Rumunia - 9 najbardziej fascynujących miejsc.doc

(5795 KB) Pobierz

Rumunia - 9 najbardziej fascynujących miejsc

 



Wesoły Cmentarz, Sapanta

 

Wesoły Cmentarz, Sapanta, Maramuresz

 

Rumunia wciąż należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, choć ma wszystko, czego przeciętny turysta potrzebuje: dostęp do Morza Czarnego, wspaniałe górskie szczyty, skarby natury i niezwykłe zabytki. Na dodatek nie ma tu męczących tłumów, więc wyprawa do ojczyzny hrabiego Drakuli będzie wyjątkowo przyjemna. Oto siedem miejsc, których nie można ominąć podczas wizyty w Rumunii!

 

Jedno z ciekawszych miejsc Rumunii znajduje się na samej północy kraju, tuż przy granicy z Ukrainą. Marmaroska wieś Sapanta słynie z unikalnej w skali świata atrakcji – Wesołego Cmentarza. Zlokalizowany wokół cerkwi, wraz z którą został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaskakuje niezwykłą kolorystyką. Na drewnianych nagrobkach znajdują się wyrzeźbione i pomalowane obrazki sugerujące kim był lub jak zginął pochowany. Epitafia są uzupełnione żartobliwymi historiami z życia zmarłego, spisanymi w pierwszej osobie, tak jakby mówił on do nas zza grobu. Niestety wszystkie napisy są w języku rumuńskim, a w folderze dla zwiedzających można znaleźć tłumaczenia tylko niektórych z nich (po angielsku, niemiecku i francusku). Pierwszy taki nagrobek pojawił się tu w 1935 roku, a dziś można ich zobaczyć ok. 800!

 



Maramuresz, Rumunia

 

Maramuresz, Rumunia

 

Maramuresz to bardzo ważny region na kulturowej mapie Rumunii. Położony w jej północnej części, jest najlepszym przykładem rumuńskiej tradycji, kultury i folkloru. Charakterystyczne dla tego regionu są drewniane cerkwie. Elementami obowiązkowymi są kolejka Viseu de Sus, wspaniałe góry i piękny szlak na Pietrosul (2303 m n.p.m.) w górach rodniańskich, a także przepiękna dolina Izy z wioskami jak w skansenie, ze wspaniale zachowaną, drewnianą architekturą wiejskich gospodarstw, wciąż autentycznym folklorem i serdecznością mieszkańców.

 

Planując podróż warto mieć na uwadze, że droga nr 18 z Borsy na Bukovinę jest praktycznie nieprzejezdna.

 



Sybin, Rumunia

 

Sybin, Transylwania

 

Sybin leży w Siedmiogrodzie, a jego historia sięga aż XII wieku, co można wyraźnie poczuć przechadzając się po tutejszych ulicach. Od 2007 roku, kiedy miasto było europejską stolica kultury, turystów z roku na rok - kusi ich wspaniała oferta kulturalna i liczne imprezy. Miasto może się także pochwalić wyjątkowym położeniem – w sercu kraju, u stóp Gór Fogaraskich. Na większości ujęć Sybinu można zobaczyć w tle ośnieżony wierzchołek Moldoveanu, najwyższego szczytu Rumunii i Karpat Południowych.

 



Sighisoara, Transylwania

 

Małe miasteczko w sercu Transylwanii - Sighisoara jest miejscem narodzin legendarnego Włada Palownika, znanego bardziej jako hrabia Drakula, który przyszedł na świat w 1431 roku. Do dziś przetrwały kilkunastowieczne ulice i fortyfikacje, które tworzą iście filmową scenerię. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 



Szosa Transfogaraska, Transylwania

 

Szosa Transfogaraska to górska serpentyna, która mierzy 151 kilometrów długości i ma ogromną liczbę zakrętów. Przecina z północy na południe Góry Fogaraskie – najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Położona jest pomiędzy wspomnianym wcześniej Moldoveanu, liczącym 2544 m.n.p.m, a Negoiu wznoszącym się na wysokość 2535 m n.p.m. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Przejażdżka tą trasą po prostu zapiera dech w piersiach – widoki są niezapomniane!

 



Transalpina, Transylwania

 

Niezapomnianych przeżyć i widoków dostarczy również przejażdżka drugą transylwańską trasą - Transalpiną. Droga krajowa o numerze DN67C to najwyżej położona droga Rumunii. Na przełęczy Urdele osiąga 2145 m n.p.m. Przecina ona równoleżnikowo Góry Parang, drugie co do wysokości pasmo Karpat w Rumunii, przebiegając z miejscowości Sebes do Novaci. Zbudowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej drogę przez długi czas można było pokonać jedynie autem terenowym. Jednak w 2010 roku doczekała się pokrycia asfaltem i od tego czasu jest dostępna dla wszystkich. W miesiącach zimowych należy jednak przed wyjazdem sprawdzić jej przejezdność - po opadach śniegu przełęcze mogą być zasypane.

 

 



Braszów i okoliczne zamki, Transylwania

 

Cudownie położony Braszów jest prawdziwym miastem-symbolem. Miasto to, będące materializacją zachodniej idei ładu i prawa, jest tu ostatnim bastionem łacińskiej Europy. Na szczególną uwagę podczas zwiedzania zasługuje Czarny Kościół - imponujących rozmiarów gotycka fara (89 m długości, 24 m szerokości), będąca najdalej na wschód wysuniętą katedrą Europy. Jej nazwa pochodzi od koloru murów, które smagane przez wieki sadzą z okolicznych pożarów, stały się czarne.

 

W okolicach miasta znajdują się również zamki, które warto poznać. Najbardziej znanym, choć nie najciekawszym, jest ten w Branie, który dzięki książce Brama Stokera mylnie uchodzi za siedzibę wampira Drakuli. Prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim jednak nie mieszkał. Na większą uwagę zasługują natomiast ogromne i godne podziwu zamczysko w Rasnovie. Ten przedstawiciel zamków chłopskich, unikatowych na skalę europejską, nazywany jest rumuńskim Carcassonne.

 



Bukowina, Rumunia

 

W Rumunii leży także południowa część Bukowiny. Piękne krajobrazy i spokój zachęcają do pieszych wędrówek. Na specjalną uwagę zasługują XVI-wieczne monastyry. To prawdziwe cuda architektury. Zewnętrzne mury są malowane w obrazy nawiązujące do Biblii, legend i wydarzeń historycznych. Zespoły klasztorne w Arbore, Watrze Mołdawicy, Worońcu, Gura Humorului, Patrauti, Probocie oraz Suczawie zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Na szczególna uwagę zasługuje ten w Worońcu - zarówno zewnętrzne, jaki i wewnętrzne freski są tu zachowane w stanie idealnym.

 



Zamek Peles, Wołoszczyzna

 

Ta idylliczna, neorenesansowa budowla znajduje się 135 kilometrów od Bukaresztu, w okolicach kurortu Sinaia. Zamek Peles został zbudowany pod koniec XIX wieku dla króla Karola I. Pierwotnym projektem zajmował się wiedeński architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer, twierdza była jednak wielokrotnie przebudowywana. Do śmierci Karola I w 1914 roku zamek służył mu za letnią rezydencję. Obecnie znajduje się tu muzeum.

 

pw/udm

Zgłoś jeśli naruszono regulamin