Optymalizacja usług w systemie WinXP.doc

(55 KB) Pobierz
Konfiguracja usług w systemie WinXP

Konfiguracja usług w systemie WinXP

Pojêcie "us³ug" w systemie pojawi³o siê wraz z wypuszczeniem przez firmê Microsoft rodziny systemów NT, czyli Windows NT, Windows 2000, WindowsXP. Us³ugi stanowi± integraln± czê¶æ systemu operacyjnego, jednak nie wszystkie z nich s± nam niezbêdne do jego prawid³owej pracy. Czê¶æ z nich mo¿na z powodzeniem wy³±czyæ, a co za tym idzie pozwala nam to, na znaczne zaoszczêdzenie zasobów komputera. Wiadomo bowiem, ¿e ka¿dy uruchomiony proces zajmuje czas pracy procesora i pamiêæ komputera.

W poni¿szym tek¶cie znajdziecie opis us³ug, których dzia³anie jest niezbêdne do poprawnej pracy komputera; w³±czenie lub wy³±czenie us³ug uzale¿nione jest od konfiguracji komputera; us³ugi dla komputera pracuj±cego w sieci.

Tekst ten powsta³ w oparciu o materia³y znajduj±ce siê w sieci, i jest wynikiem mojej poszukiwawczej pracy maj±cej na celu przybli¿eniu mi, a co za tym idzie wszystkim tym, którzy zechc± siê z poni¿szym materia³em zapoznaæ, zasad pracy i dzia³ania us³ug systemowych. Opis zamieszczonych poni¿ej us³ug dotyczy g³ównie systemu WindowsXP, jednak jego przydatno¶æ z powodzeniem mo¿e pos³u¿yæ starszym Windows'om z rodziny NT. Przypominam równie¿ o tym, i¿ korzystacie z tych porad na w³asn± odpowiedzialno¶æ, nie ponoszê ¿adnych konsekwencji z tytu³u b³êdnego ich wykorzystania lub braku odpowiedniej wiedzy w tematyce zagadnieñ systemowych.

Jak to zrobiæ?

Do samego panelu zarz±dzania us³ugami mo¿emy dostaæ siê poprzez "Panel Sterowania", dalej "Narzêdzia Administracyjne", dalej "Us³ugi", lub poprzez bezpo¶rednie wpisania "services.msc" w "Start", dalej polecenie "Uruchom".


Us³ugi o których konfiguracjê nale¿y siê pokusiæ

Aktualizacje automatyczne (Automatic Updates) - us³uga ta odpowiedzialna jest za kontakt z witryn± Microsoft, by sprawdziæ, czy istniej± aktualizacje do zainstalowanego na komputerze systemu. Je¿eli zachodzi taka potrzeba, ¶ci±gana jest odpowiednia ³ata i instalowana jest w systemie. Mo¿emy zdecydowaæ siê na jej wy³±czenie, nale¿y jednak wówczas pamiêtaæ o tym, by rêcznie sprawdzaæ aktualizacje systemu. Nale¿y pamiêtaæ równie¿, ¿e ustawienie tej us³ugi w tryb uruchamiania automatycznego lub rêcznego wymaga uruchomienia „us³ug kryptograficznych".

Aplikacja systemowa modelu COM+ (COM+ System Application) - z us³ugi tej korzystaj± nieliczne aplikacje, które mog± byæ zainstalowane w systemie. Je¿eli s± zainstalowane (mo¿emy to sprawdziæ zagl±daj±c do katalogu C:\Program Files\ComPlus Applications) us³uga ta powinna byæ aktywna (domy¶lnie jest uruchamiana w trybie rêcznym). W innym przypadku mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ, bez wiêkszych obaw o pracê systemu. Wtedy jednak do dziennika zdarzeñ raportowany bêdzie b³±d us³ugi po ka¿dym restarcie systemu.

Bufor wydruku (Print Spooler) - us³uga ta ³aduje pliki do pamiêci bezpo¶rednio przed ich wydrukowaniem. Je¿eli w systemie nie ma zainstalowanych ¿adnych drukarek, w tym drukarek sieciowych, mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ, oszczêdzaj±c w ten sposób nieca³e 4 MB pamiêci. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e wy³±czenie bufora nie usuwa fizycznie drukarek z systemu, lecz powoduje, ¿e przestaj± one byæ widoczne do czasu ponownego uruchomienia us³ugi bufora.

ClipBook - umo¿liwia wycinanie i wklejanie obiektów, czy informacji, a nastêpnie przekazywanie ich komputerom zdalnym. Domy¶lnie ustawiona jest w tryb uruchamiania rêcznego, z powodzeniem natomiast mo¿emy j± wy³±czyæ, zaoszczêdzaj±c w ten sposób ok. 1,3 MB pamiêci.

DDE sieci (Network DDE) - us³uga u¿ywana przy dynamicznej wymianie danych (DDE - Dynamie Data Exchange). W praktyce nie znajduje szerszego zastosowania, poza wspó³prac± z us³ug± ClipBook. Mo¿na j± wy³±czyæ. Oszczêdzamy ok. 1,5 MB pamiêci operacyjnej.

Distributed Transaction Coordinator - koordynuje transakcje ró¿nych mened¿erów zasobów, takich jak bazy danych, kolejki wiadomo¶ci i systemy plików. Wy³±czenie tej us³ugi nie powoduje ¿adnych negatywnych skutków, za wyj±tkiem pojawienia siê b³êdu w dzienniku zdarzeñ. Us³uga ta jest wymagana do uruchomienia us³ugi kolejkowania wiadomo¶ci (Message Queuing). Najlepiej pozostawiæ j± w trybie uruchamiania rêcznego.

Dostêp do urz±dzeñ interfejsu HID (Human Interface Device Access) - us³uga domy¶lnie wy³±czona, odpowiada za obs³ugê dodatkowych funkcji urz±dzeñ peryferyjnych, np. skaner lub klawiatura multimedialna z dodatkowymi przyciskami.

DSDM DDE sieci (Network DDE DSDM) - us³uga zarz±dzania udzia³ami sieciowymi DDE. Domy¶lnie ustawiona w tryb uruchamiania rêcznego. Mo¿na j± wy³±czyæ, o ile nie u¿ywamy us³ugi ClipBook.

Dzienniki wydajno¶ci i alerty (Performance Logs And Alerts) - kolekcjonuje dane o wydajno¶ci systemu i zapisuje je do dziennika lub wywo³uje okno ostrze¿enia. Us³uga ta domy¶lnie uruchamiana jest w trybie rêcznym. Mo¿na j± wy³±czyæ, je¿eli u¿ytkownik nie potrzebuje na w³asn± rêkê analizowaæ wydajno¶ci systemu.

Host uniwersalnego urz±dzenia Plug And Play (Universal Plug And Play Device Host) - wykrywa i konfiguruje uniwersalne urz±dzenia Plug And Play w sieci domowej. Us³uga domy¶lnie uruchamiana jest w trybie rêcznym, jednak z powodzeniem mo¿e byæ wy³±czona. Mo¿na j± ponownie w³±czyæ, je¿eli zaobserwujemy nieprawid³owo¶ci w dzia³aniu zewnêtrznych urz±dzeñ PnP. Tak samo nale¿y post±piæ, je¿eli zaobserwujemy problemy z ³±czeniem siê w grach, w trybie multiplayer. Us³uga ta musi byæ równie¿ aktywna, je¿eli u¿ywamy udostêpniania po³±czenia intemetowego i zezwalamy innym u¿ytkownikom na modyfikacje tego po³±czenia.
Uwaga! Host uniwersalnego urz±dzenia Plug And Play nie jest zwi±zany z us³ug± Plug And Play.

Instalator Windows (Windows Installer) - us³uga u¿ywana do obs³ugi plików *.msi, je¿eli u¿ytkownik nie planuje instalacji ¿adnego oprogramowania, mo¿na wy³±czyæ tê us³ugê. Jakkolwiek nale¿y pamiêtaæ, ¿e niektóre gry mog± korzystaæ z plików *.msi. Najlepiej pozostawiæ tê us³ugê w trybie uruchamiania rêcznego.

Karta inteligentna (Smart Card) - zarz±dza obs³ug± tzw. kart inteligentnych - kart z wbudowanym chipem, która m.in. mo¿e s³u¿yæ do autoryzacji w sieci lub systemie operacyjnym. Znakomita wiêkszo¶æ u¿ytkowników komputerów domowych nie wykorzystuje tego typu rozwi±zañ, zatem mo¿na tê us³ugê wy³±czyæ. Zaoszczêdzimy w ten sposób nieco ponad 1 MB pamiêci.

Karta wydajno¶ci WMI (WMI Performance Adapter) - firma Microsoft w swoisty, niejasny sposób podaje opis tej us³ugi, jako „udostêpnienie informacji biblioteki wydajno¶ci uzyskanych od dostawców WMI HiPerf". Cokolwiek to znaczy, w praktyce sprowadza siê do jej nieu¿yteczno¶ci w typowych domowych zastosowaniach. Jej wy³±czenie zaoszczêdzi kolejne 2,5 do 6 MB pamiêci operacyjnej.

Klient DNS (ang. DNS Client) - rozwi±zuje i buforuje nazwy DNS oraz funkcje kontrolera Active Directory. Ta us³uga, mimo i¿ domy¶lnie uruchamiana w trybie automatycznym, nie jest wymagana do poprawnej pracy systemu. Wymagana jest przy uruchomieniu us³ug IPSEC, zazwyczaj niepotrzebnych przeciêtnemu u¿ytkownikowi komputera.

Kompozycje (Themes) - us³uga u¿ywana do wy¶wietlania kompozycji pulpitu w systemie. Jej wy³±czenie pozbawi nas mo¿liwo¶ci podziwiania "cukierkowego" wygl±du Windows XP, lecz jednocze¶nie zaoszczêdzi 4 do 12 MB pamiêci. Nie sprawdza³em zale¿no¶ci tej us³ugi z ¿adnym z programów s³u¿±cych do zmiany wygl±du WindowsXP.

Kopiowanie woluminów w tle (Volume Shadow Copy) - wy³±czenie tej us³ugi wprawdzie zaoszczêdzi 3 MB pamiêci, jednak spowoduje pojawienie siê b³êdu w dzienniku zdarzeñ. Najlepszym wyj¶ciem bêdzie prze³±czenie jej w tryb uruchamiania rêcznego.

Magazyn wymienny (Removable Storage) - us³uga u¿ywana do obs³ugi no¶ników wymiennych, np. streamery. Domy¶lnie mo¿na j± wy³±czyæ, chyba ¿e po takiej operacji zaobserwujemy anormalne zachowanie czytników CD/DVD np. niemo¿no¶æ automatycznego odtwarzania p³yt. Nale¿y wówczas powróciæ do ustawienia pierwotnego.

Mened¿er dysków logicznych (Logical Disk Manager) - monituje informacje o dyskach logicznych. Us³uga ta jest niezbêdna do zarz±dzania dyskami logicznymi i odpowiada za aktualizacjê informacji o ich strukturze. Nale¿y pozostawiæ j± w³±czon±.

Mened¿er kont zabezpieczeñ (Security Accounts Manager) - us³uga odpowiadaj±ca za przechowywanie informacji o zabezpieczeniach dla kont u¿ytkowników. Jej wy³±czenie spowoduje, ¿e wszelkie aktualizacje kont nie bêd± widziane w systemie.

MS Software Shadow Copy Provider - zarz±dza kopiami woluminów utworzonych przez us³ugê kopiowania woluminów w tle. Wy³±czenie tego serwisu wywo³a jedynie b³±d w dzienniku zdarzeñ, ale w³±czenie tej us³ugi mo¿e byæ wymagane przez niektóre programy do tworzenia obrazu dysków zainstalowanych w komputerze. Najlepiej pozostawiæ tê us³ugê w trybie uruchamiania rêcznego.

Numer seryjny no¶nika przeno¶nego (Portable Media Serial Number) - pobiera numer seryjny odtwarzaczy muzycznych pod³±czonych do komputera. Us³uga ta mo¿e zostaæ wy³±czona, chyba ¿e zaobserwujemy jakie¶ nieprawid³owo¶ci w dzia³aniu systemu.

Pomoc i obs³uga techniczna (Help And Support) - us³uga wymagana do obs³ugi „pomocy online" firmy Microsoft. Mo¿e byæ wy³±czona jedynie do czasu u¿ycia „pomocy online" - spowoduje to ponowne ustawienie tej us³ugi w tryb uruchamiania automatycznego.

Pomocnik karty inteligentnej (Smart Card Helper) - umo¿liwia obs³ugê kart inteligentnych (Smart Cards) starszych ni¿ typu Plug And Play. Je¿eli nie u¿ywamy kart inteligentnych, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Rozszerzenia sterownika instrumentacji zarz±dzania Windows (Windows Management Instrumentation Driver Extensions) - us³uga odpowiadaj±ca za dostarczanie i pobieranie ze sterowników informacji o zarz±dzaniu systemami. Us³uga ta jest dostêpna jedynie w wersji Professional systemu Windows XP. Zaleca siê pozostawienie jej w trybie uruchamiania rêcznego.

System zdarzeñ COM+ (COM+ Event System) - podobnie jak przy us³udze Aplikacja systemowa modelu COM+, jej wy³±czenie wywo³a b³±d w dzienniku zdarzeñ przy ka¿dym restarcie systemu. Prze³±czenie tej us³ugi w tryb uruchamiania rêcznego spowoduje, ¿e i tak zostanie ona uruchomiona, gdy¿ wiele innych us³ug odwo³uje siê do niej. Mo¿emy sprawdziæ, czy istniej± aplikacje korzystaj±ce z tej us³ugi zagl±daj±c do katalogu C:\Program Files\ComPlus Applications\... Je¿eli katalog ten jest pusty, mo¿emy j± wy³±czyæ, akceptuj±c jedynie fakt pojawienia siê komunikatu o b³êdzie w dzienniku, b±d¼ pozostawiæ tê us³ugê w trybie uruchamiania rêcznego.

Us³uga COM nagrywania dysków CD IMAPI (IMAPI CD-Burning COM Service) - nowo¶æ, która pojawi³a siê w systemie Windows XP. Us³uga ta odpowiada za obs³ugê nagrywania p³yt CD-R metod± drag and drop. Domy¶lnie uruchamiana jest w trybie rêcznym i jest jedn± z nielicznych us³ug, które s± zatrzymywane po zakoñczeniu pracy aplikacji od niej zale¿nej. Optymalnym rozwi±zaniem bêdzie pozostawienie tej us³ugi w trybie uruchamiania rêcznego.

Us³uga indeksowania (Indexing Service) - indeksuje zawarto¶æ i w³a¶ciwo¶ci plików na komputerze lokalnym i komputerach zdalnych. Z za³o¿enia maj±ca na celu przyspieszenie operacji dyskowych, potrafi powa¿nie spowolniæ komputer, uruchamiaj±c siê nawet podczas du¿ego obci±¿enia systemu. Us³ugê tê mo¿na wy³±czyæ lub wrêcz odinstalowaæ z systemu przez Dodaj/Usuñ programy z panelu sterowania.

Us³uga inteligentnego transferu w tle (Background Intelligent Transfer Service) - u¿ywana przez Windows Update. Wy³±czenie tej us³ugi nie powoduje ¿adnych b³êdów, a u¿ytkownik mo¿e aktualizowaæ system „rêcznie".

Us³uga przywracania systemu (System Restore Service) - odpowiada za funkcjê przywracania systemu po instalacji nowych sterowników, aplikacji, itp. Domy¶lnie uruchamia siê automatycznie, do u¿ytkownika nale¿y decyzja, czy chce z niej korzystaæ.

Us³uga raportowania b³êdów (Error Reporting Service) - umo¿liwia raportowanie b³êdów dla us³ug i aplikacji, dzia³aj±cych w niestandardowych ¶rodowiskach. Odpowiada za wysy³anie raportów do firmy Microsoft po wyst±pieniu b³êdu aplikacji. Je¿eli ta funkcja nam nie odpowiada, mo¿emy j± wy³±czyæ.

Windows Audio - us³uga ta odpowiada za obs³ugê d¼wiêku w systemie. Jej wy³±czenie jest usprawiedliwione jedynie brakiem karty d¼wiêkowej w komputerze.

WIA (Windows Image Acquisition) - us³uga odpowiadaj±ca za obs³ugê niektórych skanerów, kamer internetowych, aparatów cyfrowych, itp. Je¿eli nie posiadamy urz±dzeñ tego typu, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Zarz±dzanie aplikacjami (Application Management) - us³uga umo¿liwiaj±ca instalowanie nowego i usuwanie zainstalowanego oprogramowania. Mo¿emy j± wy³±czyæ, jakkolwiek mo¿e to spowodowaæ problemy z dodawaniem/usuwaniem aplikacji. Wtedy musimy przywróciæ domy¶lne ustawienie.

Zasilacz awaryjny UPS (Uninterruptible Power Supply) - us³uga odpowiadaj±ca za zarz±dzanie zasilaczem awaryjnym pod³±czonym do komputera. W zasadzie mo¿emy j± wy³±czyæ, chyba ¿e zaobserwujemy nieprawid³owo¶ci w dzia³aniu UPS-a. Nowsze modele - zarz±dzane przez ³±cze USB - zazwyczaj nie wymagaj± uruchamiania tej us³ugi.

Zawiadomienie o zdarzeniu systemowym (System Event Notification) - us³uga ta odnotowuje zdarzenia systemowe zwi±zane z logowaniem, sieci± i zasilaniem. Jej wy³±czenie nie spowoduje nieprawid³owo¶ci w dzia³aniu systemu, z wyj±tkiem notyfikacji o jej nieruchomieniu w dzienniku zdarzeñ.

Zdalne wywo³ywanie procedur (Remote Procedure Call) — tutaj nie mamy wyboru, to jedyna us³uga, której trybu uruchamiania po prostu nie da siê zmieniæ. Zbyt wiele us³ug jest od niej zale¿nych, by u¿ytkownik mia³ mo¿liwo¶æ modyfikowaæ ustawienia tej us³ugi.

Zgodno¶æ szybkiego prze³±czania u¿ytkowników (Fast User Smtching Compatibility) - us³uga ta jest wykorzystywana do zachowania poprawno¶ci dzia³ania aplikacji u¿ywanych przez wielu u¿ytkowników. Je¿eli jeste¶my jedynymi u¿ytkownikami danego komputera, mo¿emy j± wy³±czyæ.


Us³ugi niezbêdne do poprawnej pracy komputera
Wy³±czenie poni¿szych us³ug mo¿e spowodowaæ niew³a¶ciwe dzia³anie systemu.

Dziennik zdarzeñ (Event Log) - umo¿liwia rejestrowanie zdarzeñ w dzienniku i przegl±danie jego zawarto¶ci. Domy¶lnie ustawiony w tryb uruchamiania automatycznego. Wy³±czenie tej us³ugi bez jednoczesnej dezaktywacji us³ugi Instrumentacja Zarz±dzania Windows spowoduje wyd³u¿enie procesu uruchamiania komputera, gdy¿ wspomniana us³uga przy starcie oczekuje na uruchomienie dziennika zdarzeñ. Poniewa¿ Instrumentacja Zarz±dzania Windows jest niezbêdna do pracy systemu, najlepiej jest pozostawiæ równie¿ Dziennik Zdarzeñ w trybie uruchamiania automatycznego.

Harmonogram zadañ (Task Scheduler) - s³u¿y do konfiguracji i planowania automatycznych zadañ. Domy¶lnie ustawiony jest w tryb uruchamiania automatycznego. Wy³±czenie tej us³ugi mo¿e nieco przyspieszyæ start systemu i zwolniæ zasoby komputera, jednak¿e niektóre aplikacje firm trzecich - np. skanery antywirusowe - mog± korzystaæ z tej us³ugi. W tym przypadku lepiej powróciæ do ustawienia domy¶lnego.

Instrumentacja zarz±dzania Windows (Windows Management Instrumentation) - u¿ywana miêdzy innymi do ¶ledzenia zale¿no¶ci poszczególnych us³ug. Jej wy³±czenie mo¿e wywo³aæ nieprzewidywalne efekty pracy systemu. Zalecany tryb dla tej us³ugi to uruchamiania automatycznego.

Plug And Play - zarz±dza urz±dzeniami typu Plug And Play. W ¿adnym razie nie powinno siê tej us³ugi wy³±czaæ.

Stacja robocza (Workstation) - us³uga odpowiadaj±ca za przy³±czanie siê do zdalnych zasobów na innych komputerach. Wprawdzie typowy komputer domowy nie jest pod³±czony do sieci, co sugerowa³oby, ¿e mo¿na tê us³ugê wy³±czyæ. Jednak¿e wiele innych us³ug jest od niej zale¿ne, dlatego zaleca siê pozostawienie jej w trybie uruchamiania automatycznego.

Us³uga administracyjna mened¿era dysków logicznych (Logical Disk Manager Administrative Service) - us³uga u¿ywana do konfiguracji woluminów i dysków logicznych. Domy¶lnie ustawiona w tryb uruchamiania rêcznego. Uruchamiana jest tylko w trakcie wprowadzania zmian do konfiguracji dysków i woluminów. Po ich zakoñczeniu zatrzymuje siê. Najbezpieczniej bêdzie pozostawiæ j± w trybie uruchamiania rêcznego.

Us³ugi kryptograficzne (Cryptographic Semces) - us³uga u¿ywana przez Microsoft m.in. do potwierdzania autentyczno¶ci plików systemu Windows. Jest równie¿ niezbêdna do aktualizacji systemu (rêcznej lub automatycznej). Najlepiej pozostawiæ j± w trybie uruchamiania automatycznego, aby unikn±æ problemów w pracy systemu.

Wykrywanie sprzêtu pow³oki (Shell Hardware Detection) - us³uga odpowiadaj±ca za automatyczne wykrywanie lub okre¶lanie stanu niektórych urz±dzeñ, takich jak czytniki CD, karty pamiêci, stacje dokuj±ce, itp.. Jej wy³±czenie mo¿e spowodowaæ problemy w dzia³aniu tych urz±dzeñ, dlatego lepiej zostawiæ domy¶lny tryb uruchamiania.


Us³ugi dla komputerów pracuj±cych w sieci
Wykaz us³ug na które nale¿y zwróciæ szczególn± uwagê gdy komputer pracuje w sieci (Internet, lokalna, itp.).

Klient DHCP (DHCP client) - umo¿liwia dzier¿awê adresu IP z serwera DHCP. W przypadku komputera niepod³±czonego do sieci mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ. U¿ytkownicy korzystaj±cy z ³±cza sta³ego musz± jednak pamiêtaæ, ¿e wiêkszo¶æ dostawców internetowych, oferuj±cych ³±cza sta³e za pomoc± - np. modemów kablowych - bazuje na adresach IP przydzielanych z serwera DHCP. W takim przypadku najpro¶ciej bêdzie pozostawiæ tê us³ugê w trybie uruchamiania automatycznego. Je¿eli mimo wszystko zdecydujemy siê j± wy³±czyæ, musimy rêcznie skonfigurowaæ parametry sieciowe komputera (adres IP, maskê podsieci, bramkê itp.). Wyboru sposobu konfiguracji sieci dokonujemy we w³a¶ciwo¶ciach protoko³u sieciowego TCP/IP.

Klient ¶ledzenia ³±czy rozproszonych (Distributed Link Tracking Client) - nadzoruje ³±cza miêdzy plikami systemu NTFS na komputerze lub w domenie. Us³uga przydatna raczej w du¿ej sieci, w komputerze domowym mo¿na j± wy³±czyæ, zaoszczêdzaj±c ok. 4 MB pamiêci.

Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej (Wireless Zero Configuration) - zapewnia automatyczn± konfiguracjê urz±dzeñ dla sieci bezprzewodowej. Je¿eli takie urz±dzenia nie s± zainstalowane w systemie, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Logowanie do sieci (Net Logon) - us³uga u¿ywana przy uwierzytelnianiu zdarzeñ podczas logowania w domenie. Standardowo ustawiona na tryb uruchamiania rêcznego, mo¿e byæ wy³±czona w typowej konfiguracji domowej.

Logowanie pomocnicze (Secondary Logon) - umo¿liwia uruchamianie aplikacji „spod" innego konta u¿ytkownika. U¿ytkownik, który nie ma wystarczaj±cych praw w systemie, mo¿e uruchomiaæ aplikacjê podaj±c konto oraz has³o u¿ytkownika z wiêkszymi uprawnieniami. Wy³±czenie tej us³ugi pozbawi nas takiej mo¿liwo¶ci.

Lokalizator us³ugi zdalnego wywo³ania procedury (Remote Procedure Call Locator) - zarz±dza baz± danych us³ugi nazw zdalnego wywo³ania procedury. Nie jest u¿ywana w innych konfiguracjach ni¿ sieciowe. W typowej konfiguracji domowej mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ. Zaoszczêdzimy w ten sposób ok. 1,2 MB pamiêci. W komputerach po³±czonych w sieæ musimy siê liczyæ z problemami w jej dzia³aniu, optymalnym ustawieniem bêdzie rêczny tryb uruchamiania.

Magazyn chroniony (Protected Storage) - umo¿liwia zapisywanie i przechowywanie wpisanych przez u¿ytkownika hase³, np.: u¿ywanych do wchodzenia na zabezpieczone has³em strony. Jej wy³±czenie spowoduje, ¿e system nie bêdzie zapisywa³ u¿ytych hase³ i bêdzie ka¿dorazowo prosi³ o ich podanie. W tej sytuacji stanie siê on bardziej bezpieczny, gdy¿ potencjalny w³amywacz nie znajdzie w nim ¿adnych hase³. Jednak¿e us³uga ta jest wymagana do obs³ugi kluczy prywatnych i szyfrowania. Je¿eli u¿ytkownik chce mieæ mo¿liwo¶æ zapamiêtywania hase³ w systemie lub ³±czy siê z sieci± domenow±, musi tê us³ugê uruchamiaæ w trybie automatycznym.

Mened¿er autopo³±czenia dostêpu zdalnego (Remote Access Auto Connection Manager) - tworzy po³±czenie z sieci± zdaln±, gdy jaki¶ program odwo³uje siê do nazwy lub adresu systemu zdalnego. W niektórych przypadkach, w zale¿no¶ci od dostawcy internetowego, konieczne jest jej uruchomienie. Mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ, jednak gdyby okaza³o siê, ¿e po³±czenie internetowe nie funkcjonuje poprawnie, nale¿y powróciæ do poprzedniego ustawienia.

Mened¿er po³±czeñ us³ugi dostêp zdalny (Remote Access Connection Manager) - tworzy po³±czenie sieciowe. U¿ywana jest przy udostêpnianiu po³±czenia internetowego. W niektórych przypadkach, w zale¿no¶ci od dostawcy internetowego konieczne jest jej uruchomienie. Najbezpieczniej pozostawiæ tê us³ugê w trybie uruchamiania rêcznego.

Mened¿er przekazywania (Upload Manager) - us³uga u¿ywana do zarz±dzania transferem plików pomiêdzy klientem a serwerem w sieci. Mo¿na j± wy³±czyæ w przypadku pojedynczego komputera. Jakkolwiek uruchomienia tej us³ugi wymaga u¿ywanie FTP.

Mened¿er sesji pomocy pulpitu zdalnego (Remote Desktop He³p Session Manager) - zarz±dza pomoc± zdaln±. Je¿eli nie korzystamy z tej opcji lub komputer nie jest pod³±czony do Internetu, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

NetMeeting Remote Desktop Sharing - umo¿liwia dostêp do komputera przy u¿yciu programu NetMeeting. Je¿eli nie u¿ywamy tej us³ugi lub komputer nie jest pod³±czony do sieci, z powodzeniem mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Po³±czenia sieciowe (Network Connections) - us³uga wymagana do obs³ugi po³±czeñ sieciowych. W przypadku komputera niepod³±czonego do sieci, mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ. Spowoduje to równie¿, ¿e w pasku narzêdziowym nie bêdzie wy¶wietlana ikonka informuj±ca o nawi±zanym po³±czeniu modemowym. Je¿eli zaobserwujemy nieprawid³owo¶ci w dzia³aniu po³±czenia internetowego, nale¿y ustawiæ automatyczny tryb uruchamiania tej us³ugi.

Pomoc TCP/IP NetBIOS (TCP/IP NetBIOS Helper) - w³±cza obs³ugê systemu NetBIOS w protokole TCP/IP. Je¿eli komputer nie jest pod³±czony do sieci lub jest pod³±czony do sieci, która nie wykorzystuje systemu NetBIOS oraz/lub WINS, mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ.

Pos³aniec (Messenger) - umo¿liwia przesy³anie wiadomo¶ci pomiêdzy komputerami w sieci. Oczywi¶cie w konfiguracji pozbawionej sieci mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ. Czêsto ta us³uga wykorzystywana jest przez ró¿nego rodzaju wirusy, ja osobi¶cie zalecam wy³±czenie.

Przegl±darka komputera (Computer Browser) - utrzymuje i aktualizuje listê komputerów dostêpnych w sieci. Jak w przypadku poprzedniej us³ugi, w konfiguracji od³±czonej od sieci, us³uga ta jest zbêdna.

QoS RSVP - nazwa jest skrótem od: Quality of Service Resource Reservation Protocol (RSVP). Us³uga ta odpowiada za kontrolê ruchu w sieci u¿ywaj±cej technologii IPSec oraz aplikacji u¿ywaj±cych QoS. Razem z protoko³em TCP/IP instalowany jest harmonogram pakietów QoS, u¿ywany do kontroli przep³ywu danych w sieci tak, by zapewniæ odpowiedni± jako¶æ przesy³anych danych. O ile nie dysponujemy dostêpem do sieci lub ruch generowany w sieci jest niewielki, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Rejestr zdalny (Remote Registry Service) - us³uga ta jest dostêpna jedynie w wersji Professional systemu Windows XP. Umo¿liwia ona zdalnym u¿ytkownikom modyfikacje rejestru lokalnego komputera. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa zaleca siê wy³±czenie tej us³ugi.

Routing i dostêp zdalny (Routing And Remote Access) - us³uga ta odpowiada za routing pakietów z komputera zdalnego, ³±cz±cego siê z komputerem zdalnym, bêd±cym w lokalnej sieci. Je¿eli komputer nie jest pod³±czony do sieci lub nie przewidujemy dla niego roli bramki, najlepiej wy³±czyæ tê us³ugê.

Rozpoznawanie lokalizacji w sieci (Network Location Awareness) - kolekcjonuje informacje o konfiguracji sieci i lokalizacji sieciowej. Jej uruchomienie wymagane jest wówczas, gdy komputer pe³ni rolê bramki internetowej, gdy wspó³dzielone jest po³±czenie internetowe. W pozosta³ych przypadkach mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Serwer (Server) - umo¿liwia wspó³dzielenie plików i drukarek w sieci. Je¿eli komputer nie jest pod³±czony do sieci lub nie ma potrzeby wspó³dzielenia plików i/lub drukarek, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Telefonia (Telephony) - odpowiada za kontrolê urz±dzeñ telefonicznych w systemie. Us³uga ta jest niezbêdna przy po³±czeniach typu Dial-up, mo¿e siê te¿ okazaæ, ¿e jej uruchomienie jest wymagane przy innych metodach pod³±czenia do Internetu - modemy kablowe, DSL, itp.. Proponujê pozostawicie us³ugê w trybie uruchamiania rêcznego.

Telnet - us³uga dostêpna jedynie w wersji Professional systemu Windows XP. Umo¿liwia zdalne logowanie siê na lokalnym komputerze. Je¿eli telnet nie jest u¿ytkownikowi przydatny lub komputer nie jest pod³±czony do sieci, mo¿na tê us³ugê wy³±czyæ, oszczêdzaj±c w ten sposób 2 MB pamiêci.

Urz±dzenie alarmowe (Alerter) - powiadamia u¿ytkownika lub okre¶lon± stacjê robocz± o alertach administracyjnych. Z oczywistych wzglêdów us³uga ta jest przydatna przede wszystkim w konfiguracji sieciowej. Przeciêtny u¿ytkownik mo¿e j± wy³±czyæ.

Us³uga bramy warstwy aplikacji (Application Layer Gateway Service) - zapewnia obs³ugê dodatków (plug-ins) dla udostêpniania po³±czenia internetowego i zapory po³±czenia internetowego. Us³uga ta domy¶lnie uruchamiana jest w trybie rêcznym. Mo¿emy j± wy³±czyæ w komputerach niepod³±czonych do Internetu.

Us³uga czas systemu Windows (Windows Time) - u¿ywana do synchronizacji daty i czasu na serwerach i stacjach roboczych w sieci. Z oczywistych wzglêdów, je¿eli komputer nie jest pod³±czony do sieci, mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ. Tak samo mo¿emy post±piæ, gdy nie zale¿y nam na synchronizacji daty i godziny.

Us³uga NT LM Security Support Provider - zapewnia zabezpieczenia dla programów korzystaj±cych z us³ugi zdalnego wywo³ywania procedury. W praktyce jest zbêdna, z wyj±tkiem konfiguracji, w której u¿ywamy serwera kolejkowania wiadomo¶ci (Message Queuing) lub telnetu.

Us³uga odnajdywania SSDP (SSDP Discovery Service) - odpowiada za odnajdywanie urz±dzeñ PnP w lokalnej sieci. W komputerach niepod³±czonych do sieci, jak równie¿ w konfiguracjach, które nie u¿ywaj± zewnêtrznych urz±dzeñ PnP, mo¿emy tê us³ugê wy³±czyæ. Je¿eli zaobserwujemy jakie¶ nieprawid³owo¶ci w dzia³aniu tych urz±dzeñ, mo¿emy przywróciæ tej us³udze tryb uruchamiania rêcznego. Podobnie postêpujemy wtedy, gdy zauwa¿ymy problemy z dzia³aniem trybu multiplayer w grach.

Us³ugi IPSEC (IPSEC Services) - zarz±dza zabezpieczeniami w protokole IP. W przeciêtnym domowym komputerze, jak równie¿ stacjach niepod³±czonych do Internetu, mo¿emy wy³±czyæ tê us³ugê.

Us³ugi terminalowe (Terminal Services) - umo¿liwia zdalnemu u¿ytkownikowi logowanie na lokalnym komputerze. Na komputerach, które nie potrzebuj± tej us³ugi, jak równie¿ na stacjach od³±czonych od sieci, mo¿emy j± wy³±czyæ.

WebClient - z za³o¿enia umo¿liwia programom dla systemu Windows tworzenie i modyfikowanie plików w Internecie. Z uwagi na w±tpliw± u¿yteczno¶æ tej us³ugi, jak równie¿ ze wzglêdów bezpieczeñstwa, najlepiej j± wy³±czyæ.

Zapora po³±czenia internetowego/Udostêpnianie po³±czenia internetowego (Internet Connection Firewall/ Internet Connection Sharing) - us³uga umo¿liwiaj±ca dostêp wielu komputerów do Internetu przez jeden komputer pe³ni±cy rolê bramy. W komputerach niepod³±czonych do Internetu mo¿emy j± wy³±czyæ.


Przydatne oprogramowanie
pserv.cpl - ma³e ale bardzo u¿yteczne oprogramowanie informuj±ce nas o aktualnym stanie naszych procesów, us³ug, urz±dzeñ, umo¿liwiaj±c nam równoczesne zarz±dzanie nimi.


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin