Krwotoki.docx

(12 KB) Pobierz

Krwotoki

 

Krwotoki dzielą się na dwa rodzaje: żylny i tętniczy. Bardziej widowiskowo i dramatycznie wygląda krwotok tętniczy, lecz wypływ krwi z podobnej wielkości żyły może być znacznie groźniejszy.

Krwotok tętniczy - krew utlenowana jest jaskrawoczerwona i pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez pracujące serce wytryskuje z ran równo z jego biciem. Krwawienie z dużych tętnic może występować w postaci strumienia krwi tryskającego na wysokość kilkudziesięciu centymetrów, co może bardzo szybko doprowadzić do całkowitego wykrwawienia.

Krwotok żylny - krew żylna jest ciemnoczerwona z powodu małej zawartości tlenu. Ciśnienie krwi w żyłach jest niższe niż w tętnicach. Jednak ze względu na fakt, że ściany żył mogą biernie rozszerzać się w znacznym stopniu, krew z dużych żył może wypływać w dużych ilościach.

 

Postępowanie ratownicze przy krwotokach:

1.   Połóż rannego, by nie zasłabł. Przykryj ranę sterylnym opatrunkiem z gazy (lub możliwie czystego materiału) i dociśnij mocno wnętrzem dłoni. Jeśli jednak nie masz przy sobie czystej szmatki, nie zastanawiaj się - lepszy niesterylny opatrunek niż wykrwawienie się.

2.   Gdy opatrunek nasiąknie krwią, bezpośrednio na nim połóż następny; uciskaj ranę. Jeśli krwawi rana na głowie, szyi, ręce lub nodze i nie istnieje podejrzenie złamania, podnieś tę część ciała tak, by znalazła się wyżej niż serce.

3.   Jeśli krwawienia z ręki lub nogi nie można zatrzymać stosując ucisk lub unosząc kończynę, spróbuj odciąć dopływ krwi w głównej tętnicy, dociskając ją mocno palcami do kości znajdującej się pod spodem. Palce trzymaj prosto - nie zginaj ich.

4.   Kiedy krwawienie ustanie, mocno zabandażuj opatrunek, jednak nie na tyle mocno, by nie było czuć tętna poniżej rany.

 

Reakcja organizmu na krwawienie

Przecięcie lub rozerwanie naczyń tętniczych prowadzi do obkurczenia ich uszkodzonych końców, co zapobiega znacznej utracie krwi. Jednocześnie krew wypływająca z uszkodzonych naczyń zaczyna krzepnąć. Krzepnięcie jest procesem złożonym, w którym bierze udział kilka czynników i w przypadku braku któregokolwiek z nich, jak na przykład w hemofilii krzepnięcie krwi może być opóźnione. Jeżeli miejscowa odpowiedź naczyń krwionośnych na utratę krwi jest niedostateczna, może dojść do powstania wstrząsu krwotocznego.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin