SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH - wywoływanie SZ.docx

(25 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

Temat zajęcia: Wywoływanie głoski „SZ”

 

Prowadzący:

 

Data: 22.02.2010

 

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 152, ul. Powstańców Wielkopolskich 4

 

Cele zajęcia:

·         Wywołanie głoski „SZ”

·         Doskonalenie sprawności mięśni biorących udział w procesie artykulacji

·         Usprawnienie mowy dziecka poprzez stymulację działań, tj. ćwiczeń: słuchu, oddechowych, narządów artykulacyjnych

·         Ulepszanie kinestezji artykulacyjnej.

 

Formy pracy:

·         Indywidualna

 

Metody pracy:

·      Praca ćwiczeniowa

 

Pomoce:

·         Karty z obrazkami z głoską „SZ”

·         Świeczka

·         Zapałki

·         Papierowa kula

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1.      Przywitanie się z dzieckiem.

 

2.      Wprowadzenie do tematu zajęć: Dzisiaj poćwiczymy sobie Twoją buzię i język tak, aby pojawiła się u Ciebie głoska „SZ”.

 

3.      Etap przygotowawczy:

 

a.      Ostrzenie czubka języka o górne siekacze

b.      Malowanie podniebieniaà cofanie języka w głąb jamy ustnej, od górnych zębów

c.       Klaskanie językiemà naśladowanie odgłosu konia uderzającego kopytami o bruk

d.      Posyłanie całuskówà cmokanie ustami

e.       Ryjekà układanie warg w kształcie ryjka, a następnie ich rozsuwanie do uśmiechu

f.        Karetkaà naprzemienne wymawianie głoski u (wargi wysunięte do przodu) oraz głoski e (wargi szeroko rozchylone)

g.      Tańczący płomyczek à dmuchanie na płomień świecy, tak by wyginać go pod wpływem dmuchania

h.      Chuchanie na ręce

 

i.        Zabawa „Papierowa kula”:

a)logopeda wypowiada naprzemiennie „s” i „sz” , gdy dziecko usłyszy „sz” szeleści papierowa kulą,

b)nauczyciel wypowiada naprzemiennie sylaby z „s” i z „sz”( sa, sza, so, szo, se, sze, ) gdy dziecko usłyszy sylabę z „sz” szeleści papierowa kulą,

c)nauczyciel wymawia wyrazy z głoską „s” lub „sz”. Dziecko szeleści papierową kulą, gdy słyszy wyraz z głoską „sz”.

Przykłady wyrazów:

sanki, sowa, szklanka, szyja, sukienka, samolot, kasztan, kosz, mysz, stół, sosna, szkoła.

 

4.      Właściwa praca logopedycznaà WYWOŁYWANIE GŁOSKI

 

Ø      Długie wymawianie głoski „s” przy jednoczesnym podnoszeniu czubka języka do dziąseł

 

Ø      Przedłużone wymawianie głoski „cz”

 

Ø      Terapeuta mówi: „Podnieś czubek języka do dziąseł, zbliż zęby, wysuń wargi i dmuchaj przez zęby.”

 

Ø      Uczulanie miejsc artykulacyjnych szpatułką, zimną łyżeczką

 

Ø      Terapeuta szpatułką unosi język dziecka do góry, dziecko dmucha w linii środkowej, a terapeuta przyciska policzki do zębów.

 

5.      Utrwalanie wywołanego dźwięku

 

1)     SYLABY

 

n    NAGŁOS: sza, szo, szu, sze, szy, szą, szę

 

n    ŚRÓDGŁOS: asza, oszo, uszu, esze, yszy, iszy

 

n    WYGŁOS:  aszoszuszeszyszisz

 

2)     WYRAZY

 

I.       NAGŁOS à wymawiamy „SZ” w wyrazach początkowo dzieląc je na sylaby i wydłużając lekko „sz”; potem staramy się mówić normalnie:

 

·      Szopa, szuflada, szufelka, szafa, szalik, szatnia, szachy, szabla, szelki, szyba, szynka, szyna

 

II.    ŚRÓDGŁOS: koszula, wieszak, muszelka, ptaszek, leniuszek, naszyjnik

 

III. WYGŁOS: afisz, kosz, kapelusz, Łukasz, grosz, gulasz

 

3)     POŁĄCZENIA DWUWYRAZOWE

 

n      Szkolna szatnia

n      Szara myszka

n      Szkodliwy proszek

n      Szklany klosz

n      Pluszowy kapelusz

n      Fałszywy grosz

n      Blaszana puszka

 

n      Szpitalne nosze

n      Puszysty szalik

n      Koszyk szpinaku

n      Oszroniona szyba

n      Bursztynowa broszka

n      Pszenna kasza

n      Obszerne mieszkanie

 

4)     ZDANIA

 

·      Pod szafą były myszy.

·      W szatni wiszą wieszaki.

·      Tata wszedł do mieszkania w brudnych kaloszach.

·      Leszek ma w kieszeni kasztany i szyszki.

·      Mateusz nie poszedł do szkoły, bo kaszle.

 

5)     TEKST

 

Szajka myszy na paluszkach,

Szuka groszku po garnuszkach.

W szafie kaszę pałaszuje,

I okruszków poszukuje!

Szymek przerwał myszkowanie,

Poszedł, kupił kota na nie.

 

6.      Podziękowanie dziecku za udział w zajęciach. Wręczenie obrazków do pokolorowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin