     Kto o czystość dba, ten dobrze mnie zna.

                                                                 ( mydło )

 

2.Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczoteczka

    chętnie się z nią spotka

                                                   ( pasta do zębów )

 

3.    Do suchej nitki mokniesz nieraz, gdy po kąpieli ciało wycierasz

                                                                 ( ręcznik )

 

4.    Jak ten przedmiot się nazywa?

Jest za mały, by w nim pływać

Lecz, gdy woda z kranu ciurka, biorę

Kąpiel, daję nurka

                                                            ( wanna )

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin